Црвена кралица

Црвена кралица е трилер напишан од Шпанецот Хуан Гомез-Јурадо. Оваа книга е објавена во ноември 2018 година и е првиот дел од трилогијата што ги прикажува авантурите на Антонија Скот. Таа е интересна жена со неверојатна интелигенција, која без да биде полицаец има решено многу злосторства. Сепак, одредени ситуации ја натерале да прифати тотално изолиран живот.

Тајноста на Антонија се менува благодарение на интервенцијата на полицаецот Јон Гутиерез, кој успева да ја извади од затворот за да преземе заедно истрага. Вака се одвива неверојатна и мистериозна приказна низ градот Мадрид. Така, Црвена кралица го освети национално и меѓународно својот автор со продадени повеќе од 250.000 примероци.

За авторот, Хуан Гомез-Јурадо

Во петокот, на 16 декември 1977 година, тој е роден во Мадрид Хуан Гомез-Јурадо. Тој се стекна со диплома за информатички науки на Универзитетот ЦЕУ Сан Пабло. Еднакво, има изградено кариера како новинар во шпански медиуми како на пр Канал +, Радио Шпанија, ABC, COPE стринг и учествувал во списанија Што да се прочита, преглед на книги во Newујорк Тајмс и да се забележи.

Кариера во литературата и признанија

Гомез-Јурадо е извонреден писател во жанрот трилер, неговите први дела беа: Шпиони на бога (2006), Договор со бог (2007) y Амблемот на предавникот (2008 г.) Ова последно дело - инспирирано од вистинска приказна и сместено во нацистичка Германија - беше достојно за Награда за роман „Град Торевиеја“.

По 4-годишна пауза, писателот ја продолжи својата работа со романите: Легендата за крадецот (2012), Пациент (2014), Тајната историја на г-дин Вајт (2015) y Лузна (2015). Оваа последна книга, како Амблемот на предавникот, беше меѓу најпродаваните во дигитален формат во рамките на Платформа на Амазон во текот на 2011 и 2016 година.

Скокни до ardвезда

Во 2018 година, Гомез-Јурадо го претстави трилерот Црвена кралица да започне трилогијата на Антонија Скот, оригинален лик кој заробил стотици читатели. Испораки Црн волк (2019) y Бел крал (2020) го продолжи успехот на овој. Оваа серија го направи писателот бестселер со повеќе од 1.200.000 копии стекнати од неговите читатели, катапултирајќи се како еден од најголемите експоненти на жанрот.

Детски и младински книги

Од 2016, Хуан Гомез-Јурадо таблета во литература за деца, конкретно во жанровите на авантура и мистерија. Својата работа ја започна со две серии: Алекс Колт y Реккатадорес. Во второто, писателот споделува авторство со детскиот психолог Барбара Монтес.

Илустрациите на овие детски текстови ги направи Фран Фериз. Во 2021 година, Гомез-Јурадо започнува нова серија со Монтес што ја раскажува приказната за адолесцентката Аманда Блек. Таа прва копија е именувана Опасна наследност.

Детски дела

 • Серија Алекс Колт:
 • Вселенски кадет (2016).
 • Битката кај Ганимед (2017).
 • Тајната на Заркот (2018).
 • Темна материја (2019).
 • Царот на Антарес (2020).
 • Серија Рексаткадорес:
 • Мистеријата за Пунта Ескондида (2017).
 • Рудниците на пропаста (2018).
 • Подводната палата (2019).
 • Аманда Блек:
 • Опасна наследност (2021).

Работни места во медиумите

Во својата кариера во аудиовизуелните медиуми, го истакнува нивното учество 4 последователни години (2014-2018) на шпанската радио станица Onda Cero. Таму, заедно со Ракел Матос, го претстави делот „Индивидуи“ на списанието Julулија кул. Во 2017 година, заедно со Артуро Гонзалес, ја спроведе програмата: Кинемаскопазо, што се пренесуваше преку YouTube.

