Мигел Анхел Буонароти. Стихови на генијалецот и поетот

Мигел Анхел Буонароти, од Даниеле да Волтера. Гробот на Микеланџело во црквата Санта Кроче во Фиренца.

Мигел Анхел Буонароти, еден од најголемите универзални генијалци, премина во вечна благодат токму во Вечниот град ден како денес во 1564 година. Дали е тој максимален експонент од долгата листа на генијалци што тој ја даде Италијанска ренесанса. Архитект, сликар и, пред сè, вајар, тТој исто така беше значаен поет. И токму во тој аспект сакам да го запомнам со овие стихови.

Микеланџело поетот

Неговото уметничко наследство е неспоредливо. Невозможно е да не бидете воодушевени од неговиот Давид, неговата Пиета, неговиот Мојсеј или чудесните слики во Сикстинската капела во Ватикан. Но, генијалецот на Микеланџело тТој исто така се истакна во поезијата. Тој беше страствен и специјалист во Божествена комедија, на Данте, на кого му напишал песни. Тој исто така составил горчливи стихови во кои се жалел на исцрпувачката работа што ја наметнала комисијата за украсување на Сикстинската капела.

Но неговите омилени теми беа loveубов, убавина, смрт, Бог, живот и исто така грев, како и што било што значеше радост и среќа. Во нивните сонети доминантна тема е loveубовта со повеќе петраркански тон на горчливи, мрачни и измачувани стихови. Ова се некои од нив и други песни.

Песни и сонети

Моите очи, таа страст кон убави работи
како што мојата душа копнее по твоето здравје,
тие немаат повеќе доблест
дека небото дише, кои гледаат во оние.

Од високите starsвезди
сјај се спушта
што поттикнува да одат по нив
и тука се вика убов.

Срцето не наоѓа ништо подобро
натерајте го да се за loveуби, и изгорете и советувајте
тоа две очи што личат на две starsвезди.

***

Тој го нема големиот уметник или концепт

дека самиот мермер не се запишува

во неговиот вишок, но само на таквите погоре

раката што му се покорува на интелектот.

Злото што избегав и доброто што го ветувам,

во тебе, убава, божествена, горделива дама,

истите кожи; и зошто да не живееме повеќе,

Инаку ја имам уметноста до посакуваниот ефект.

Нема, тогаш, Loveубов ниту твоја убавина

или цврстина или среќа или големо отстапување

вината за моето зло, судбина или среќа;

ако во твоето срце смрт и милост

ти треба време, мојата мала духовитост

не знае, гори, но да извлече смрт од таму.

***

Гледам со твоите убави очи слатка светлина,
Дека со моите слепи луѓе не можам да го видам;
Јас со твоите нозе носам тежина, прицврстена,
Кое од моите веќе не е обичај.

Летам со твоите крилја без пердуви;
Со твојата духовитост кон небото секогаш се стремам;
По твоја волја сум блед и црвен,
Студено на сонце, топло во најстудени магли.

Во твојата убов има само моја,
Моите мисли во твоето срце се создадени,
Во твојот здив се моите зборови.

Како што ми изгледа самата Месечина;
Дека нашите очи на небото гледаат не знаат
Но, тоа што го осветлува сонцето.

***

Да се ​​вратам од каде што дојде,

душата стигнува до твоето тело

како ангел на милоста толку исполнет

што лечи интелект и го почитува светот.

Тоа сонце ме гори и ме киднапира,

и не само твоето убаво лице однадвор:

таа loveубов нема надеж во работите што поминуваат

ако доблеста не владее во него.

Истото важи и за високото и новото,

каде што природата го печати својот печат и

тој е спарен од небото;

ниту Бог се покажува, по својата благодат, инаку

повеќе отколку во смртоносен и убав превез;

и јас го сакам него, сонцето, бидејќи тоа се рефлектира во него.

***

Тој слезе од небото, и веќе во смртна, после
кој го видел обичниот пекол и побожниот,
жив се врати да размислува за Бога,
да ни даде вистинска светлина на сè.

Сјајна starвезда, таа со своите зраци
јасно, без причина, гнездо во кое сум роден,
целиот злобен свет нема да биде негова награда;
Само вие, кои го создадовте, можевте да бидете такви.

За Данте зборувам, колку е слабо познат неговиот
дела беа за тој неблагодарен народ
што само правото го лишува од доброто.

Би сакал да беше тој!
со неговиот груб егзил и со својата доблест,
Јас би ја дал најсреќната позиција на светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.