Феликс де Саманиего. Басни избрани на годишнината од неговото раѓање

Слика на Твитер од Филологикас.

Се викаше Феликс Марија Серафин Санчез де Саманиего и е роден во Лагуардија, Áава, на ден како денес 1745. Се смета за еден од најистакнатите ликови на буквите од ерата на просветителството. И тој исто така беше музичар, есеист и драматург.

Комо поет ние го познаваме дека е автор на многу популарни басни што служеше за пренесување на просветлените и реформски идеи за неговото време. Денес Се сеќавам на некои од оние басни во неговата меморија.

Басни на Саманиего

Беа објавено во 1784 година иако ги завршил во 1777 година. Тие собираат 157 композиции, во 9 книги и претходи пролог. Тој ги состави за Студенти на колеџот Вергара на оние што се формираа. Неговиот влијание појасно е тоа на Французите Фонтана а нејзината намера има дидактички карактер на илустрираната литература во која се водеше предавај се забавувај се.

3 избрани басни

Цикада и мравка

Пеење на Цикада
го помина целото лето,
без да се прават одредби
таму за зимата;
студот ја принуди
да се задржи тишината
и да се засолнат
на неговата тесна комора.
Бев лишен
од скапоцена издршка:
без мува, без црв,
без пченица, без 'рж.
Мравката живееше
има поделба на средина,
и со илјада изрази
на внимание и почит
Тој и рече: «Доша Хормига,
Па, во вашата штала
резервите остануваат
за вашата храна,
позајми нешто
со она што живее оваа зима
оваа тажна Цикада,
колку е среќен во друго време,
никогаш не знаев за штетата,
тој никогаш не знаеше како да се плаши од тоа.

Не двоумете се да ме позајмите;
што верно ветувам
ти плаќаат со профит,
со името што го имам “.
Алчниот мравка
тој смело одговори,
криејќи се зад грбот
клучевите во шталата:
«Јас го позајмувам она што го заработувам
со огромна работа!
Кажи ми тогаш, мрзлива девојка,
Што направивте во добро време? »
„Јас, рече Цикадата,
на сите патници
пееше среќно,
без да престане за момент “.
"Здраво! Па ти запеа
кога веслав?
Па сега кога јадам
танцувај, и покрај твоето тело “.

Момчето и овците

Еден млад човек пасејќи го својот добиток,
извика од врвот на еден рид:
"Те молам! Волкот доаѓа, земјоделци".
Овие, напуштајќи ја својата работа,
дојди навремено,
и сметаат дека тоа е само шега.
Повторно вика и тие се плашат од несреќа;
втор пат ги исмејува. Убава благодат!

Но, што се случи по трет пат?
Всушност дојде гладен beвер.
Тогаш Загал е разочаран,
и колку и да клоца, плаче и вреска,
казнетите луѓе не се движат,
а волкот ја голта глутницата.

Колку пати е измама,
против измамникот најголема штета!

Млекарката

Носеше во главата
бокал за млеко на пазар
со таа слабост,
тој едноставен воздух, тоа задоволство,
Што им зборува на сите што го забележуваат?
„Среќен сум со мојата среќа!
Затоа што не се чувствував како
повеќе компанија од твојата мисла,
колку среќен и ја понуди
невини идеи за задоволство,
среќната млекарка маршираше сама,
и си рекоа вака:
«Ова млеко е продадено,
фер, ќе ми даде толку многу пари,
и со оваа игра
Сакам да купам корпа со јајца,
да се добијат сто кокошки, тоа во лето
Опкружи ме пеејќи го пиото, Пио.
Од постигнатиот износ
од толку пилешко ќе купам свиња;
со желад, трици,
зелка, костен ќе растат дебели без мудрост,
толку многу што можеби ќе добијам
гледај како те лази стомакот.

Takeе го однесам на пазар
Јас сигурно ќе добијам добри пари од него;
Buyе купам готовина
робусна крава и теле,
да скокаат и да ја водат целата кампања,
до планината во близина на кабината “.
Со оваа мисла
отуѓена, таа скока така
тоа во неговиот насилен скок
падна стомна. Кутрата млекарка!
Какво сочувство! Збогум млеко, пари,
јајца, кокошки, прасиња, крава и теле.
О луда фантазија!
Кои палати фабрики на ветрот!
Умерете ја вашата радост,
да не скокам од радост,
кога среќно ќе го размислам твојот потег,
нека надежта и ја скрши песната.
Не биди амбициозен
од подобро или попросперитетно богатство,
дека ќе живеете вознемирено
без ништо да може да ве задоволи.
Не копнејте нестрпливо за фиатското добро;
изгледа дека ниту сегашноста не е безбедна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.