Студентите од Јеил ги повикуваат да престанат да се фокусираат на белите машки писатели

Универзитет Јеил

Студентите на додипломски студии на Универзитетот Јеил започнаа петиција до англискиот оддел за укинување на основниот услов за изучување канонски писатели, вклучувајќи ги Чосер, Шекспир и Милтон, изјавувајќи дека „е неприфатливо студент на Јеил, сметајќи дека студира англиска литература, да може да чита само бели машки автори"

Престижниот универзитет во Конектикат бара изучување, за два семестри, на избор на автори со етикета „голема англиска поезија“: offефри Чосер, Едмунд Спенсер, Вилијам Шекспир, Силијам Вордсворт итн.

Според универзитетот, неговата намера е следна:

„Да им се обезбеди на сите студенти дарежлив вовед во континуираните формални и тематски проблеми што се однесуваат на традиционалната англиска литература.

Во врска со песните што студентите мора да ги читаат, универзитетот коментира:

"Разберете ги прашањата и проблемите што одекнуваат низ англиската литература: состојбата на народниот јазик, моралното ветување и опасностите од фикцијата, односите меѓу мажите и жените, природата на херојството, богатството на традицијата и желбата да се направи нешто ново “.

Но, студентите сакаат универзитетот да го отстрани условот за водечки англиски поети и да продолжи со преориентирање на барањата од 1800 до 1900 година да вклучува и литература поврзана со пол, раса, сексуалност и етничка припадност.

„Користењето на една година околу масата каде што нема книжевни придонеси на жени, луѓе со боја и странци, активно им штети на сите студенти, без оглед на идентитетот и создава култура која е особено непријателска кон студентите по боја".

Според Јеил Дејли Newsуз, дневниот весник на Јеил, петицијата има најмалку 160 потписи. Една од студентите, Адријана Миле, за весникот изјави дека е потребна промена во англискиот оддел затоа што отворено ги отфрлаат критиките и анализите што другите оддели на Универзитетот Јеил ги прифатија.

Во април, Миле напиша колумна во Јеил Дејли Newsуз во која го критикуваше курсот и го напиша следново:

"Тие се учат како да анализираат канонски дела на литературата, не се научени да поставуваат прашање зошто е канонска., или импликациите на канонските дела што ги угнетуваат и маргинализираат не-белите, не-машките, трансродовите и хомосексуалните луѓе. ИМожно е да дипломирате со диплома по англиска литература со исклучиво читање на делата на белите мажи. Многу студенти не читаат ниту една авторка во двата основни курса. Овој оддел активно придонесува за сузбивање на историјата “

Некои членови на англискиот факултет на Универзитетот Јеил го поздравија студентскиот активизам. Професорката illил Ричардс коментира во весникот:

„Неприфатливо е условот од два семестри да ја опфаќа само работата на осум бели поети.

Сепак, петицијата беше критикувана од поранешните членови на универзитетот Јеил. Писателката Кети Валдман, која студирала англиска литература на Јеил, им рече на студентите дека ако сакаат да станат упатени во англиската литература, мора да „држат нос“ и да читаат мноштво поети напишани од бели машки автори.

„Канонот е тоа што е и секој што сака да разбере како продолжува да тече напред мора да научи да плива во него . Не велам дека е прифатливо да завршите факултет да имате прочитано само бели машки автори или дури 70% од читањата да биле од бели мажи. Но не можете да тврдите дека сте студент по англиска литература, ако не застанавте во стапките на одредени фундаментални фигури, кои исто така се случија да бидат (за жал), машки и бели “

 

Што мислите за фактот дека најголемиот дел од литературата што ја читаат е од бели луѓе? Иако е вистина дека мнозинството англиска литература имаше ваков тип на луѓе како автори заради угнетувањето на општеството, дали сметате дека тие треба да имаат поголема разновидност?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)