Рафаел Сабатини, 143 години на одличен авантуристички роман

Денес се исполнети 143 години на раѓањето на Рафаел Сабатини, еден од големите писатели на авантуристички романи. Овој автор на мајка Англичанка и татко Италијанец потпиша некои од најдобрите и најзапаметените наслови на жанрот. Невозможно е да не сте ги прочитале или виделе во неговите филмски адаптации тоа Капетан Крв, ал Море сокол oa Скарамуш. Затоа, за да го прославиме неговиот роденден, да се потсетиме на некои од неговите приказни и нивните верзии на големото платно.

Рафаел Сабатини

Се плашам за поновите генерации Името на Рафаел Сабатини не им звучи многу или евентуално ништо. Но, за оние од нас кои веќе сме на една возраст и бевме деца во читање и кино Сабатини е синоним за најдобрите авантури. Неговата работа можеби ја знаевме и порано благодарение на киното повеќе од литературатаКога во Холивуд немаше толку многу суперхерои со невозможна моќ и пиратите беа вистински.

Сабатини беа од со месо и крв, тие држеа мечеви и капетански пиратски бродови. Покрај тоа, тие биле од други времиња и имале аура на мистерија или морале да го сменат својот идентитет. Или тие носеа маски или маски и секогаш излегуваа од опасност со добри и ги победуваа дежурните негативци.

Сабатини беше автор и на раскази и биографии, но особено од оние романи на тисториски тип, со многу авантура и многу прецизна документација. Можеби неговиот стил, според сегашните канони, е малку датиран, но неговата содржина не е и останува и неговата суштина на авантуристички раскажувач.

Сабатини почина на 13 февруари 1950 година во Аделбоден, Швајцарец. Неговата втора сопруга, по неговата смрт, ја напиша фразата со која започнува неговото дело на неговиот надгробен споменик Скарамуш: „Роден е со дарот на смеа и интуицијата дека светот е луд“.

Негова работа

Тој го објави својот прв роман, Theубовниците на Ивон, во 1902 година, но дури скоро четвртина век подоцна тоа постигна успех со Скарамуш во 1921 година. Ова дело беше бестселер во тоа време. Успехот ќе се консолидира следната година со Капетан Крв.

Вкупно тој објави 31 авантуристички роман, од кои многу беа филмски адаптации. Но сценаријата никогаш не биле верни до книгите и Сабатини ги негираше овие верзии. Покрај авантуристичките романи, тој објавуваше и 8 книги со кратки раскази и 6 биографии на историски личности. Исто така, напиша театар, вклучувајќи адаптација на Скарамуш.

Четири филмски верзии

Ги видовме да или да. Затоа што тие се дел од Најуспешниот замислен авантурист во Холивуд од 30-тите, 40-тите и 50-тите години на минатиот век. Бидејќи Ерол Флин бидејќи докторот Питер Крд се претвори во пиратски капетан Крвта е незаборавна. Како што е исто така во Море сокол. Бидејќи ја обележа плодната врска и работата на Флин со режисерот Мајкл Куртиз или актерите Оливија де Хавиланд, Василиј Ратбоун или Клод Рејнс.

Затоа што маска за очи, хеланки во риги и прекрасен дуел со меч помеѓу Стјуарт Гренџер и Мел Ферер en Скарамуш или неспоредливите убавини на Janенет Ли и Еленор Паркер. Бидејќи е фиксирано во нашата синефилна меморија и тоа Тајрон Пауер во црна и црвена шамија во кабината со Морин О'Хара во Црн лебед. И затоа што, на крајот на краиштата, не можевме да поминеме подобро со тие приказни.

Капетан Крв

Имаше прва верзија во 1924 година, но најзапаметена е таа од Мајкл Куртиз, на 1935.

Докторот Питер крв тој е лекар посветен целосно на своите пациенти кој живее на работ на политички проблеми. Но кога е погрешно обвинет за предавство неговиот став се менува. Бидејќи бил испратен како роб на Западна Индија, но обдарен со голема вештина и лукавство, тој успева да избега и станува страшен пират, Капетан Крв.

Море сокол

Повторно од Мајкл Куртиз кој се врати во режија 1940 на Ерол Флин, две години откако го направи тоа Робин од шумата. Како и претходниот, така е друга класика од жанрот авантура и пиратства.

