Сантијаго Постегило: книги

Сантијаго Постегило: книги

Сантијаго Постегило е еден од најпоздравуваните и најчитаните шпански писатели на историски романи на актуелната сцена. Неговите возбудливи романи сместени во Стариот Рим, неговата прецизност и добриот ритам го издигнаа на привилегирана позиција во жанрот. Историскиот роман има тема многу барана од читателите во последните децении и Постегило доби голема публика која го следи каде и да оди откако го објави својот прв роман во 2006 година.

Тој беше награден со Награда за планета во 2018 година за неговиот роман Јас, iaулија кој го има следново А, Јулија ги предизвика боговите. Познати се и неговите трилогии Африканус y Трајан. Покрај тоа што е голем почитувач на историјата од ова време, Исто така, создаде информативни, забавни и пријатни есеи за куриозитетите на универзалната литература. Ова се неговите книги.

Книги од Сантијаго Постегило

Африканус: Синот на конзулот (2006)

Ова е првиот објавен роман на овој автор. Првиот дел од Африканска трилогија. За фигурата на римскиот генерал Публиј Корнелиус Скипион Африканус (236 п.н.е.-183 п.н.е.), основен лик за време на Пунските војни за римската контрола на Пиринејскиот Полуостров против Картагинската империја. Африканус: син на конзулот ги раскажува почетоците на овој басносен лик, за време на неговото детство и младост.

Проколнати легии (2008)

Во овој втор дел од Африканска трилогија ќе ја живееме конфронтацијата на римските трупи задолжени за Сципион против Асдрубал Барса. Приказната е раскажување на единствен историски момент за западната иднина и како воената вештина на Скипион постигнала моќ и доминација за Рим над друга голема светска сила на антиката, Картагина. Сепак, предизвиците дојдоа и од Рим со подмолниот сенатор Квинто Фабио Максимо. Блескава приказна за војната, храброста и чувството за должност што ќе придвижи некои древни редови проколнати легионери до победа.

Предавството на Рим (2009)

Исходот од Африканска трилогија претставува антологија која завршува со митскиот судир помеѓу Сципион Африканецот и Анибал Барса. Во главната приказна ќе учествуваат и други познати ликови, вртејќи подзаплети: роб, проститутка, драматургот Плаут, римскиот политичар и писател Катон Постариот или сопругата на Скипион, Емилија Терсија. Роман полн со херои и предавство, каде сè ќе биде ставено на тест во корист на една единствена цел: прекрасната победа на Римската империја.

Убијците на императорот (2011)

Првиот дел од Трајан трилогија. За римскиот император Трајан (53 н.е.-117 н.е.), кој е роден во античката римска провинција на империјата, Бетика (Хиспанија). Вреди да се истакне контекстуализираното дело на текстот, способно да го пренесе читателот во времето на римските императори, конспиративно и фасцинантно во еднакви делови.

Трајан бил првиот шпански император кој пристапил на престолот на Рим. Всушност, овој роман го раскажува неговото устоличување, опкружено со нелојалност и измама, по убиството на императорот Домицијан. Возбудлив фантастичен роман полн со ликови и историски настани од најинтересните, како што е последниот Христов ученик или разорната ерупција на планината Везув во 79 н.е.

Циркус Максимус (2013)

Циркус Максимус се фокусира на владеењето на императорот Марко Улпиј Трајан кој ја водел Римската империја на патот кон величината. Сантијаго Постегило прави демонстрација полна со наративна и историска мајсторија со овој втор дел од Трајан трилогија. Ги има сите состојки: љубов, војна, предавство и мистерија. Заговор виси над императорот, кој ќе го загрози неговиот живот и командата на римската моќ. Читателот без здив ќе стигне до последната страница.

Изгубената легија (2016)

крајот на Трајан трилогија. Империја која се проширува со Трајан со погледите високо на хоризонтот. Царот сака да го премине Еуфрат, во авантура која започнала 150 години порано, во 53 година п.н.е., кога една римска легија била изгубена во својот сон да стигне до Азија и да ги прошири границите на империјата. Војниците се колебаат, постои недоверба и одреден страв. Упатувајќи кон непознатото, ги придружуваме римските трупи низ нов еп. Праведно затворање на амбициите на царот Трајан.

