Принцот од магла, прво дело на Карлос Руиз Зафон

Принцот од магла.

Принцот од магла - уреднички уредник на Планета.

Принцот од магла е помлад роман за мистерии и неизвесност, напишана од Шпанецот Карлос Руиз Зафон, а објавена во 1993 година. Ова е првиот роман објавен од авторот. Тој објасни, во кратката белешка на почетокот на книгата, дека, во отсуство на уредник, имал идеја да ја вклучи работата на литературен натпревар, на кој победил, и тоа го натерало да се посвети целосно до пишување.

Оваа книга е прва од Трилогија на магла, проследено со Палатата на полноќ y Светлата на септември. Делото има поморска атмосфера која содржи многу опасна мистерија. Главните теми опфатени се: важноста на текот на времето, како и искористување на секоја секунда; разбирање на различните фази низ кои поминува човечкото суштество, премин од детството во позрела фаза, пријателство и магија.

За контекстот

Приказната започнува кога Макс Карвер мора да се помрдне со неговите родители и сестри куќа покрај плажата во мал град на брегот на Атлантикот. Овој трансфер се случил поради војната во средината на јуни 1943 година, кога момчето имало само 13 години. Макс, навикнат да живее на исто место десет години, смета дека идејата е застрашувачка, но секој во семејството имал свои мислења.

Работите почнуваат да добиваат позитивен пресврт кога Максимилијано Карвер, производител на часовници, пронаоѓач и татко на Макс, ви дава прекрасен џебен часовник врежан во сребро за вашиот роденден, само ноќта пред да се вселиме.

Сепак, младиот човек има темно претчувство. Чувството дека нешто не е во ред малку се повлекува кога Макс го открива морето за прв пат на пат кон градот. Токму во тој момент тој ветува дека никогаш нема да живее на место далеку од океанот. Ова е книга за млади со фантастични поставки што ќе го фати секој читател.

Поврзана статија:
Три книги за млади и нивните фантастични поставки

Почеток на мистеријата

Чуден град

Кога пристигнувате во градот, Ирина, помладата сестра на Макс, ја пресретнува голема мачка со маска, која веднаш и го краде срцето. Девојчето ги моли родителите да и дозволат да го чува, што не и се допаѓа на нејзината постара сестра, Алиша. Во тој момент, и додека ја набудуваше таа сцена, Макс забележува дека градскиот часовник работи обратно, што е curубопитно за него.

Куќа со темно минато

По долго патување, семејството седнува пред нивната нова двокатна куќа на северниот крај на плажата. Очигледно веќе неколку години беше празно, а за да бидат работите поинтересни, Максимилијан Карвер ви ја раскажува приказната за нејзината изградба. Причината зошто во тоа време Ним им беше дозволено да избегаат од градот и од војната, тоа беше затоа што таму се случи голема трагедија пред неколку години.

Замок е изградена во 1928 година за лондонскиот лекар Ричард Флејшман и неговата сопруга Ева Греј, како летна куќа.

Флејшмани немаа деца, а исто така и тие не беа многу социјални. Меѓутоа, кога се преселувате во куќата на плажа, жената останала бремена додека подоцна родила момче кое го нарекле obејкоб, и кого го сакаа со целото свое срце.

Карлос Руиз Зафон.

Слика на писателот Карлос Руиз Зафон.

На својот врв на среќата, дојде несреќата, за во 1936 година, Јаков бил пронајден мртов. Тој се удави во океанот, или така им рече Максимилијан Карвер. Како приказната за таа смрт да била нешто друго, семејството Карвер влезе во нивниот нов дом и започна да се распакува.

Шума со мрачна тајна

Во процесот на сместување во новиот дом, Макс сфаќа дека, надвор, покрај шумата, има чудна градина со статуи кои се чини дека се движат.

Главни карактери

Макс Карвер

13 години, Макс е интелигентен и има голема способност да ги открие чувствата на другите и направи луѓето да се чувствуваат добро. И покрај неговата возраст, Макс е разумно момче со голема способност да решава мистерии.

Алиша карвер

Таа е најстарата ќерка на семејството. Иако на почетокот Алисија е изгубена во нејзините мисли, кога станува тешко, таа може да биде многу храбра девојка со големо срце.

Roland

Пријател на Макс и loveубовен интерес на Алисија. Роланд, 16 или 17 години, е привлечно момче кое го носи Макс да го види градот. Подоцна, тој, Макс и Алисија имаат големи авантури нуркајќи во заливот околу товарен брод Орфеј, потонат пред неколку години во бура.

Г-дин Каин

Негативецот. Доктор Каин, или принцот од магла, е мрачен и злонамерен соработник кој ја менува формата по своја погодност. Носи елегантни одела, очите ја менуваат бојата и никогаш не трепнува. Тој се појавува во заговорот како главен ривал на протагонистите, дејствувајќи како волшебник кој дава желби во замена за многу висока цена.

Виктор Креј

Дедо на посвојувачот на Роланд и пријател на Флејшман. Овој човек е градител и чувар на градскиот светилник, и тој е оној кој го држи клучот за откривање на енигмата за настаните лаконирани во заплетот.

За заплетот

Книгата има 18 поглавја, плус авторска белешка и епилог. Во претставата, Руиз Зафон ги открива тајните на приказната на шармантен, лут, а понекогаш и меланхоличен начин.

Споменувањето е направено од колку е кревка човечкиот живот, и тоа време, како што е познато: „не постои и затоа не треба да се губи“. Ликовите се веродостојни, како и пријатни и созреваат со заплетот.

Цитат на Карлос Руиз Зафон.

Цитат на Карлос Руиз Зафон.

Собрани е авторот

Карлос Руиз Зафон студирал информатика и се посветувал на светот на рекламирањето, да се биде во одреден момент креативен директор на важна шпанска компанија. Сепак, неговата убов кон читањето го потопи во занаетчиството на пишување. И, погледнете, тој не згреши во изборот на овој пат, во моментов книгите на авторот се меѓу најпродавани белетристички приказни од Шпанија.

Неговиот прв роман, каталогизиран како „литература за млади“ - Принцот од маглата - беше награден со наградата Едебе. Ова дело има особеност: секој што има вкус на мистерии може да ужива во тоа, без разлика колку години има.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)