Сеќавајќи се на Херман Мелвил. 20 одлични фрази од неговите дела

Херман Мелвил се среќаваат денес 199 години. И неговото двегодишногодишно следно година ветува дека ќе биде голема прослава. Овој американски писател, кој се смета за еден од најголемите светски литератури, несомнено е фундаментална референца на авантуристичкиот роман, особено оние развиени во март, со силна и интензивна психолошка компонента.

Денес носам 20 фрази избран од неговите најистакнати дела. За оние од нас кои сакаат жанровски книги и сè што мириса море, бродови и големи епови, авторот на бесмртниот бел кит Моби Дик мора да се има.

Кој беше Херман Мелвил

Со живот исто толку интензивен како неговите романи, Мелвил е роден во Newујорк и тој беше третото од осумте деца. Кога почина неговиот татко, Алан Мелвил, семејството беше во тешка финансиска состојба. Така во 1837 година го преминал океанот до Ливерпул каде што работел. По неговото враќање служеше како професор и во 1841 година, на 22-годишна возраст, отпатувал во Јужни мориња на бродот А. кит.

После година и пол премин, тој го напушти бродот во Острови Маркеза и живеел еден месец меѓу канибали, од кои избегал во еден австралиски трговски брод за да се симне во него Тахити, каде помина извесно време во затвор. Тој исто така работел како земјоделец, патувал во Хонолулу и оттаму, завршил запишан во фрегата на американската морнарица.

Во 1844 престана да прелистува и тој се посвети на пишување романи цело време и обично засновани врз неговите искуства на море. Тие беа титули како Типе, Марди или Редбурн, меѓу другите. Или како Били Бад, морнарот, последно дело објавено кога Мелвил скоро паднал во заборав. Други наслови беа Pierre, голем неуспех, и Приказни од гледна точка, која содржи сметка на Бартелби службеникот.

Неговиот најпознат роман беше Моби Дик, објавено во 1850 година, но на почетокот беше одбиено. Потоа стана едно од најголемите дела на универзалната литература, за портретот и метафората на светот и човечката природа во чамец, Пекод, капетан на еден од најголемите ликови некогаш создадени, Капетан Ахав. Тој го посвети на Натаниел Хоторн, автор кој исто така многу влијаеше врз него и со кого се спријатели во 1850 година.

20 фрази од неговите дела

Тип (1846)

 1. Сиромашен брод! Вашиот сопствен изглед ги рефлектира вашите желби; Во каква жална состојба е тоа!
 2. Планините и ентериерот претставуваат само изолирани и тивки места за гледање, лишени од татнеж на животни плен и анимирани од неколку примероци на мали суштества.
 3. Нашиот брод им се предаде на сите видови веселби и перверзии. Ниту најмала бариера не беше вметната помеѓу профаните страсти на екипажот и нивното безгранично задоволство.
 4. Но, овие рефлексии ретко го окупираа мојот ум; Јас се напуштав додека минуваа часовите и ако некогаш ми дојдеа непријатни мисли, бргу ги отфрлив. Кога се восхитував на зеленото соединение во кое бев затворен, бев склон да мислам дека сум во „долината на соништата“ и дека над планините има само свет на вознемиреност и грижа.
 5. Во потрага по кит, пловевме низ Екваторот околу дваесетина степени западно од Галапагос; и целата наша работа, откако го утврдивме нашиот курс, беше да ги прилагодиме дворовите и да останеме под ветер: добриот брод и постојаното ветре ќе го направат остатокот.

Моби Дик (1851)

 1. Можеш да ме наречеш Исмаел.
 2. Човечката лудост е често лукава и мачка работа. Кога мислите дека сте побегнале, можеби само сте се преобразиле на некој тивок и посуптилен начин.
 3. Според некои iousубопитни фаталности, како што често се забележува во градските филибастери кои секогаш кампуваат околу судските згради, подеднакво, господа, грешници имаат тенденција да изобилува со најсветото опкружување.
 4. Го нема на ниедна мапа. Вистински места никогаш не се.
 5. Идната трага на животното низ темнината е скоро подеднакво утврдена за остроумниот ум на ловецот, како и крајбрежјето за пилотот. Значи, тоа беше необична вештина на ловецот, поговорната минливост на нешто напишано во вода, будењето, е исто толку доверливо, за сите намери и цели, како суво.

Бартлби, службеникот (1853)

 1. Морам да кажам дека според обичајот на многу пратеници со канцеларии во густо населени згради, вратата имаше неколку клучеви.
 2. Ах, среќата ја бара светлината, затоа судиме дека светот е среќен; но болката се крие во осаменоста, затоа судиме дека болката не постои.
 3. Но, тој се чинеше сам, апсолутно сам во универзумот. Нешто како плен среде Атлантскиот океан.
 4. Можев да му дадам милостина на нејзиното тело; но неговото тело не боли; неговата душа беше болна, а јас не можев да ја достигнам неговата душа.
 5. Не е невообичаено човекот кој е противречен на невообичаен и неразумен начин нагло да не верува во неговото најелементарно убедување. Тој почнува слабо да pseирка дека, колку и да изгледа извонредно, целата правда и целата разумност се на другата страна; ако има непристрасни сведоци, тие се свртуваат кон нив на некој начин да го зајакнат.

Били Бад, морнарот (1924)

 1. Бескомпромисно кажаната вистина секогаш ќе има свои груби страни.
 2. Во реалноста, тој беше еден од оние морски волци за кои тешкотиите и опасностите од поморскиот живот, во тие времиња на продолжени војни, никогаш не го расипаа природниот инстинкт за уживање во сетилата.
 3. Овој капетан беше еден од оние вредни смртници кои се наоѓаат во сите видови професии, дури и најскромните; вид на личност која секој се согласува да ја нарече „угледен човек“.
 4. Кога е објавена војна, дали ние, борците кои се одговорни за тоа, сме биле претходно консултирани? Ние се бориме следејќи ги наредбите. Ако нашата пресуда ја одобрува војната, тоа е обична случајност.
 5. Кој во виножитото може да ја повлече линијата каде завршува виолетовата и започнува портокаловата? Јасно ја гледаме разликата во боите, но каде, точно, првото се меша со второто? Истото важи и за менталното здравје и лудилото.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.