Ноќниот Франкенштајн го чита Дон Кихот (2012)

Тајни и контроверзии низ книжевната историја преку прашања на кои Сантијаго Постегило не наведува да одговориме со оваа книга полна со куриозитети. За тоа, користи независни приказни правејќи резиме помеѓу универзални настани, дела и автори.

Крвта на книгите (2014)

Нов том на патувањето низ приказните и мистериите зад најголемите дела на универзалната литература и нивните автори. Го прикажува скриеното лице на создавањето ремек-дела извалкани со крв од различни причини. Се мешаат докажани факти и легенди: вампири, затемнувања, дуели, убиства или самоубиства, некои од клучевите што ги опкружуваат најпознатите писатели и книги.

Седмиот круг на пеколот (2017)

Уште една маршрута низ универзалната литература преку делото на проколнати писатели и заборавени писатели. Се занимава со тоа кога и како биле фалсификувани најдобрите приказни, секогаш во пеколен круг на неможности и пречки; Тоа е книга, од една страна, одмаздољубива, од друга, дело што ги почитува писателите и делата што заминале во историјата.

Ноќта кога Франкенштајн го читаше Дон Кихот, Крвта на книгите y Седмиот круг на пеколот се исто така трилогија која зборува за историјата на литературата на необичен, но смешен начин.

Јас Јулија (2018)

Овој роман доби награда за планетадо во 2018. Се базира на ликот на царицата Јулија Домна (217 век н.е. - XNUMX н.е.), сопруга на императорот Септимиј Север. Приказната е возбудлива, полна со интриги, предавства и убиства. Постегило уште еднаш ги собира своите читатели околу династичките конфликти во царскиот Рим. 192 година од нашата ера Империјата е под нестабилна рака на Комодус, параноичен и луд император кој го втурнал Рим во една од неговите најлоши кризи. Царот, плашејќи се од востание на неговата војска, ги држи своите жени во заробеништво. Една од нив е Јулија Домна, хероината на оваа приказна.

И Јулија ги предизвика боговите (2020)

Следниот роман е исходот од Јас, iaулија. Откако минува низ турбулентна година полна со крв со различни цезари, Септимиј Север доаѓа на римскиот престол и станува нов император, а Јулија царица. Сега Јулија Домна ќе мора да се соочи со нови препреки, некои непредвидливи. Членовите на нејзиното семејство се свртуваат еден против друг, иако династичкото прашање било она за што царицата отсекогаш се борела. Кога ќе почувствува дека не може да се справи со повеќе несреќи, се појавуваат нови сили, родени од љубов.

Рим сум јас (2022)

Рим сум јас е приказна за една од најголемите личности на Римската Република: Јулиј Цезар (100 п.н.е.-44 п.н.е.). Тој беше водечки човек кој решително влијаеше на тогашната политика. Романот го раскажува потеклото на овој лик, ковано низ легендата. Сантијаго Постегило брои го вистинска приказна на овој трансцендентален мит со строгоста и историската страст што е веќе вообичаена меѓу неговите романи од жанрот. Нема да недостасуваат заговори, кавги, романса и срам.

Собрани е авторот

Сантијаго Постегило е роден во Валенсија во 1967 година. Тој е универзитетски професор и писател на историски романи. Се школувал како филолог и лингвист, а докторирал на Универзитетот во Валенсија. Студирал и литература и креативно пишување во САД.

Пред да го објави својот прв роман, тој веќе напишал други приказни кои никогаш не биле објавени. Вели дека неговата работа е академска, но дека секогаш сакал да пишува. Отпрвин пишувал поезија и ноар романи, теми кои го интересирале и му помогнале да ја води неговата раскажувачка кариера. Покрај од Награда за планета Добитник е на различни книжевни награди како признание за неговите романи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.