Марта Грација Понс. Интервју со авторот на Патувањето на вилински коњчиња

Фотографија. Марта Грација Понс, профил на Твитер.

Марта Грација Понс е писател и учител. Дипломирал историја на автономниот универзитет во Барселона, а има и магистратура по педагогија. Има напишано наслови како Приказната што н changed промени, игли од хартија y Мирисот на среќни денови, а неговиот најнов роман е Патувањето на вилински коњчиња. Во ова интервју Тој зборува за тоа и за други теми. Ти го ценам многу време и nessубезност да ми помогнеш.

Марта Грација Понс - Интервју 

 • ЛИТЕРАТУРНА ВЕСТ: Вашиот најнов роман е со наслов Патувањето на вилински коњчињаНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

МАРТА ГРАЦИЈА ПОНС: Оваа приказна е а турнеја низ Барселона од две епохи, од почетокот на дваесеттиот век и од повоениот период. Starвезди го две жени многу различни едни од други, кои живеат во различни историски околности, но ги обединува нивната страст за накит.

Идејата дојде од мојата страст кон модернизмот и Арт НовуНа Го знаеме Гауди во архитектурата, но многу малку се знае за големите златари на овие уметнички струи. И тогаш открив Луис Масјера и неговата скапоцена емајлирана виличкаНа Ново време за накит, каде што беа создадени многу симболични инсекти, нимфи ​​и митолошки суштества. Тие направија вистински уметнички дела.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

МГП: Да. Тоа ме обележа многу, во мојата адолесценција, Пепелта на Анџелаод Френк МекКурт. Многу тешка приказна за Ирска од 30 -тите и 40 -тите години. 

Првата приказна што ја напишав-и самообјавена-беше а воспоставен историски роман провинцијата Хуеска во годините диктатурата на Примо де Ривера и Втората република. Таа беше мојата свиња -морско свинче и со која научив да пишувам.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

МГП: Кен Фолет. Мојата страст кон книгите започна со него и благодарение на него научив да пишувам историски роман.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

МГП: Карактерот на Emmaод Janeејн Остин.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

МГП: Јас не сум свесен за ниту еден. Единствениот што мразам нејзините прекини.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

МГП: Немам посебно место: пишувам каде можам и маса и лаптоп ми се доволни. Сепак, обично пишувам наутро. Јас сум 100% дневна личност, така што не можам да пишувам ноќе. Сакам да спијам рано за да го искористам максимумот наутро следниот ден.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

МГП: ми се допаѓа Класичен англиски роман: Janeејн Остин, Чарлс Дикенс и сестрите Бронте ми се омилени.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

МГП: Во моментов Не читам романи, туку повеќе историски есеи, Па, јас се документирам за мојот следен роман, кој е сместен на крајот на XNUMX век во Мадрид.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената за објавување? Дали мислите дека тоа ќе се промени или веќе го направи тоа со новите креативни формати?

МГП: Издавачкиот свет има а многу тежок конкурент: аудиовизуелни платформи. И покрај тоа, според статистичките податоци и покрај затвореноста доживеана минатата година, читателите пораснаа, особено во дигиталното читање. Ова покажува дека, и покрај испакнатините, добриот роман секогаш го привлекува најверниот читател.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

МГП: Без сомнение, живеевме ужасни моменти во последните две години од пандемијата. Понекогаш беше невозможно да се избега од реалниот свет. Но ние сме многу оние кои сме се осмелиле да објавиме во текот на минатата година и еден добива многу позитивни пораки и благодарност од читателите, кои ги забавуваа нашите страници. Животот продолжува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.