Чуфо Лоренс: неговите најдобри книги

Чуфо Лоренс

Оние од нас кои сакаат историски романи знаат кога ќе наидеме на автор со голем раст во жанрот. Затоа што интересот за историскиот роман останува недопрен и по неколку децении. И кога се соочуваме со побарувачка, бараме квалитетна понуда.

Чуфо Лоренс почнал да пишува во 1986 година; неговиот прв романНишто не се случува претходниот ден беше финалист заНаграда за планетаистата година. Оттогаш не престана. Има објавено неколку историски фантастични книги и во оваа статија ќе ви кажеме за нив.

Најдобрите книги на Чуфо Лоренс

Другата лепра (1993)

Неговиот роман е сместен во поново време. Не можеме да кажеме дека е историски роман, бидејќи не е. Едноставно Ние направивме обиколка на минатиот век за да ги запознаеме Кармело и Естебан за време на суровите 80-ти, бидејќи во оваа деценија овие двајца млади луѓе ќе мора да се соочат со злото на ерата што сè уште предизвикува толку многу сомнежи денес: СИДА. Момчињата, иако не знаат, се обединети надвор од болеста и тие заедно со нивните мајки ќе откријат што ги обединувало со децении. Со оваа книга ќе извадиме на виделина една тажна енигма која поврзува две семејства.

Каталина, бегалецот од Сан Бенито (2001)

Тоа е приказна за една млада религиозна жена која е принудена да побегне поради љубовта што ја чувствува кон маж. Ќе мора да се соочи со различни ситуации, да се облекува како маж, а потоа како жена за да на крајот стане популарна актерка. Каталина е лик инспириран од друга вистинска, Каталина де Ераусо, војничка калуѓерка. Патување низ општеството и обичаите од шпанскиот XNUMX век со вклучена инквизиција.

Сагата за проклетите (2003)

Возбудлива приказна која ја прикажува историјата на малтретирање на еврејскиот народ од поинаква перспектива. во овој роман се движиме помеѓу две времиња: средниот век (XNUMX век) и современиот век во средината на еврејското истребување за време на нацизмот. Естер и Хана ги разделуваат речиси шест века, но се соочуваат со слично вознемирување и опасност. Во исто време, сведоци сме на истиот прогон кој е вечен од почетокот на нашата ера.

Ќе ти ја дадам земјата (2008)

Сместено во Барселона од XNUMX век, еден од клучните векови за конфигурацијата на сегашниот град Барселона. Протагонистот се вика Марти Барбани кој е инспириран од вистинскиот лик Рикар Гилен. Љоренс е јасен за тоа, тоа време фрли многу елементи за да создаде добра приказна: борби за моќ меѓу благородниците, слаб соживот меѓу Евреите и христијаните и муслиманите кои сакаат да ја заземат територијата.

Марти Барбани е роден во селско семејство, но успеал да стане еден од најистакнатите луѓе во тоа средновековно општество. Меѓу другото, тој ќе се бори и за љубовта на жената која претходно му била далеку од дофатот. И во романот фикцијата и автентичните факти мајсторски се мешаат во заплети на моќ, прељуба и религиозни конфликти. Тоа што Чусо Лоренс барал лик што навистина постоел му дава дополнителна вредност на романот. Јас ќе ти ја дадам земјата собори рекорди за време на прославата на Сан Жорди во 2008 година.

Огнено Море (2011)

Ги следиме стапките на Марти Барбани, по Јас ќе ти ја дадам земјата. Љубовните заплеткувања сè уште се многу присутни во овој роман со комплицираното наследување во благородната куќа Беренгер како позадина. Верските спорови и несогласувања типични за соживот за време на средновековното пребројување продолжуваат. Марти Барбани продолжува по налетот на животот по сила на карактерот и во овој дел од приказната ќе го придружува и неговата ќерка Марта.

Законот на праведните (2015)

со Закон за праведен се преселивме во уште еден важен век за Барселона, 1888 век, тој век кој ќе го направи градот нов град како во архитектурата, така и во однос на производството и општеството. Поточно, ние сме во големата Универзална изложба што се одржа во Барселона во XNUMX година. Во таа привидна модерност, богатите и сиромашните ќе се спојат. Помеѓу каталонската буржоазија и пролетерската маса ќе се изгради ѕид што е тешко да се помине, што ќе предизвика клима полна со скептицизам и тензии што ќе експлодира во револуција и конфликт.. Сите овие елементи се зачинети со невозможна љубов поради разликата во класите.

Судбината на хероите (2020)

XNUMX век во Европа. Избива тогашната Голема војна. Првите децении на XNUMX век се бурни подеми и падови. Заплетот помеѓу боемот, аристократот и егзотичното се спојуваат во оваа приказна за приказни меѓу неколку парови и нивните потомци. Чуфо Лоренс внимателно ткае текст кој патува низ различните историски настани меѓу Европа поразена од војна и конфликтите што се случуваат во Мароко со спорот со Риф. Возбудлива приказна која поминува низ генерации.

Запознавање со Чуфо Лоренс

Чуфо Лоренс (Барселона, 1931) студирал право, меѓутоа, ја развива својата професионална кариера како претприемач во светот на забавата. И не е секогаш лесно да се живее од она што навистина му се допаѓа, како што кажа во повеќе наврати за да објасни зошто почнал да пишува години подоцна.

Дури по пензионирањето можел да ја продолжи својата страст за литературата. кој почна да го развива во 80-тите. По објавувањето на неговиот прв роман во 1986 година (Ништо не се случува претходниот ден) Лоренс продолжува да придонесува за жанрот. На мирен начин, иако без пауза, тој со љубов ги изгради сите свои приказни.

Сега зад себе има долга кариера и на 91 година продолжува да пишува. Не треба многу оправдување од наша страна за да се прочита. Судбината на хероите (2020) е неговиот последен роман и еден од најпоздравуваните во неговата кариера. Јас ќе ти ја дадам земјата беше бестселер во 2008 година и со тоа постигна тркалезен успех, што за него е дека неговите читатели можат да уживаат во него исто како што тој ужива во пишувањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.