Почина Алексис Равело. преглед на неговата работа

Алексис Равело почина денеска. Ја разгледуваме неговата работа.

Фотографија: Siruela Editions

Алексис Равело, Канарецот писател на црни романи, умрел утрово на А инфаркт на 51 година. Љубителите на жанрот и неговите дела - и оние од нас кои имавме среќа да го знаеме - сè уште го асимилираат со изненадување и зачуденост апсолутна. Вреди оваа статија, која никогаш не сакате да ја напишете, како почит и прегледајте го неговото дело, кое собра и награди и наклонетост на читателите, како негово Серија на романите во кои глуми неговиот најпознат лик, Еладио Монрој. дека Почивај во мир.

Алексис Равело

Роден во Лас Палмас де Gran Canaria, студирал чиста филозофија и присуствувал на работилници за креативно пишување одржани од автори како Марио Мерлино, Аугусто Монтерозо и Алфредо Брајс Еченик. Бил ко-основач на книжевното списание Плоштадот на буквите и креатор на културниот простор за дисеминација Матасомбра.

Напиша и раскази и неколку книги за деца и млади, како и сценарија, но се прослави на книжевната сцена благодарение на неговите криминалистички романи. со нив победи Добитник е на наградите како престижните Хамет за најдобар криминалистички роман Стратегијата на Пекинезецот или романот Кафе Хихон 2021 година од Позајмените имиња.

Градилиште

Детски и младински книги

 • Заробената принцеза – со Алберто Хернандез Риверо
 • Приказна за веселиот сметководител Шут
 • кучињата од август
 • Вилиците на Амиал
 • Судењата во Мајнц
 • стаорци од ноември

Novelas

 • камената ноќ 
 • деновите на живата 
 • Стратегијата на Пекинезецот
 • последниот гроб
 • The Wind and the Blood, 2013 – Објавено под псевдонимот MA West
 • Цветовите не крварат
 • Ќе дојдат однадвор
 • Загробниот живот на Нед Блекбрд
 • Забранетите чуда
 • Слепилото на ракот
 • Дечко со торба над главата
 • Позајмените имиња

Серијата Еладио Монрој

започна во 2006, е составен од тие 6 наслови, последниот објавен во 2021 година. А неговиот протагонист е еден од најпознатите во националниот ноар жанр: поранешниот главен инженер на трговската морнарица Еладио Монрој кој, откако се пензионира со својата пензија и се врати во Лас Палмас, е посветен на наизменични работни места како телохранител, наплатувач на долгови, возач или вратар на ноќни клубови. И, во основа, исто така, како приватен истражител кога тоа го бара работата.

 1. Три погреби за Еладио Монрој
 2. само мртвите
 3. Тешките момци не читаат поезија
 4. умре полека
 5. Најлошото време
 6. Да немаше утре

Алексис Равело и јас

Го запознав Алексис во 2021 година во а разговор on-line што го правев дури и во време на далечини и ограничувања, и да се забавувам повеќе од сè. Тој претходно ми даде а интервју Кој беше мојот прв контакт со овој писател? добродушен, пријателски и многу близок тоаисто така прекрасно напиша и тој благ канарски акцент не го заборави со ниту еден збор. неговиот партнер беше Пере Сервантес и поминавме некое време повеќе од добро, дури и покрај некои технички проблеми со звукот и, можеби, таа часовна разлика со Лас Палмас. Бев многу благодарна за неговата добрина и добриот хумор и така ќе го паметам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РАФА dijo

  Голем човек заминува, референца за секој што живее на островот. Тој ги напиша своите романи со таква едноставност и сила што ве натера да размислувате. Имаше многу награди, но сигурно го чекаа повеќе. Неговите читатели тагуваат по него и ќе ни недостига. Неговите книги ќе останат со нас засекогаш. Ел Казабланка, Еладио Ел Чапис и Дениз. Ќе плачат затоа што генијот што им дал живот го нема. Ви благодариме што постоевте.