Хозе Марти

Фраза на Хозе Марти.

Фраза на Хозе Марти.

Хозе Марти беше еден од најистакнатите интелектуалци на американската еманципација. Роден во Хавана на 28 јануари 1853 година, тој стана еден од главните бастиони на кубанската независност. Многу историчари дури го сметаат за наследник на антиимперијалистичката борба претставена во тоа време од Симон Боливар.

Но, надвор од неговиот политички живот - аспект што обично го привлекува целото внимание околу неговото име - тој беше озлогласен писател. Особено, Марти се истакнал во елаборацијата на есеи и песни. Што му овозможи да ја продлабочи својата политичка мисла без да го занемари истражувањето на териториите со човечка убавина.

Биографија

Први години

Иако е роден под карипското сонце, Детството го живеел во Валенсија, Шпанија, градот од каде потекнува неговиот татко Маријано Марти. На 13-годишна возраст се вратил во Куба, каде би ги завршил средношколските студии. Таму тој би ги имал своите први формални пристапи кон уметноста, кога ќе се запише на Стручното училиште за сликарство и скулптура во Хавана.

Во текот на оваа фаза, тој го доживеал првото расправија со владејачките власти на островот. Поточно, Тој беше обвинет за предавство по откривањето на писмото напишано од него, чија содржина етикетираше двајца колеги студенти „отпадници“ за запишување во армијата против независноста. За ова, тој беше осуден на шест години затвор. Но, благодарение на напорите на неговите родители, тој беше депортиран во Шпанија.

Градење на легендата

Во Шпанија присуствуваше на универзитетски студии во Мадрид и Сарагоса. Во алма матер на главниот град на Арагонија се стекнал со дипломи по граѓанско право, филозофија и писма. Во тоа време, младиот Хозе влезе во светот на новинарството како соработник во „Diario de Avisos de Saragoza“.

Овој медиум беше публикација со републиканска позиција, што беше нејзин прв формален пристап кон оваа линија на политичка мисла. Од тогаш стана „човек на светот“ ... Патуваше од Париз до NewујоркПрвиот период го живеел во Мексико и поминал неколку месеци во Гватемала.

Копнеж, причина за живот

Со секое патување, Марти ја прошируваше својата перспектива и на другите реалности. Исто така, тој живеел интензивни убовни врски, од кои некои се рефлектираат во неговото литературно дело. Како и да е, идејата за ослободување на неговата земја од шпанскиот јарем веќе беше искристализирана во неговиот ум.

Повторно депортиран

En 1878, Веќе оженет и со син, Хозе Марти се врати во Куба со цврста намера да ја присили независноста на земјата. За таа цел, тој го основаше Кубанскиот Централен револуционерен клуб и една година подоцна беше објавена таканаречената „мала војна“. Овој краток вооружен бунт беше втор обид за независност против шпанската круна.

Револтот беше брзо контролиран. Марти бил фатен и испратен уште еднаш во егзил (во Newујорк). Но, немаше враќање назад. Ниту фактот дека се сретнал со неговата сопруга и синот во американскиот град не го одвлекол од неговата долго очекувана цел: независност на Куба. Цел која на крај го чинеше живот и, според тоа, тој никогаш не виде дека е остварена.

Славна личност

Во текот на 1880-тите, Хозе Марти се здоби со значителна слава во поголем дел од Латинска Америка. Околност произлезена од неговата зрелост како есеист. Се разбира, неговите публикации во престижни весници и списанија на Латинска Америка имаа огромна тежина. Освен, се разбира, од неговото учество во активности за независност во една од последните шпански колонии во странство.

Бесплатни стихови.

Бесплатни стихови.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

За краток период беше во Каракас, Венецуела. Неговиот план беше да координира од јужното Карипско Море, цела низа заговори за соборување на колонијалистите кои останаа цврсти на Куба. Сепак, тој беше принуден да се врати во Големото јаболко откако претседателот Антонио Гузман Бланко го протера од земјата за есеј од неговиот објавен во Венецуелски магазин.

Литературното дело на Хозе Марти

И покрај политичката врева што го одбележа неговиот живот, Хозе Марти секогаш наоѓаше време да пишува. Покрај есеите, неговото дело вклучува поезија, раскази, театар, па дури и роман. Првите се најпознати, бидејќи многу од нив предизвикаа вистински изоми кога беа објавени поради стилот на пишана композиција.

Нашите Америка

Едно од најпознатите публикации на Хозе Марти е Наша Америка. Оваа титула се појави во текот на јануари 1891 година во Gazујорк илустриран магазин и во Весник на Либералната партија на Мексико. Овој текст претставува модел за тоа што е „модернистички есеј“.

Со други зборови, стилот на Наша Америка е совршен спој на длабоки егзистенцијалистички рефлексии („Земјински“, но не и духовен, во „класична“ смисла на овој термин). Во комбинација со проза, извонредна, колку и објаснувачка, што, далеку од „засладување“ на содржината, и дава огромна сила.

Наследство со две острици

Наша Америка во голема мера го сумира телото на „мартинистички“ мислења (јасно анти-империјалистички). Затоа, тој ги доведува во прашање Американците за исклучиво право да се нарекуваат „Американци“. Еднакво, се залага за соединување на сите земји од Латинска Америка како единствен начин да се справи со она што го смета за нова закана (САД) за регионот.

Како резултат на тоа, Марти докажа дека има прилично точна визија, способен да предвиди многу настани што доаѓаат. откако беше надминат шпанскиот колонијализам. Логично, оваа „анти-Јенки“ доктрина е „киднапирана“ од многу водачи на латиноамериканската левица за да ја оправда својата трајност на власт до денес.

Песни од Хозе Марти

Мислев на тебе, на твојата коса

Мислев на тебе, на твојата коса
на кој светот на сенка би завидувал,
и им ставам точка на мојот живот
и сакав да сонувам дека си мој.

Одам по земјата со очите
подигната - ох, мојата желба! - до таква висина
тоа во горделив гнев или мизерно руменило
човечкото суштество ги запали.

Во живо: -Знајте како да умрете; така ме мачи
ова несреќно пребарување, ова жестоко добро,
и целото битие во мојата душа се рефлектира,
и трагајќи без вера, во верата умирам.

Одгледувајте бела роза

Одгледувајте бела роза
во јуни како јануари
За искрениот пријател
кој ми ја дава својата искрена рака.

И за суровиот што ме раскинува
срцето со кое живеам,
Одгледување трн или коприва;
Јас ја одгледувам белата роза.

Претходник на модернизмот

Минимална антологија.

Минимална антологија.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Додека стана „апостол на кубанската независност“, Марти не само што си го даде својот простор за пишување. Тој исто така ги анализирал стилските и естетските форми кои се користат најмногу во неговото време, особено во поезијата. Всушност - како еден вид метафора за неговата политичка мисла - тој ја бранеше креативната слобода над класичната методологија.

Неправедниот и неизбежен идеолошки парадокс

Веројатно, неговите „анти-империјалистички“ позиции биле палијативни за оние „научници“ кои сакаат да му го одземат значењето во рамките на модернизмот. и литературата воопшто. Но, во секој случај, тие секогаш ќе бидат субјективни и, до одреден степен, нефер изјави. Затоа што Хозе Марти постапи херојски според историските потреби на неговата нација.

Како може да ги контролира оние што го искористиле неговото размислување за да имаат корист? Дали политичарите кои толку многу ги прокламираат „мартинските“ идеи навистина дејствуваат во склад? Идеолошки позиции настрана, Не може да се одземе од неговото преовладувачко место во историјата на модерната латиноамериканска литература..


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.