Тој исто така се впушти во светот на подкастингот, со два културни проекти: Семоќен y Еве змејови. И во двата споделува микрофони од почетокот до денес со Родриго Кортес, Артуро Гонзалез-Кампос и Хавиер Кансадо. Во 2021 година, Почна како телевизиски водител за Кондензатор на флукс, програма за историја на каналот La 2 de ТВЕ.

Анализа на Црвена кралица

Црвена кралица е криминалистички роман сместен во Мадрид, каде што се доживуваат големи емоции додека е решено киднапирањето. Во заговорот, Антонија и Јон ги здружуваат силите во истрагата на некои случаи во кои се вклучени две семејства на шпанското високо општество. Секоја линија на приказни е претставена на свеж начин, со едноставен дијалог и кратки поглавја кои веднаш го грабнуваат читателот.

Црвена кралица

Црвената кралица е европски проект посветен на кривична истрага, е создаден за решавање на ексклузивни случаи со целосна дискреција и надвор од законот. Оваа тајна единица има голем престиж, и управува со своите работни места заеднички со полициски групи низ цела Европа, Антонија Скот е дел од таа организација.

Антонија Скот

Антонија, надарена жена, Пред 2 години таа е далеку од својата работа и реалниот свет. Оваа ситуација се должи на тешка депресија мотивирани од чувството на вина што ја напаѓа, по несреќата на Маркос - нејзиниот сопруг - кој е во кома во болница.

Јон Гутиерез

Инспекторот Гутиерез е вреден полицаец повеќе од 40 години -хомосексуалец-. Тој е по потекло од Баскија, со силно тело поради неговата наклонетост кон кревање тежина; покрај тоа, тој има добра смисла за хумор. И покрај тоа што Jonон е чесен полицаец, Тој во моментов е суспендиран од својата позиција за наводно вклучени во незаконски дела.

Прва истрага

Првично, Антонија и Јон мора да откријат што стои зад убиството Елваро Труеба, син на директорот на реномирана шпанска банка. Младиот наследник остана исчезнат неколку дена, а подоцна беше пронајден мртов во ексклузивната урбанизација во Мадрид. Додека Антонија и Јон истражуваа во истрагата, тие се прекинати со киднапирање на друга богата млада жена.

Киднапирање

Наративот го претставува киднапирањето на Карла, која е ќерка на Рамон Ортиз, галички бизнисмен се смета за најбогат човек на светот. Карла се засолнува во својата работа во семејната компанија за текстил, откако не одржувала добри односи со нејзиниот татко и нејзината сестричка. Додека истрагата се развива, откриени се детали за неговиот личен живот, што ќе даде вредни траги за случајот.

Започнува потрагата

Јон Гутиерез е детектив кој и покрај тоа што има беспрекорна кариера, неодамна беше вмешан во дело на корупција. Во овој процес, Гутиерез е контактиран од мистериозна личност, која му предлага мисија: да ја пронајде Антониа Скот и извади ја од затвор. За возврат, тој ветува дека ќе ви помогне да ја исчистите кариерата.

По прифаќањето на понудата, инспекторот го започнува своето патување кон Лавапиес, местото на живеење на Антонија. Таму, тој мора да ја убеди да работат заедно, задача што нема да биде лесна, бидејќи таа е потопена во длабока тага. И покрај нередот, Jonон успева да ја убеди; и со изнесување на случајот Труеба, тој го буди полицискиот инстинкт.

Непознатото

Како што напредуваат истрагите за случаите, Врската помеѓу Антонија и Jonон минува низ неколку фази, ова затоа што тие имаат тотално различни личности, но тие завршуваат едни со други. Исто така, истрагата ќе се одвива полна со мистерии и тешкотии, во кои профилот на жртвите се совпаѓа и што ќе го подигне непознатото, дали ќе биде истиот сторител?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)