Серија Аркади Ренко, руски детектив на Мартин Круз Смит

Аркади Ренко е детективот Русо протагонист на низата романи напишани од северноамериканскиот автор Мартин Круз Смит. Првпат се појави во Парк Горки, во 1981 година, а потоа имаше и други 7 наслови повеќе кои беа многу успешни со критичарите и јавноста, покрај тоа што добија неколку награди од жанрот црно, како Едгар или Хамет. Во овие денови на затворање препрочитав некои. Па таму овој преглед оди. За оние кои не го знаат тоа или го освежуваат за оние кои го знаат тоа.

Аркади Ренко

Првото нешто што ме привлече кон Аркадиј Ренко беше тој цртеж фаталистички и носталгични на нивниот карактер, типично за она што обично го нарекуваат „Руска душа“. И, смешно е, создавање на американски писател со шпанско потекло како Мартин Круз Смит. Исто така, по средбата со него во Парк Горки, и поради она што се случи со неговите родители, ние исто така го разбираме тоа склоност кон цинизам и самоуништување. Но, тоа е исто така многу интелигентен, скептичен пред позитивни изгледи за иднината, особено за него, а во исто време, тој не може да избегне да биде исто така идеалистички, нераспадлив, разумен y чест. Тоа го покажува секогаш кога ќе се за inуби, иако можеби знае колку го чини таа убов.

Вашите случаи низ целата серија ќе ве водат низ другите земји, од Соединетите држави до Куба, и други места како Чернобил. Yearsе поминат и годините за него, и од 80-тите години на минатиот век ќе стигнеме до беше Путин, каде се одвива неговата последна приказна, Татјана.

Серија на Аркади Ренко

Парк Горки

La прв роман е можеби Најпознати. Објавено во 1981 година, во него Аркадиј Ренко го истражува појава на три трупа Пронајден во паркот Горки во Москва. Нивните лица и врвовите на прстите недостасуваат, што спречува идентификација. Ренко ќе открие дека случајот има меѓународни импликации. Но, и двете КГБ, на елита Советски и а бескрупулозен американски бизнисмен тие сакаат да го отстранат Ренко од истрагата. Сè што добиваат е дека тој инсистира да го реши без оглед на личните последици. И во средината на сето тоа Се вљубува од жена на која не знае дали може да и верува.

Поларна Starвезда

Насловот е име на фабрички брод во чии мрежи се појавуваат тело на девојче што припаѓа на твоето екипаж. Y Аркади Ренко работи на тоа, колку е часот екс истражителбидејќи беше отстранет од функцијата од „политички причини“ по случајот со паркот Горки. И иако изгледа како А. самоубиство, капетанот на бродот ве замолува да истражите.

Црвениот плоштад

Поставете после падот на комунизмот, во овој роман Аркадиј Ренко ќе мора да го испита смрт на банкар поврзан со подземјето. И тој повторно ќе се сретне Ирина Асанова, жената што ја сака и се сретнаа во Парк Горки и тоа беше исто така причина за неговиот пад од благодатта во рамките на системот.

Залив Хавана

Овој пат Ренко ќе мора да оди во Хавана во идентификува труп на Русин што се појави таму. Ренко ќе открие град што не го замислувал така и што го збунува. Alsoе мора и вие работа со прекрасна кубанска полиција, и тие ќе бидат видени со ритуалите на Сантерија, американец бегалец и група на платеници. Но, ќе ви треба малку време да уживате во нешто од вашиот сопствен живот.

Време на волк 

El очигледно самоубиство на Паша Иванов, еден од новите руски милијардери, е случајот што Аркадиј Ренко ќе мора да го реши и што можеби ќе стане најзагадочна до сега. Случај што ќе ве доведе до Чернобил, средина што ќе ја направи истрагата понапната.

Дух на Сталин

Повторно поставена во Москва, ни кажува за мистериозниот феномен што се случува кога неколку патници во метрото тврдат дека го виделе духот на Сталин во една од нејзините станици. Она што се чини неважно, се покажува посериозно кога Ренко ќе го открие тоа двајца престижни детективи може да биде вклучени. Тие претпоставени појави се поврзани со а политичка партија од кои еден од детективите е милитант. И, таа партија крие важни податоци за тоа што се случило Чеченија во 90-тите години. Но, Ренко исто така ќе открие други тајни датираат од Втора светска војна.

Трите сезони

Со Трен позадина, а мајка тинејџерка и сам и а војник со лоши намери кон неа, во овој роман Ренко ќе мора да го испита исчезнување на бебе од кои нема трага.

Татјана

Последниот објавен наслов го кажува коинциденција помеѓу смртните случаи, во истата недела, на несовесен новинар, Татјана Петрова, и мафијаш милијардер. Аркади ќе ги следи двата настани во Калининград, „Таен град“ на студената војна. И со истражување на минатото на Татјана, Аркади ќе најде некои niños напуштен и тетратка на преведувач кој исто така е мртов.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.