„Срцата во Атлантида“ на Стивен Кинг да се донесе на големото платно

Топ 10 омилени книги Стивен Кинг

Голем број дела на Стивен Кинг добија филмски адаптации и скоро е чудно да се најде негов роман кој не е актуелен и не е адаптиран. Сепак, тоа е она што се случи со неговиот роман „Срцата во Атлантида“

Публикации на „Шпанија во Атлантида“ на шпански јазик

„Срцата во Атлантида“ на Стивен Кинг беше првично објавено на шпански јазик во 2000 година од издавачката куќа Плаза и Јанес, една година по објавувањето на англиски јазик. Иако исто така имаме уште едно џебно издание што датира од 2004 година, објавено од издавачката куќа Деболсило.

Сепак, „Срцата во Атлантида“ не е книга што раскажува уникатна приказна од првата до последната страница, туку повеќе Составена е од два романи и три раскази. Режисерите на адаптацијата одлучија да се фокусираат на насловната приказна за да го направат филмот, приказна што следи група колеџ деца кои го доживеале својот прв пат надвор од дома во 1966 година.

Режисер ќе биде Јоханес Робертс, голем обожавател

Менаџерот задолжен за надгледување на адаптацијата е Британскиот режисер Јоханес Робертс кој ќе го има Ернест Риера да го напише сценариото. Двајцата претходно работеа заедно на хорор филм наречен „Другата страна на вратата“.

Режисерот Јоханес Робертс ја коментираше неговата loveубов кон книгите на Стивен Кинг и како адаптацијата на една од неговите приказни е остварување на сонот.

„Кога бев тинејџер, откривањето на книгите на Стивен Кинг и неговите филмски адаптации беа причините што ме натераа да сакам да бидам режисер. Оваа приказна е моето омилено парче од делата на Кинг. Претворањето на оваа приказна во филм беше сон на мојот живот".

Имаше адаптација на „Срцата во Атлантида“

Иако не може да се негира дека немало филм „Срца во Атлантида“. Навистина имаше еден во 2001 година во кој играа Ентони Хопкинс и Антон Јелчин, но заговорот не се фокусираше на истата приказна дека адаптацијата што Робертс планира да ја направи, но првата адаптација се фокусираше на други приказни што ја сочинуваат претставата „Срцата во Атлантида“.

Други адаптации на Стивен Кинг од минатата година

на адаптациите на романите на Стивен Кинг имаа бум во текот на изминатата година. „Ellелија“ во кој играат Johnон Кузак и Самуел Л. acksексон е многу барана додека „Темната кула“ е во фаза на снимање со Метју Меконауги и Идрис Елба во главните улоги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)