Уреднички вести оваа недела (26 - 30 септември)

Боцки на книги

Добро утро на сите! Од кога Тековна литература Ние сакаме да ви претставиме некои од уредничките вести што ќе пристигнат во книжарниците во Шпанија оваа недела, од понеделник, 26 септември до петок, 30 септември. Се надевам дека некои од нив ќе го привлечат вашето внимание.

„Контралуз“ од Рејчел Каск

Книги за астероиди - 26 септември - 224 страници

Англиски писател доаѓа во Атина на лето да предава курсеви за пишување. Во овој период, луѓето со кои се среќава одлучуваат да open се отворат и да и кажат за најважните аспекти од нивниот живот. Меѓу нив се theубовите, амбициите и стравовите што му се кажуваат на нараторот за кого малку се знае, раскажувач што читателот постепено го запознава преку нејзините чувства и мисли.

„Наспроти светлината, тој ни кажува за тоа како го градиме нашиот идентитет од сопствениот живот од оној на другите“

роден да се кандидира

„Роден да бега“ на Брус Спрингстин

Литература за случајна куќа - 27 септември - 576 страници

Во 2009 година, Брус Спрингстин и Е. Стрит Бенд настапија за време на суперболот. Искуството беше толку прекрасно што Брус реши да напише за тоа и така ја започна оваа автобиографија.

Во последните 7 години, Брус Спрингстин се посвети на пишувањето на приказната за неговиот живот, вметнувајќи ја искреноста, хуморот и оригиналноста на неговите песни на овие страници. Во оваа биографија можете да најдете многу информации за авторот и неговата визија за клучните моменти во неговиот живот, како и да објасните зошто песната „Роден да трча“ открива многу повеќе отколку што мислиме.

„Пишувањето за себе е нешто многу curубопитно. […] Но, во еден ваков проект, писателот ветува: да му го покаже својот ум на читателот. И тоа е она што се обидов да го сторам на овие страници “

„Нормална личност“ од Бенито Таибо

Уредничка дестинација - 27 септември - 216 страници

Себастијан живеел нормален и среќен живот, полн со соништа и планови сè додека не умреле неговите родители. Оттогаш тој живееше со неговиот чичко Пако и живееше неверојатни авантури како што е запознавање со еден од вампирите кои живеат во Мексико Сити или преживување од налетот на огромно морско чудовиште. Сепак, што е со Себастијан? Овие настани не се она што им се случува на нормалните луѓе. Зарем тој не е „нормална личност“?

„Солзи во морето“ од Рута Сепетис

Уредничка Маева - 28 септември - 336 страници

Авторката на „Помеѓу сивата нијанса“, Рута Сепетис, се врати со нов роман што се чини дека ги добива истите добри критики како и споменатиот погоре.

Сумирањето на приказната може да биде едноставно бидејќи, според зборовите на авторката, ова е потеклото на нејзиниот последен роман:

„Братучед на татко ми требаше да се качи на Вилхелм Густлоф и ме замоли да им дадам глас на оние што починаа верувајќи дека нивните приказни потонале заедно со нив“

Вилхелм Густлоф е поврзан со најголемата поморска трагедија во историјата. Во него патувале повеќе од 9.000 луѓе кои завршиле во средината на опсадата на која била подложена источна Европа за време на Втората светска војна. Во оваа приказна, авторот им дава глас на четири млади луѓе чии патеки се преминуваат на овој брод.

Хари Потер и проколнатото наследство_135X220_ Прекривка

„Хари Потер и проклетото дете“ од K.К.Роулинг

Уредничка Саламандра - 28 септември - 320 страници

Многумина од вас ќе ги бројат деновите за објавување на она што ќе биде последната приказна за Хари Потер и не се сомневам дека оваа среда милиони луѓе од цела Шпанија ќе ја бараат оваа книга во книжарниците на нивниот град.

Оваа книга е сценарио на претставата со исто име и раскажува приказна за тоа кога Хари Потер е возрасен, вработен во Министерството за магија, е оженет и има три деца. Сепак, неговиот живот никогаш нема да биде мирен и тоа е дека сегашноста и минатото одлучија да се обединат и Хари Потер ќе мора да се соочи со својот најмлад син со непријатна вистина: понекогаш, темнината произлегува од најнеочекуваните места.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Берто dijo

  Добро утро,

  Победничкиот роман на меѓународниот наративен натпревар „Примерни романи“ веќе е во продажба. Книгата се вика „Анатомија на човек од риба“ и е објавена од издавачката куќа Вербум. Јас го советувам вашето читање.

бул (точно)