Список на книги од 2011 година

слика

Некој може да помисли дека објавувањето на списокот со книги во 2011 година е многу типична опција. Но, навистина, тоа е начин на прегледување на книгите што навистина имаат најголемо влијание во текот на целата година.

На оваа листа имаме сè: семејни саги, иронични критики кон современото општество и уметност, насилство и трговија со дрога, мајки проститутки и многу имагинари или нордиска убавина и грубост.

Еве ги најистакнатите книги објавени во 2011 година:

- „Картата и територијата“, од Мишел Хуелебек. Роман со кој контроверзниот и бунтовен француски писател ја доби наградата Гонкур и книгата што ги доби најдобрите критики и продажби за оваа година. Нарацијата е камшик против многу од митовите на современото општество, како што се уметноста и новите технологии и воведува многу иновативен елемент што е создавање на лик кој е самиот писател, Мишел Хуелебек.

- "1Q84“од Харуки Мураками. Тоа е едно од најамбициозните дела на јапонскиот автор и една од книгите на годината што пристигна во Шпанија во два тома, во кои поетското пишување на поетот се враќа во атмосфери како соништа, заплети на границата на реалноста и соништата и изолирани карактери, во овој случај лоциран во Јапонија во 1984 година.

-"Здроби", од Хавиер Маријас. Една од главните книги оваа година. Во овој роман, кој ќе биде преведен на дваесет јазици, писателот ја истражува мрачната страна на оваа" толку пожелна "состојба што има за infубеност, но исто така тоа може да доведе до најодвратни дела.

- "Звукот на нештата кога ќе паднат", од Хуан Габриел Васкез, добитник на наградата Алфагуара 2011 година. Во овој роман, колумбискиот писател, кој израснал во Богота среде насилство со трговија со дрога, полициски час и убиства на политичари, се одразува на стравот и на вознемиреноста што доаѓа од кои живеат во ранливо и загрозено општество.

- "Духот на моите родители продолжува да се крева на дождот", од Патрисио Прон. Аргентинскиот писател прави скок кон меѓународната книжевна сцена со овој роман, кој го договорија осум земји, вклучувајќи ги САД, Франција, Германија и Велика Британија. Во книгата, најличен, Прон тој се враќа во аргентинската диктатура (1976-1983) за да спаси болни епизоди од минатото на неговите родители.

- „Хамерштајн или издржливост", од Ханс Магнус Ензенсбергер. Германскиот писател, еден од највлијателните европски интелектуалци, рефлектира во оваа книга, на половина пат меѓу романот и биографијата, на нацизмот, и тоа го прави преку фигурата на баронот Курт фон Хамерстејн, шеф на Висока команда на германската армија во времето на доаѓањето на Хитлер на власт, возвишение на кое тој се спротивставуваше во секое време.

- "Небото е половина готово"од Томас Транструмер. Најголемиот жив поет во Шведска ја доби Нобеловата награда за литература оваа година, награда што повторно откри еден од највозбудливите и најинтензивни поети на денешницата. Во оваа книга, која е антологија на неговата поезија, се гледа страсниот и суровата природа, во еднакви делови, на северна Европа и комплексноста на човечкото суштество со неговите соништа.

- "Чистење", од Софи Оксанен. Таа пристигна во Шпанија оваа година исполнета со исчекување, бидејќи тоа беше најфален роман на Саемот во Франкфурт 2010 година. Книгата ги раскажува трагите што ги оставиле во Естонија нацистите, а подоцна и советските комунисти. Сето ова во среде трилер со мафијата за сексуална експлоатација помеѓу.

- "Комплетни приказниОбјавувањето, за прв пат во Шпанија, на „Комплетните приказни“ на Францускиот Гај де Мопасан, во превод и уредување на Мауро Армињо, претставува одлична можност да истражувам во наративниот универзум на оние кои мајсторски го рефлектираше во неговите приказни општеството од неговото време, од најскромните слоеви до салите на високото општество.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.