Неруда и неговите основни Оди

Фотографија на читање на Пабло Неруда.

Пабло Неруда, писател на < > - FundacionNeruda.org.

на Елементарни Оди тие се јасна песна на Пабло Неруда на идентитетот што е во секоја работа од дневната задача. Поетот пишува од озлогласената зрелост, она што го даваат годините, тој пишува од јасноста што произлегува од тоа што избришал сè, направил писмени замоци и забележал, на крајот, дека најубавата работа е куќата наредена со полжави свртени кон море

Неговите ода ја преплавија авангардата до нешто расеано општество кое очекуваше други поетски форми на кои веќе беше навикната. Во брилијантната визија на Неруда, кромидот зазема централно место пред да се види, исто како костенот., и нè потсетува на важноста на овие елементи и големата убавина на нивната едноставност.

Мигел Отеро Силва и Елементарни Оди

Тоа се должи на директорот на весникот Ел Насионал Раѓањето на Одкако. Венецуелскиот новинар, политичар и инженер му дал предлог на поетот да напише за весникот „Каракас“, а писателот прифатил во она што би било неделна соработка. Сè започна, тогаш, во 1954 година. Самиот Неруда вели за тоа:

„Така, успеав да објавам долга историја на ова време, на неговите работи, на занаетите, на луѓето, на плодовите, на цвеќето, на животот, на мојата позиција, на борбата, накратко, на сето тоа Јас би можел уште еднаш да ја опфатам својата креација во огромен цикличен импулс ».

Убавината на сите во Одите од Неруда

Од неговата „Ода до воздухот“, до неговата „Ода на морето“, минувајќи низ неговата неочекувана „Ода до зградата“ и многу други ода што ги напиша за да ја воздигне улогата на обичното во секојдневниот живот, Неруда успева да го привлече вниманието на своите читатели и повторно да ги открие со поинаква, но блиска поезија.

Заедничко е гласот што се крева, сè е комбинирано и испреплетено без да се потценува ништо, затоа што сè има свое вистинско место и свој вистински момент во постоењето. Токму оваа веќе зрела визија за Неруда му дава место меѓу големите поети, бидејќи постигнувањето на неразбирливото не е тешко нешто, навистина комплексно е да се земе убавината од таму каде што отсекогаш била и малкумина сфатија да ја видат и направи да доминира. од сите.

Да Со своите ода, чилеанскиот поет ја смени поетската перцепција на една генерација.

Фотографија на Пабло Неруда во Будимпешта.

Пабло Неруда во Будимпешта.

Универзалност на „Елементарните векови“

Темите обработени во неговите дела, како што е наведено однапред, тие биле клучниот дел од успехот и обемот на овој дел од работата на Нерудија. Тоа е нејзината универзалност што ја карактеризира поезијата на Неруда, она што ја еманципира, што ја прави од луѓето, од обичните луѓе, од сиромашните, од богатите, од сите, без разлика и без никаква друга потреба освен да им обезбеди вистинска слобода на мажите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.