Роза Часел. Годишнина од неговата смрт. Избрани песни

Роза Чацел Тој беше поет, есеист и романсиер. Роден во Ваladадолид во 1898 година, почина ден како денес во 1994 година во Мадрид, каде што живеел. Поврзано со Генерација на 27Соработувал со неколку списанија и се придружувал на значајни литературни собири од тоа време, како што е Атина. Од неговата обемна работа, составена од романи, есеи, раскази и поезија, се издвојува неговиот роман Населба Маравиillaас. Тој победи Национална награда за литература Шпански во 1987 година, меѓу другите. Ова е едно избор на песни. За да го запомните или откриете.

Роза Часел - избрани песни

Морнарите

Тие се оние кои живеат неродени на земјата:
не ги следи со очите,
твојот тврд поглед, хранет со цврстина,
паѓа пред неговите нозе како беспомошен плач.

Тие се оние кои живеат во течен заборав,
слушајќи го само мајчиното срце што ги тресе,
пулсот на смиреност или бура
како мистеријата или песната на пријатна средина.

Ноќна пеперутка

Кој може да те држи темна божица
кој би се осмелил да го гали твоето тело
или дишете го ноќниот воздух
низ кафеавата коса на твоето лице? ...

Ах, кој би те врзал кога ќе поминеш
на челото како здив и зуи
престојот потресен од вашиот лет
и кој може без да умре! те чувствувам
трепери на усните престана
или смејте се во сенка, непокриена,
кога вашата наметка ќе ги погоди wallsидовите? ...

Зошто да дојдете во вилата на човекот
ако не припаѓате на нивното месо или имате
глас ниту можете да ги разберете wallsидовите?

Зошто да ја донесеш долгата слепа ноќ
што не се вклопува во чашата на границите ...

Од неискажаниот здив на сенката
дека шумата тежи по падините
-скршена карпа, непредвидлив мов-,

од трупци или лози,
од развратниот глас на тишината
очите доаѓаат од твоите бавни крилја.

Ја дава датурата ноќна песна
што го надминува компасот низ кој оди бршленот
искачувајќи се кон висината на дрвјата
кога tвечарка му ги влече прстените
и меки гласови чукаат во грло
меѓу тињата што го храни белиот крин
интензивно гледав ноќе ...

На влакнести планини, на плажи
каде што белите бранови се дефолираат
напнатото осаменост е на вашиот лет ...

Зошто носиш во спалната соба,
до отворениот прозорец, уверен, терор? ...

Кралицата Артемида

Седејќи, како и светот, на сопствената тежина,
мирот на падините на твоето здолниште се протегаше,
тишината и сенката на морските пештери
до твоите нозе за спиење.
На која длабока спална соба им отстапуваат трепките
кога кревате тешки како завеси, бавно
како што се невестински шалови или погребни завеси ...
на кој повеќегодишен престој скриен од времето?
Каде е патот што го откриваат твоите усни,
до каква телесна јама се спушта грлото,
Кој вечен кревет започнува во вашата уста?

Виното од пепел го издишува горчливиот алкохол
додека чашата се емитува, со пауза, здивот.
Две испарувања ги креваат своите тајни мириси,
тие се размислуваат и се мерат пред да бидат збунети.
Бидејќи loveубовта копнее по својот гроб во телото;
сака да ја преспие својата смрт во топлина, без да заборави,
до жилавата приспивна песна што мрмори крвта
додека вечноста бие во животот, несоница.

Вие, сопственик и жител на пукнатините ...

Вие, сопственик и жител на пукнатините,
емула на аргентинскиот вајпер.
Вие, кои ја избегнувате империјата на салата
и бегаш од изгрејсонце во престапниот час.

Вие, што, како златниот ткајач
што меле во темно, мрачно ќоше,
лозата што не ја храниш, дека садот се намалува
и да, крвта му ја стискаш, сипа.

Одиш, без да се обоиш, меѓу нечистата толпа
кон местото каде што со благородна трага,
гулабот ги цица своите младенчиња.

Јас, во меѓувреме, додека крвавиот, мрачен
качувањето по моите wallsидови се заканува,
Го газам духот што гори во моите непроспиени ноќи.

Најдов маслиново дрво и акантус ...

Ги најдов маслинката и акантусот
дека без да знам дека засади, најдов дека спијам
се откорнаа камењата од твоето чело,
и онаа на твојата верна утка, свечена песна.

Бесмртното стадо, хранејќи се со песна
на твоите зори и дремените дремки,
избезумените коли, заминаа
на твоите горчливи часови со тага.

Лутата и насилна црвена муза,
спокојното епско и чисто божество
седи онаму каде што сонувавте денес.

Од овие парчиња ја составувам вашата скулптура.
Нашето пријателство се смета за моите години:
моето небо и мојата рамнина зборуваа за тебе.

Темна, треперлива музика ...

Темна, треперлива музика
крстоносна војна на молња и трилови,
на зли здиви, божествени,
на црниот крин и евернеата се зголеми.

Замрзната страница, што не се осмелува
копирајте го лицето на непомирливите судбини.
Јазол на вечерни тишини
и сомнеж во неговата трнлива орбита.

Знам дека се викаше убов. Не сум заборавил,
ниту, пак, тие серафички легии,
ги превртуваат страниците на историјата.

Ткајте ја ткаенината на златниот ловор,
додека ги слушаш срцата како потпевнуваат,
и испиј го вистинскиот нектар на твојата меморија.

Fuente: До половина глас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.