Ги раскажува авантурите на Offефри Торп, англиски корсар, терор на шпански бродови. Кога се приближува до еден од нив, тој ја фаќа Дона Марија Алварез од Кордоба, шпански аристократ, во кого веднаш се вубува. Кога кралицата се враќа во Англија Елизабета Прва Тој го испраќа во важна мисија во која ќе падне во шпански раце.

Црн лебед

Ја однесе на кино Хенри Кинг en 1942 а нејзините протагонисти беа Тајрон Пауер и Морин О ’Хара меѓу другите.

Се враќаме во седумнаесеттиот век, каде што пиратот Хенри Морган е именувана за гувернер на островот Јамајка од англиската круна. Морган сака да го исчисти Карипското море од пирати и затоа побара помош од двајца негови поранешни колеги, Предупредување и Томи Блу. Но, уште еден од нив, Капетанот пијавица, нема да се приклучи на групата и со помош на бунтовниците ќе ја киднапира ќерката на поранешниот гувернер, што ќе предизвика крвава битка.

Скарамуш

Директор на Ел Georgeорџ Сидни доведе во 1952 оваа верзија de скриптата е многу изменета во споредба со оригиналниот роман на Сабатини. Тие играа во тоа Стјуарт Грејнџер, Еленор Паркер, Мел Ферер и etенет Ли.

Ние сме во во Франција на век XVIII а филмот ги раскажува авантурите на Андре-Луј Моро (Стјуарт Грејнџер), копиле син на благородник. Филип де Валоморин, Најдобриот пријател на Андре, е млад револуционер, кого го убива Маркиз де Мејн, благороден и успешен мечувалец. Андре се заколнува дека ќе се одмазди смртта на неговиот пријател и убие го маркизот. Проблемот е во тоа да се дуелизира порано мора да научи да ракува со мечот.

Во меѓувреме, Андре ќе се сретне Алин де Гавилак (Etенет Ли) во која ќе се за inуби, но таа е вереница на маркизот. Андре ќе се приклучи на група шоумени кој ќе го научи да биде добар мечувалец и ќе му помогне да ја спроведе својата одмазда.

Повеќе наслови

 • Барделис Величествениот. Кинг Видор го прилагоди на киното во 1926 година.
 • Срамот на шегобиецот
 • Летото на Сан Мартин
 • Антонио Вилдинг
 • Каприци на среќата
 • Беларион
 • Романтичниот принц
 • Благородништво
 • Изгубениот крал

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рекаредо Кастиloо dijo

  Вистината е дека Рафаел Сабатини е практично непознат автор, иако еден од неговите ликови инсистира да преживее, Капетан Крв. Ова го велам затоа што најновата филмска верзија е, ми се чини, руски филм од 1991. Ако некој таму сака да се сети на Сабатини, го нарекуваат неговиот роман „Скарамуш“, но тој не оди таму.
  Како и да е, кога станува збор за вкус, ниту еден роман (иако се добри) не ми е омилен. Она што најмногу ми се допаѓа е… Каков проблем, одлучувајќи кој најмногу ми се допаѓа! Постојат неколку, вистината, „Беларион“, „Мечот на исламот“, „Венецијанската маска“, „Барделис Величествениот“, би биле на врвот на листата, иако не можам да престанам да ги именувам „Човекот од слама“, „На праг на смртта “,„ Паола “,„ Loveубов под оружје “,„ Идалгуија “..., без редот одредува предност, само што ги именувам како што ги паметам. Нема причина зошто „Господинот на таверната“, „Јастребот на морето“, „loversубителите на Ивон“, „Летото на Сан Мартин“, „Залутаниот светец“, „Црниот лебед“, „На романтичен принц “,„ Каприци на среќата “,„ Знамето на бикот “и„ Маркизот од Карабас “. Да, има неколку што не се на списокот, но тоа е затоа што не сум ги нашол, како што е оној што би сакал да го прочитам: „Кучињата Божји“ (Можеби ќе го најдам пред да заминам или, ако небото постои и е како што би сакал, библиотека, можеби е таму).
  О ти благодарам! Ви благодарам многу! овој пост ми даде пријатен момент

бул (точно)