Лондон Уникатен град за гледање, читање и loveубов

Лондон Вестминстер мост и Саутбанк пазар на книги. 1995-2012-2015 година

Докторот Самуел Џонсон (1709-1784) го рече тоа кој се измори од Лондон, се измори од животот. Но, уште еден голем англиски поет, Перси Бише Шели (1792-1822), го напишал тоа пеколот е град кој наликува на Лондон. Јас, кој сум само јас, го кажувам тоа секој пат кога едноставно ќе стапнев на Лондон Јас сум бил среќен. И како незаконски турист и живеење таму, кога тоа го правев некое време.

Неговата историја, околината, мирисите, илјадниците агли те водат да пресоздадеш илјада други такви приказни. И, исто така, ве инспирираат да ги создадете. Тој мост Вестминстер бил сведок на ваквите неодамнешни слави и трагедии. И тој популарен пазар на книги на Саутбанк, кој содржи стотици универзални и локални наслови. Денес сакам да напоменам неколку книги за овој град и покани ги сите да ги посетат или вратат. Нема повеќе причини. Тоа е Лондон.

Би невозможно е да се направи список од толку многу приказни што Лондон ги инспирирал или се расплетува во него. Огромни имиња во литературата, средна и мала. Анонимни или аматерски писатели дека наоѓаме збор, фраза или слика. Без дури и да го познавам градот.

Затоа што кој не танцуваше во салите на оние забави на кои присуствуваа сестрите Дашвуд en Чувство и сензибилитет? Кој не видел ниту замислил Лондон на Дикенс? Кој не ги посетил гробиштата на Highgate и тој не веруваше дека може да ја види сенката на Луси вестенара?

Лондон - Едвард Рутерфурд

Можеби насловот Најпознати (и гломазна) за да го впиете овој град од вашиот Фондација во мала населба Селтик до бомбардирањата на Втората светска војна, минувајќи низ инвазијата на легиите на Цезар во 54 година п.н.е., крстоносните војни, норманци, создавањето на Свет, театарот каде Шекспир премиерно ќе ги изведува своите претстави, театарот верски тензии, На Голем оган од 1666 година, викторијанската ера ... Многу приказни што мешаат вистински и измислени ликови, кои припаѓаат на неколку семејни саги кои се одржуваат низ вековите.

Инфилтраторот - Стивен кожа

La прв роман од серијалот агенти Дан Шеферд, исто така познат како Пајак. Стивен кожа совршено го пресоздава напната и мирна атмосфера на лондонскиот подземје и го става Шепард во игра полна со стапици што го одржуваат неизвесноста до крај.

Лондонски приказни - Дорис Лесинг

Британски писател, награда Нобеловска книжевност Пред десет години, тој отиде во бурниот, шарен и повеќерасен Лондон од крајот на XNUMX век осумнаесет приказни кои го сочинуваат овој обем на приказни.

Лесинг ја допре една од неговите омилени теми: критички портрет на англиската буржоазија. Овие приказни ги поврзуваат тешкотиите, искуствата и многу изненадувања што ги содржат семејните односи и loveубовните врски, со многу британско значење на конвенциите како позадина.

Човекот од Лондон - orорж Сименон

Сименон напишал Човекот од Лондон во 1933 година, неговата прва титула се смета за сериозна по популарните романи кои дотогаш му даваа таков успех.

Една зимска ноќ, во француското пристаниште Диепе, прекинувач на железницата, Луис Малоин гледајте го пристигнувањето на бродот. Но, тогаш тој ќе биде сведок на сцена што го превртува наопаку: човек паѓа во вода гушкајќи куфер додека неговиот убиец бега во мракот. Малоин ќе одлучи да се нурне во водите на пристаништето и да го извади куферот. Cубопитноста го надминува и ... содржината на куферот му го одзема здивот. Работите ќе се искомплицираат кога по неколку дена ќе открие присуство на убиецот.

Лондонски приказни - Енрик Гонзалес

Енрик Гонзалес, новинар кој беше лондонски дописник за Земјата, тој ни го намота неговиот искуства, приказни и ликови во времето кога беше таму. Многу лична и пријатна титула.

Да се ​​заврши

Не е важно насловот, моментот или приказната. Било што нека го има зборот Лондон печатени заслужува внимание.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.