Тематски периоди во Рафаел Алберти

Портрет на Рафаел Алберти

Рафаел Алберти Тој ги изразуваше своите грижи во текот на целата своја работа и постојат одредени периоди што се повторуваат во неговите песни одново и одново, со што станува јасно кои се главните проблеми голем поет на пристаништето Санта Марија:

Копнеж по неговата земја е една од главните теми на писателот кој имал несреќа да биде секогаш далеку од својата земја бидејќи како дете морал да го напушти Кадиз, оддалечувајќи се од своето сакано море и како возрасен морал да ја напушти својата земја, Шпанија, поради до политички несовпаѓања со диктаторскиот режим на Франко, кој не примаше комунисти во рамките на нашите граници.

Социјалното тврдење е друго од прашањата што се повторуваат низ неговите стихови и тоа е токму заради состојбата во земјата, истото што го натера да емигрира, што произведе ден за ден, огромни социјални неправди што поетот не ги знаеше или сакаше да замолчи за да им даде глас на луѓето преку неговите стихови.

Сите овие теми се нагласени според фаза За што зборуваме откако Алберти започна да цица традиционална поезија, а неговите стихови беа најпрво неопопуларни, прифаќајќи го гонгоризмот и авангардата малку подоцна. Потоа помина низ надреализам и конечно заврши да зборува за социјалните проблеми и суровата реалност на прогонството.

Повеќе информации - Биографија на Рафаел Алберти

Фото - Хулио Сантијаго

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.