Семјуел Тејлор Колериџ. 3 песни за неговото раѓање

21 октомври 1772 беше роден Семјуел Тејлор Колериџ кај Отери Свети Марија. Англиски поет, критичар и филозоф, тој беше еден од основачите на романтизмот Во Англија. Некои од неговите најпознати дела се Кубла хан и Балада за стариот морнар. Но, имаше многу повеќе песни. Денес спасив 3 од нив за да се сетам.

Семјуел Тејлор Колериџ

Колериџ имаше строго основно образование во интернат од Лондон и подоцна отишол на студии во Универзитетот во Кембриџ. Тој не беше добар студент, но се дружеше со важни поети од чие пријателство доаѓаа неговите први изданија: Падот на Робеспјер y Разни песни.

Во 1798 година, и заедно со големиот поет Вилијам Вордсворт, придонесе за еволуцијата на романтичната ера во англиската литература со неговата заедничко објавување на Лирски баладиработа што го обележа почеток на англискиот романтичен период. На лична нота, неговата невозвратена loveубов од Дороти Вордсворт, сестра на неговиот пријател, секогаш го означувал во неговата визија за убовта.

Друг негов интерес беше Филозофијата и, привлечени од фигурата на КантТој отиде во Германија каде го продлабочи знаењето. Тој исто така живееше во Италија за некое време. Повеќе лични проблеми, вклучувајќи брачни и болести како што се вознемиреност и депресија, што го навело да стане зависник од опиум и лауданум, го одведуваа од семејството. Завршил засолниште во куќата на еден пријател каде што напишал повеќе дела како на пр Книжевна биографија o Сибилин лисја. Умре во Лондон во јули 1834 година.

Општо, сепак, работата на Колериџ нè враќа назад во времето, нè тера да патуваме во неизвесно минато, а често и нереално, што е една од главните карактеристики на романтизмот како книжевно движење. И беше во можност да измешајте ја таа романтична филозофија со други похумани нијанси и вулгарен.

3 песни

Очај

Јас го доживеав најлошото
Најлошото што светот може да го фалсификува
Она што е плетено од рамнодушен живот,
Вознемирувачки во шепот
Молитвата на умирање.
Јас го смислив целиот, распарчувајќи се
Во моето срце, интересот за живот,
Да се ​​распушти и да биде далеку од моите надежи,
Ништо не останува сега. Зошто да живееме тогаш?
Тој заложник, кој светот го држи во заробеништво
Давање на ветување дека сè уште сум жив
Таа надеж на жената, чиста вера
Во неговата неподвижна loveубов, кој го прослави своето примирје во мене
Со тиранијата на loveубовта ги нема.
Каде?
Што можам да одговорам?
Тие заминаа! Јас треба да го прекршам неславниот пакт,
Оваа крвна врска што ме врзува за себе!
Во тишина морам да го сторам тоа.

***

Мраз на полноќ

Мразот ја исполнува својата тајна канцеларија
без помош на ветрот. Був се превртува
неговиот крик во ноќта -чуе- неизмерна.
Секој одмара и јас се давам на тоа
осаменост што поттикнува делириум.
Тој е само до мене, во неговата лулка,
мирниот сон на мојот син.
Тоа е толку тивко! Толку многу што толпи
мислата со својата крајност и ретка
Биди тивок. Море, рид и шумичка,
веднаш до овој град! Море, рид и шума
со секојдневниот живот,
нечујни како соништата! Синиот пламен
сè уште дома, таа веќе не трепери;
само таа лента го прекинува смиреноста,
сè уште се разголува на оградата.
Вашиот мавтајќи во смиреноста на оваа сцена
дава сличност со мојот живот,
зазема пријателска форма чија
нежен пламен прави играчка
на мислата и се толкува
на свој начин за душата, која бара
во сè огледало на себе.

***

Присуство на убов

И во најбучните часови на разум,
Сè уште има непрестаен шепот: Те сакам;
Единствена утеха и монолог на срцето.

Ја обликуваш мојата надеж, облечена во мене;
Водејќи ги сите мои палпитации, течејќи во мојата болка.
Лежиш во моите многу мисли, како светлината,
Како слатката светлина на самракот
Или очекување на летен прекин во потокот,
Облаци што се рефлектираат во езеро.

И гледајќи во небото што се надвиснува над тебе,
Многу често, го благословувам богот што ме натера да те сакам вака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.