Сомничавото сомневање

Wallид на берлинскиот ид

Wallид на берлинскиот ид

Сомничавото сомневање (2019) е историски фантастичен роман создаден од шпанската авторка Палома Санчез-Гарника. Наративот се движи помеѓу два доста релевантни периоди на Шпанија и Германија во втората половина на XNUMX век. Од една страна: доцниот францизам во Мадрид; од друга: годините пред падот на Берлинскиот Wallид во главниот град на Германија.

Мадридскиот писател го користи овој контекст за раскажуваат каква била улогата на жените по Шпанската граѓанска војнаНа Паралелно, акцијата опишува интересен заговор на шпиони околу бетонскиот wallид што ги раздели берлинските семејства од 1961 до 1989 година. Дополнително, има простор за возбудлива и интензивна loveубовна приказна која го вклучува протагонистот.

Резиме на Сомничавото сомневање

поведување

Мадрид, 1968; Диктатурата на Франко е во последните години. Таму, Даниел и Софја Сандовал формираат брак со мирна егзистенција. На едната рака, тој е единственото дете на адвокатот Ромуалдо Сандовал, директор на адвокатска фирма позната по својот афинитет кон „Генералисимо“. Оваа околност генерира кај сопругот одредени комплекси што произлегуваат од споредбата со неговиот татко.

Од своја страна, Софија е многу интелигентна жена, со голем капацитет за наука (покрај тоа, неговиот татко е научник). Сепак, таа - Како и огромното мнозинство жени од тоа време - таа не поседува сопствени одлукиНа Всушност, секој семеен или приватен план е целосно зависен од одобрувањето на вашиот сопруг со конзервативна ориентација.

Писмото

Дневната рутина на Софија и Даниел заедно со неговите две ќерки е од богато семејство без многу грижи. Сепак, длабоко во себе, таа не ова целосно задоволен од својот живот како двојкаНа Уште повеќе, оваа жена го остави настрана своето универзитетско образование да се посвети исклучиво на домашните работи и да му угоди на брачниот другар.

Се се менува радикално кога Даниел ќе прими писмо од непознат испраќач со вознемирувачки информации за неговата мила мајка, Табернакул. Во писмото се посочува дека таа не е неговата вистинска мајка.... Ако сака да ја знае вистината, мора веднаш да отпатува за Париз, истата вечер. Исто така, се појавува клучен лик за следните настани: Клаус.

Историските моменти

Пред заминување, Даниел Тој го прашува татко му за оваа работа, но вториот му препорачува да го остави минатото на мира. Сепак, предупредувањето на Ромуалдо само ја зголемува неизвесноста на неговиот наследник, кој не треба долго време да исчезнеНа На тој начин, Софија започнува брза потрага низ половина Европа за да дознае каде и особено зошто вашиот сопругот го нема.

Во Парис тие се ослободени манифестациите на наречен Мај француски - веројатно - најголемиот генерален штрајк некогаш виден во Западна Европа. Во тој момент, книгата детално опишува интраисторијата на целата општествено-политичка рамка од тоа време, не само на галската територија, главно во Берлин поделен со wallидот и во доцниот Франко Мадрид.

Сомнежот

Конспиративните елементи поради вмешаноста на КГБ и Штази ја зголемуваат неизвесноста на веќе комплицираната мрежа. Слично на тоа, разузнавачките служби во служба на режимот на Франко имаат значително учествоНа Сето ова е совршено надополнето со маестралната рекреација на историските поставки на Палома Санчез-Гарница.

Анализа

Една од огромните заслуги на шпанската авторка лежи во изградбата на нејзините ликови. Тоа е повеќе, застапеноста на протагонистите има психолошка длабочина на вистинска личностНа Следствено, читателот ги доживува како доверливи емоциите на Софија и Даниел, како и страдањата, стравовите, доблестите и недостатоците на сите членови на приказната.

На крајот, (логичката) интрига и неизвесноста на шпионските заговори коегзистираат беспрекорно со потресната еволуција на loveубовта на двојката Сандовал. По пат на затворање, Сомничавото сомневање остава универзална порака: ако некое лице живее угнетено под тоталитарен режим (Даниел во Франко, Клаус во Источна Германија) нема да може да живее со вистинска благосостојба.

Како се роди приказната за Софија

Ваше лично искуство

Изјави Санчез-Гарница за весникот ABC во 2019 година кој беше сведок во прво лице на целиот процес на транзиција кон демократија станат по смртта на Франко. Во врска со тоа, таа изјави: „Не се разбудивме следниот ден како демократска земја, беа потребни многу напор и многу чипка за бобина. На крајот, со Уставот, постигнавме договор да одиме напред “.

Слично на тоа, шпанскиот писател беше во Берлин во пресрет на уривањето на т.н Антифашиски Шуцвал - Антифашистички заштитен Wallид - од ГДР. Исто така, во германската престолнина тој беше сведок на спротивставените универзуми од двете страни на најсимболичната конструкција на Студената војна, на Шандмауер или Wallид на срамот, како што беше крстен на западната страна.

Инспирација и стилови

По објавувањето на Сомнежот на Софија, писателката од Иберија изјавила дека била инспирирана од разни национални и странски автори во времето на пишување. Меѓу наведените текстови се Полковник Шаберт (1832) од Оноре де Балзак, Сопругата на Мартин Гере (1941) од etенет Луис и Берта Исла (2017) од Хавиер Маријас.

Секако, Санчез-Гарница успеа да измеша некои стилски карактеристики на трите споменати романи. Овие карактеристики се забележливи за неговата сметка од трето лице што природно ги комбинира минатите и сегашните настани. Резултатот е книга повеќе од шестотини страници со моќ да се закачи на читателите од првата линија до последната.

За авторот, Палома Санчез-Гарница

Палома Санчез-Гарница

Палома Санчез-Гарница

Пред формално да стане писателка, Палома Санчез-Гарника (Мадрид, 1962) практикуваше адвокат, бидејќи има диплома по право, географија и историја. СКрт.от литературно деби дојде во 2006 година со Големиот арканум. Потоа, во 2009 година почна да се признава во неговата земја благодарение на успешното објавување на Источниот ветер.

Потоа се појавија Душата на камењата (2010), Трите рани (2012) y Соната на тишината (2014). Конечното осветување дојде со започнувањето на Мојата меморија е посилна од твоето заборавање, добитник на романската награда Фернандо Лара 2016. Поради оваа причина, авторката се обиде темелно да се подготви за да ја држи високата лента во својата следна книга: Сомничавото сомневање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.