Дали Шекспир е автор на сите ваши драми?

О-Крис-Марло-Фејсбук

Портрети на Марлоу (лево) и Шекспир (десно)

Пред само четири дена медиумите одекнаа навистина изненадувачка вест од областа на литературата. Веста ја даде Би-Би-Си во понеделникот и ова одекнува во националните медиуми во текот на целата недела.

Очигледно Вилијам Шекспир не би напишал само некои од неговите дела што историски му биле припишувани и затоа, некои од нив би претставувале коавторство на други писатели. Поконкретно, тие зборуваат за драматургот Кристофер Марлоу е еден од овие коавтори. Curубопитно, ова отсекогаш се сметало за голем литературен претходник на самиот Шекспир.

Ова истражување од британската издавачка куќа „Оксфорд универзитет прес“ заклучи дека, за што се сомневало уште од XNUMX век, три од драмите за кралот Хенри Шести кои се сметаат дека припаѓаат на „Бардо“, всушност би постоеле во нив  големо влијание на Марлоу . Ова, накратко, им овозможува на специјалистите да зборуваат за повеќе од можна соработка помеѓу двајцата автори.

Меѓу тимот истражувачи, тие се издвојуваат вкупно 23 академици од различни земји. Сите заклучија дека случајот што нè засега не е од изолиран карактер оттогаш тврдат дека Шекспир имал помош или соработка од вкупно 17 писатели во текот на неговиот живот литературен.

После оваа вест, немаше недостаток на гласови кои ја ставаат сомнеж во оваа изјава. Некои специјалисти од областа како што е Керол Рутер, професор на Универзитетот во Ворвик, предупредуваат дека овој заклучок мора да се донесе со претпазливост и избегнувајте прво да го сметате за валиден или конечен.

Оваа претпазливост универзитетскиот професор ја темели на фактот дека, иако е познато за соработката на Шекспир во дела од други современи автори, Тешко или тешко е да се поверува дека најважниот автор од тоа време, Марлоу, побара помош или соработка од Шекспир, писател во тоа време практично анонимен.  во некои од неговите дела.

Затоа, ќе мора да бидеме внимателни кон идните новости на оваа тема, за да завршиме со проверка дали Шекспир е вистински автор на сите негови дела.

 

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)