Старецот и морето

Старецот и морето

Старецот и морето

Старецот и морето (1952) е најпрепознатливото дело на фикцијата на Американецот Ернест Хемингвеј. По објавувањето, писателот се врати во литературната арена. Нарацијата е инспирирана од сопственото искуство на авторот како рибар во Куба. На нешто повеќе од 110 страници, тој ги овековечи авантурите на еден стар морнар и неговата борба да фати голема риба од марлин.

Овој расказ првпат беше објавен во списанието живот, што го воодушеви Хемингвеј, бидејќи неговата книга ќе им биде достапна на многу луѓе кои не можат да ја купат. Во едно интервју тој изрази: „... ова ме прави многу посреќен отколку да добијам Нобел“. На некој начин, овие зборови станаа претчувствувачки, како писателот беше награден со Нобелова награда за литература во 1954 година.

Резиме на Старецот и морето (1952)

Сантијаго es добро познат рибар во Хавана како "стариот". Тој минува низ груба лепенка: повеќе од 80 дена без добиете плодови од риболов. Решен да го промени своето богатство, тој рано станува за да влезе во заливските потоци, се чини дека сè станува подобро кога гризе на неговата кука риба од марлин. Тој го гледа овој голем предизвик како начин да им ги покаже на другите своите вештини.

Голема битка

Старецот три дена се бореше против него голем и силен риба; во текот на тие долги часови многу работи му поминаа низ умот. Помеѓу нив, неговото минато, кога неговата жена живееше и уживаше просперитет во нивната работа. Тој исто така се сети на Мандолин, еден млад човек на кого му предаваше занает уште од дете и кој му беше верен придружник, но се отсели.

Неочекуван крај

Сантијаго даде сè, и со последен напор успеа да ја обезбеди рибата ранувајќи го со неговиот харпун. Горд на неговиот подвиг, тој реши да се врати. Враќањето на копно не беше воопшто лесно, бидејќи стариот рибар мораше да се справи со ајкули кои го демнат неговиот улов. Иако се бореше со неколкумина, малку по малку тие успеаја да ја проголтаат таа огромна риба и да го остават само нејзиниот скелет, што генерираше чувства на пораз кај старецот.

Доцна попладне, Сантијаго стигна до брегот; го остави својот брод и остатоците од големата риба и си отиде дома истоштен и крајно тажен. И покрај тоа што веќе не остана ништо од марлин, сите во селото беа воодушевени од големината на таквата риба. Мандолин беше таму и го виде пристигнувањето и се покаја што го напушти старецот, па вети дека повторно ќе го придружува на работата.

Анализа на Старецот и морето

структура

Приказната содржи а јасен и едноставен јазик, што овозможува течно и пријатно читање. И покрај тоа што нема премногу страници - во споредба со другите романи -, обезбедува густа и квалитетна содржина. Постојат многу учења присутни во овој наратив, што, покрај тоа, ќе зависи и од толкувањето на читателот. Затоа можете да најдете различни мислења за оваа работа.

Стилско шоу

Овој расказ го покажува уникатниот стил на писателот. Воведен е херој - Сантијаго, стар рибар - кој, и покрај старата возраст, не се предава. Како и секогаш, има површно прашање: недостаток на риболов; сепак, приказната оди понатаму. Ликот поминува низ низа многу човечки ситуации, како на пр осаменост, разочарувањеили загуба, но сето тоа го живее без да ја изгуби својата волја и храброст.

Различни толкувања

Ние се соочуваме со она што тие го нарекуваат отворен крај. Приказната нема специфичен исход, бидејќи не е прецизирано што навистина се случува со Сантијаго. Затоа, сè е оставено на толкувањето на читателот. На пример, тагата и поразот со кои рибарот се враќа дома може да се толкува како крај на неговото постоење.

Тематски

Без сомнение, Старецот и морето Тоа е книга што ве тера да размислите за многу животни ситуации. И покрај тоа што ја има како главна тема патувањето на еден рибар-ветеран што минува низ груба лепенка, приказната симболично допира до други точки, како што се: пријателство, лојалност, истрајност, бестрашност, гордост, осаменост y Muerte, да именувам неколку.

Неколку биографски податоци на авторот

Писателот и новинар Ернест Милер Хемингвеј е роден во петокот, 21 август 1899 година во селото Оук Парк во северен Илиноис. Неговите родители беа: Кларенс Едмондс Хемингвеј и Грејс Хол Хемингвеј; него, познат гинеколог; и таа, важен музичар и пејач. И двајцата беа респектабилни фигури во конзервативното општество даб парк.најдобрите американски автори

Ернест посетуваше средно училиште Оук Парк и Ривер Форест. Во својата помлада година, тој присуствуваше - Меѓу многуте предмети - час по новинарство, што го диктираше Фани Бигс. Во оваа проблематика, најдобрите писатели беа наградени со објавување на написи во училишниот весник, наречени: Трапезот. Хемингвеј победи со своето прво пишувањетоа беше за симфонискиот оркестар во Чикаго и беше воведен во 1916 година.

Почетоци во новинарството и првата светска војна

Во 1917 година - откако одби да оди на колеџ - се пресели во Канзас. Таму ја започна својата работа како новинар во весникот Ansвезда од Канзас Сити. Размислувајќи само да остане на ова место 6 месеци, тој доби доволно искуство да ги работи своите идни работни места. Подоцна се приклучи на Црвениот крст за да присуствува на Првата светска војнаТаму служел како возач на брза помош на италијанскиот фронт.

Дописник за војната

По несреќата во брзата помош, Ернест мораше да се врати во родната земја, каде што се врати во новинарството. Во 1937 година патувал во Шпанија како дописник од северноамериканската алијанса за весници за покривање на Шпанската граѓанска војна. Една година подоцна, тој ги пријавил настаните од битката кај Ебро и во средината на Втората светска војна бил сведок на Денот Д, каде започнала операцијата „Овластен лорд“.

Литературен стил

Хемингвеј се сметаше за дел од Изгубената генерација, група Американци кои ја започнаа својата книжевна кариера по Првата светска војна. Тоа е поради тоа неговите дела покажуваат разочарување и безнадежност на едно тешко време. Неговите раскази и романи се карактеризираат со тоа што се напишани во наративна проза, со кратки декларативни реченици и мала употреба на внатрешни знаци.

Писателот беше идентификувано дека има уникатен стил, кој означуваше пред и потоа во литературното поле. Неговиот прв роман, кавга (1926), ја започна својата кариера. Ова дело покажа многу свој начин на пишување, на кој Хемингвеј наречена: теорија на ледениот брег. Со него, авторот одржува образложението за приказната не треба да се доставува директно до читателот, но мора имплицитно да се истакне.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Арели dijo

    Здраво, јас се викам Арели и го сакав блогов, ми се виде навистина интересен и многу често ќе се враќам бидејќи начинот на прикажување на содржината е толку креативен и толку интересен што за нас loversубителите на читање нè инспирира да читаме повеќе и да знаеме повеќе за книжевниот свет. Вистината е дека овој блог навистина ми се допадна затоа што за момент се чувствував како мало девојче во продавница за слатки без да знам која слатка да изберам сè изгледа толку интересно што сакам да прочитам сè дааа.