Маречал и неговото вечно доаѓање доаѓаат ...

Автор кој никогаш не запре или нема да престане да ме сака е Леополдо Марехал. Многумина мора да го знаат тоа, бидејќи многумина мораат да игнорираат за што станува збор.

Писател Аргентинец, Роден на 11 јуни 1900 година и почина на 26 јуни 1970 година, тој беше еден од најголемите писатели што ни ги остави оваа нација.

Едно од неговите најважни дела беше „Адам Буеносаирес", Неговиот прв роман што ја започнува трилогијата со која подоцна би ја завршил"Банкет на Северо Арканџело", и"Мегафон или војна” Освен што пишуваше романи, тој многу му се посвети и на театарот (со дела како „Дон Жуан"И"Антигона Велез”), Како и развиен како голем поет и раскажувач.

Не сметам дека е соодветно да навлезам во биографијата на авторот тука, иако во мали детали што сметам дека е пријатно да го познавам многу подобро, исто така во врска со историски контекст и контекст на литературен бум каде неговите пријатели беа многунајголемиот".

Писателот беше многу важен следбеник на перонизмот, за време на неговиот развој, а по него и во Аргентина. Поради политичките конфликти што оваа идеологија ги креваше низ историјата, делата на Маречал во голема мерка беа префрлени на присилен заборав. "Адам Буеносаирес„Не беше широко признаена за време на објавувањето во 1948 година, иако тоа го стори и, за среќа, од подоцнежните автори во земјата.

Леополдо е роден во градот Буенос Аирес, иако патувал во летото многу лета со своите чичковци, каде што кога пристигнал го нарекле „буеносајер“ поради неговото потекло. Ова беше она што го донесе името на главниот јунак на неговата книга, Адам, за кој на некој начин може да се каже дека е тој самиот, како и исто така е можно да се најдат прекрасните идентитетски совпаѓања во кругот на пријатели на протагонистот, со пријателите на Маречал во реалноста: Ксул Солар, Борхес и Јакобо Фијман меѓу другите.

Високиот степен на национализам што го покажува делото го прави еден од столбовите на аргентинската литература, заедно со „Мартин Фиеро","Дон Сегундо Сомбра", и"Факундо".

Во врска со вашиот "Адам Буеносаирес“, Напиша Леополдо:„Кога го пишував мојот Адан Буеонасарес, не разбирав како да излезам од поезијата. Од многу рано и врз основа на Поетиката на Аристотел, ми се чинеше дека сите книжевни жанрови биле и треба да бидат жанрови на поезијата, и епски, драмски и лирски. За мене, аристотелската класификација сè уште важеше и ако низ вековите завршуваа одредени литературни видови, тоа не го стори без да создаде „замени“ за нив. Тогаш ми се чинеше дека романот, релативно модерен жанр, не може да биде ништо друго освен „легитимна замена“ за античката епопеја. Со оваа намера, го напишав Адан Буеносаирес и го прилагодив на стандардите што Аристотел ги дал на епскиот жанр.»

Книгата го рефлектира времето на голема имиграција што земјата ја доживеа на почетокот на векот, каде што цели семејства доаѓаа од Шпанија, Италија, Франција и други европски земји, во потрага по работа, а во исто време бегаа од политичките прогони што во нивните нации страдаа. Ветувањето за богатство со кое беа вовлечени во земјата сè уште беше ветување, а нивните џебови изгледаа исто толку празни како години порано, поради што пренаселија одредени области на градот Буенос Аирес. Оваа класа на карактери е она што Марехал го зема за да го развие контекстот во кој живее Адан.

Она што е интересно во литературата на овој автор, а особено во врска со романот за кој зборувам, е интензивното дело за запознавање, како и филозофската и метафизичката вежба со која ликовите се развиваат во нивните односи. Поконкретно, во врска со ова, не може да биде пријател на Адам, филозофот Самуел Теслер, апокрифен лик чии резултати како актер на безброј потсмевачки факти секогаш се причина за неверојатно смеење. И во исто време, како и во секое Битие кое се дава на битие, вреден вишок, основен фактор, својствен на сите нас, не може да се игнорира, а тоа е loveубовта. И бидејќи Адам исто така е дел од нас, тој сакаше. Посветувајќи им се на своите сакани постојани белешки што ги носеше со себе во својата тетратка со сино покритие, која кон крајот на романот и ја подари, наидувајќи на прашања што ја надминуваат дури и самата потреба.

И бидејќи целата книга е обиколка на неа, иако и на многу други, Марехал не можеше да не си дозволи да му оддаде почит на Данте Алигиери, создавајќи свој пекол, или поточно, „пеколот на Шулце“, астрологот пријател на Адам . Затоа, нè влечат поглавје по глава, низ секој пекол што го сочинуваат најголемиот, секој од нив е одлична пародија на Буенос Аирес осуден на највкусниот пламен на подземниот свет.

Ова е сепак обиколка на нешто веќе познато, или можеби е причина за зачуденост за некои (се надевам). Можеби изговор за да го прочитате повторно, или да започнете да го читате, бидејќи тоа не е само дел од аргентинската книжевна историја, туку и дел од најдобрите стихови во историјата.

Библиографија на Леополдо Марехал:

Поезија-
 „Агилучос“, 1922 година
 „Оди за маж и жена“, 1929 година
 „Лавиринт на убовта“, 1936 година
 „Пет јужни песни“, 1937 година
 „Кентаурот“, 1940 година
 „Песни за Софија“, 1940 година
 „Песна за Сан Мартин“, 1950 година
 „Хептамерон“, 1966 година
 „Роботската песна“, 1966 година
Театар-
 „Антигона Велез“, 1950 година
 „Дон Хуан“, 1956 година

Роман-
 „Адан Буеносаирес“, 1948 година
 „Банкетот на Северо Арканџело“, 1965 година
 „Мегафон или војна“, 1970 година

Препорачани врски: http://www.elortiba.org/marechal.html; marechal.org.ar


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   pc77 dijo

    Маречал и Борхес беа пријатели?