Сантијаго Постегијо, „императорот“ на историскиот роман

Сантијаго-постегијо-во-италијанскиот-амфитеатар_1280x643_533482be

Фотографија на Сантијаго Постегијо.

Историскиот роман е повеќе од присутен во тековната книжевна сцена. Вие не можете да го негирате тоа овој жанр е еден од најчитаните во нашата земја. На овој начин, помеѓу на бестселери попознато можеме да најдеме бесконечни дела што ни овозможуваат да патуваме во минатото, како да е временски брод и уживајте во збогатувањето на нашето историско знаење на забавен и пријатен начин.

Во нашата земја имаме одлични писатели кои се етаблираа во овој жанр и неизбежно станаа синоним за тоа. Како и да е, од сите, Би сакал да истакнам за кого сметам „престанок“ на нашите писатели, вистинскиот „император“ на националната сцена што се однесува до историскиот роман.

Зборувам, се разбира, за Сантијаго Постегијо и од неговите две трилогии посветени на Публио Корнелио Ескипион и Трајано. Овие карактери, од голема важност во рамките на универзалната историја и пред сè, во историјата на Рим.

Оние од нас кои се страстни за историјата и сè што е поврзано со класичниот Рим, имаат на располагање скоро бесконечна количина на пишани дела поврзани со овој историски контекст. Бен Кејн, Масимилијано Коломбо, Стивен Сајлор или Сајмон Скроу се, на пример, примерок од големи писатели кои напишале романи контекстуализирани во овој историски период и кои, како писателот за кој зборуваме, Би сакал да ги препорачам и да ги ценам многу позитивно.

Дури и така, мој омилен сè уште е Сантијаго Постегијо, бидејќи неговите две трилогии изгледаат како возвишено уметничко дело на наративно и историско ниво. Нешто што, кога станува збор за самата тема на Рим, не е лесно да се најде меѓу националните писатели. Можеби исто така, неизбежно,  Самиот овој факт дека тој е шпански писател, исто така, помага, во мојот случај, да се смета за еден од најголемите писатели на кого имав луксуз да читам и кои својата работа му ја посветив на романот контекстуализиран во римскиот свет.

трилогија_бланд_б

Трите книги кои припаѓаат на трилогијата посветена на Публио Корнелио Ескипион.

Доказ за тоа е количината на награди и признанија што писателот ги има акумулирано во последните години. Од овие награди и признанија се издвојуваат, на пример, да бидат финалист на меѓународната награда за историски роман во градот Сарагоса во 2008 година со Проклетите легии. Бидете најдобриот историски новелист Хисбририс за 2009 година Предавството на Рим, Награда за недела на историски роман Картагена 2010 година или награда за историска литература 2013 година, Меѓу другите.

Сите овие признанија, делумно се засноваат на фактот дека валенсискиот писател со своите книги   успеа да му даде на читателот можност да ја запознае од прва рака личноста и историјата на низа историски личности благодарение на прекрасната документација околу дневниот, политичкиот или воениот начин на живот и на републиканскиот и на империјалниот Рим.

Во исто време, неговиот литературен стил им овозможува на читателите кои не ги привлекува историската студија неизбежно се вклучи во заплетот на ликовите оставајќи го настрана контекстот во кој се одвива, конечно и неизбежно, да заврши зависник од историјата на Рим  и неговата студија без практично да сфати.

maxresdefault

Книги кои припаѓаат на трилогијата посветена на Трајан.

Од друга страна, се разбира, сите оние читатели кои се чувствуваат привлечени од историјата и нејзината студија, во работата на Сантијаго Постегијо ќе видат строгост која е тешко да се совпадне и совршена можност да продолжат да се восхитуваат на историјата на Рим, ги консолидираат и прошируваат своите знаења и уживаат во политичките и социјалните интриги што ги одбележаа периодите опишани од авторот.

Од оваа причина, се осмелувам да ги разгледам двете трилогии на Сантијаго Постегијо како двата најдобри историски романи поврзани со антички Рим и неговиот писател како најдобар писател од овој жанр. И покрај ова, и како и секогаш, сепак е мое скромно мислење и  Ги охрабрувам нашите следбеници на Actualidad Literatura да предложат, во форма на коментар, свои впечатоци од романите посветени на антички Рим и целиот негов свет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алекс Мартинез dijo

  Поздрав Мариола,
  Ви благодарам многу за вашите зборови и јас сум возбуден што споделуваме исти вкусови и впечатоци во врска со Сантијаго Постегијо. Вистината е дека тие се едни од оние книги што ги чувате како богатство. Исто така одличен е и вашиот напис за овие трилогии. Theе зборуваме за оваа тема со силна прегратка.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Како многу големо богатство, навистина. Ја пуштив триологијата Сципио одеднаш, иако претходно ја имав прочитано триологијата Трајан, што најмногу ми се допаѓа. И ги имам како злато на крпа.
   Ние сигурно ќе продолжиме да зборуваме. Ах, исто така, гледам дека главниот писател е Перез-Реверте. Па, ќе имаме уште повеќе за разговор. Само што го започнав Фалко. Јас ќе кажам. Уште една прегратка.

бул (точно)