Маријан Кис: нејзиното пиле запали книги

Маријан Кис: книги

Маријан Кис е најпродавана писателка родена во Ирска. Неговите книги, кои се преведени на повеќе од 30 јазици, се романтични романи поврзани со неодамнешниот термин осветлена пиле. Оваа денотација која се појави кон крајот на 90-тите и почетокот на 2000-тите го фокусира заплетот на рутинските или различните ситуации на млади жени со обични или егзистенцијални проблеми, но секогаш актуелни и раскажани со лесен тон.

Бидејќи во крајна линија е романтичен наратив, оската на заплетот ќе биде љубовното искуство и илузиите и непријатностите на романтичната љубов. Автори на овој стил се Хелен Филдинг или Кендис Бушнел, креатори на Дневникот на Бриџит Џонс y Секс во Newујорк, соодветно. Но, нема сомнеж во тоа Маријан Кис исто така стана референца за овој поджанр на романтичниот роман и од суштинско значење за нејзините милиони следбеници. Еве некои од неговите најпродавани книги.

Избор на книги од Маријан Кис

Claire's Left Alone (1995)

Тоа е неговиот прв роман. Клер останува сама започнува серијата на сестрите Волш. Иако го има ова име и има прогресија во еволуцијата на неговите ликови, можно е да се читаат одделно овие романи, кои зборуваат за пет сестри (Клер, Рејчел, Меги, Ана и Хелен).

Волшите се шарено семејство со пет ќерки. Клер е најстарата од нејзините сестри; мажена и бремена ја раѓа првата ќерка и мажот ја остава токму во тој момент. Соочени со таква бизарна премиса, наоѓаме лик кој се засолни во Волш за да се издигне од пепелта. Во овој роман, Киз ја филтрира болката предизвикана од нејзината зависност од алкохол, спасувајќи се и простувајќи се себеси. Нешто што често ќе се види во останатите негови романи и ликови.

Суши за почетници (2000)

Ова е приказна за три жени: Лиза, успешна уредничка во Лондон, Ешлинг, нејзината нова асистентка и Клодаг, најдобрата пријателка на Ешлинг. Кога самодоволната Лиза е испратена во Даблин да уредува нов проект, нејзиниот живот радикално се менува и ликот ја гледа нејзината сегашна судбина како омаловажување.. Наместо тоа, кога го запознава својот нов шеф и прекрасната Ешлинг, Лиза полека се предомислува. Меѓутоа, кога ќе види дека Клодаг не е среќна во нејзиниот навидум идиличен брак, почнува да се прашува што навистина сака од животот. Суши за почетници Тоа е многу смешен и прониклив роман..

Прекрасен човек (2008)

Педи де Курси е успешен политичар кој е подготвен да го достигне врвот на својата кариера.; Тој исто така направи чекор да ја објави својата свршувачка со Алиша, нешто што неговата девојка Лола не го разбира целосно. Вознемирена од новинарите, таа решава да оди во град покрај морето за да остане незабележана и да одвои време да разбере што се случува.

Од друга страна, Грејс е новинарка која ја познава и познатата политичарка, таа и беше поранешен партнер на нејзината сестра Марни пред многу години. Изгледа дека тројца од нив многу добро го познаваат Педи, човек кој не е тој што вели дека е.. Но, Алиша е таа што ќе се омажи за него. Што се крие тој политичар кому толку му се восхитуваат и посакуваат?

Речиси совршен пар (2018)

Книга која зборува за врските, за тоа како да промените нешто во врската што ја прави да се подобри... или да стане катастрофа. Ејми и Хју на површината се завиден брак. Се додека не побара од неа шест месеци разделба да се вратиме заедно со обновените желби. Тој сака да патува како самец; таа не е сигурна што да очекува од тие шест месеци. Таа мисли дека иако тој и ветува вечна љубов, тој нема да биде истиот човек во кој таа се заљубила. И таа почнува да се сомнева дали треба да земе и некое вонбрачно отсуство. Ејми ќе ги тестира неа и нејзиниот брак.

Семејството и другите неред (2020)

Ед Кејси и неговите браќа Џон и Лиам се среќно венчани. Тие имаат деца и поширокото семејство често слави и ужива во семејните собири. Се чини дека сè оди без проблеми, додека еден ден неговата сопруга Кара не доживее удар во главата поради кој зборува повеќе од потребното. Сите семејства имаат скриени тајни што се обидуваат да ги сокријат; но некои се подебели од другите.  Семејни и други неволји е уште еден роман на Маријан Киз кој уште еднаш изненадува со својата острина. Овој писател пишува женска фикција која плени и плени, а што ја прави јавноста немилосрдно да ужива.

Рејчел повторно (2022)

Најновиот роман на Маријан Кис и продолжението на авантурите на една од сестрите Волш, Рејчел, со кои авторката започна Рејчел оди на патување во 1998. Во оваа нова книга гледаме многу изменета Рејчел, откако ја надмина кризата што ја остави во клиника за детоксикација пред многу години. Сега Рејчел води живот за кој верува дека е под контрола, таа е советник за зависности и подигна семејство. Појавата на стар пламен му покажува дека животот може да се распадне со пукање на прстите., надвор од возраста или доживеаните искуства.

Некои белешки за авторот

Маријан Кис е родена во Лимерик, Ирска, во 1963 година.. Студирала право на Универзитетот во Даблин, а потоа заминала во Лондон каде почнала да работи како келнерка, а подоцна се вработила во канцеларија. Така тој почнал да ја комбинира својата обична работа со пишувањето. Сепак, Кис страдаше неколку години од интензивна депресија што доведе до проблеми со алкохолизмот..

Откако беше примен одредено време, она што започна како приказни, стана првиот роман што го објави со среќа и успех. Оттука би стекнал голема популарност меѓу своите читатели и би се поврзал со поджанрот осветлена пиле, иако стилот на Киз е во постојан флукс. Во своите романтични романи, авторката успеа да комбинира тешки и тешки теми со шарени и забавни нијанси кои ќе ја привлечат јавноста..


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.