Во Лондон тие нудат книги на лицата во притвор

подари книга

Зарем не ви се случило да видите вести за работи што ги прават во други земји и да се прашувате зошто не го прават истото во Шпанија? Денес донесувам и други вакви случаи: во Лондон започна нова постапка во која полицијата им нуди книги на затворениците во притвор.

Како се појави идејата?

Оваа идеја му припадна на специјалниот агент Стив Витмор откако тој приведе 18-годишник кој беше под сомнение за напад и поседување дрога на почетокот на оваа година. Овој ново возрасен го праша агентот Витмор дали може да му позајми книга да чита додека бил под правда, но специјалниот агент не можел да најде ништо што било од интерес за младиот човек.

„Обемот и видот на достапните книги не му се допаднаа, затоа Му понудив своја книга „Фаќачот во 'ржот“ и му реков да го чува. Изразот на неговото лице беше неверојатен, неговиот став и непријателство кон мене целосно се сменија и се создаде заедничка основа во која можеме да разговараме. Рекоа дека никогаш порано не му дале книга и ова навистина ме трогна “.

Дајте кампања за книги

Витмор работеше на кампањата Дајте книга за да им дадете пристап на затворениците кои биле во притвор над 30 книги, книги што може да се земат целосно бесплатно. Кампањата, создадена во спомен на писателот Симон Греј и ги олеснува донациите на книги во добротворни цели и други организации, има обезбедено наслови вклучувајќи класици како книгата што го остави младиот човек, „Фаќачот во 'ржот“ и други како „Да убиеш птица подбивка“, како и некои графички романи. Во овој избор тие вклучија поголема разновидност со поезија, раскази и книги за фантастика за млади Напишано од автори, вклучувајќи ги Софи Кинсела, Фредерик Форсит, Енди Мекнаб ​​и Алан Бенет, заедно со некои книги на различни странски јазици.

"Ние се обидуваме да избереме соодветни книги за одредени ситуации. Просечната возраст на притворени деца е 15-17 години, но деца помлади од 10 години исто така можат да бидат уапсени или притворени. Нивните родители треба да бидат контактирани и старател мора да биде присутен во полициската станица. Но, тие сè уште можат да бидат задржани преку ноќ во ќелија. Како што вели Стив: „Нашата цел е да го промениме ова"".

Помош во културата и образованието

Покрај тоа, секоја книга вклучува а брошура за различните курсеви за бесплатно образование достапни

„Целта на овој метод е обезбедете лесни за читање книги кои се познати, опипливи и преносни".

 

„Размислувавме внимателно за видовите книги што треба да бидат вметнати -брзо читање, раскази, поезија, книги што веднаш ве закачуваат- и беа во можност да ги обезбедат. Сите книги доаѓаат преку добротворни цели, па затоа не чини ништо. Само давање книга може да ја сврти тешката ситуација. Ова покажува дека размислувате на поинаков начин. Навистина Верувам дека читањето може да отвори врата и да го подобри животот на луѓето во сите аспекти".

Франсис Крук, извршен директор на Хауард Лига за казнени реформи се согласи со овој метод и го нарече фантастична идеја.

„Особено ми се допаѓа што луѓето можат да носат книги со себе. Прикажана е важноста на книгите и можеби затворите може да научат од оваа сцена да се осигурат дека има книги во ќелијата веднаш штом некој влезе во затвор. Неколку книги првата вечер може да направат голема разлика во намалувањето на вознемиреноста.".

Овој проект наречен Подари книга е под надзор и се надеваме дека другите институции ќе можат да ја спроведат оваа нова методологија на културата на други луѓе чии животи може да се променат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)