Конан Дојл: лекар, фудбалски голман, сер, спиритист ...

господине_артур_конан_дојл

Портрет на Конан Дојл.

Атур Конан Дојл, татко на митскиот Шерлок Холмс, е една од оние историски личности што кога ќе ја прочитате неговата приказна и ќе го откриете неговиот живот, сфаќате колку е интересна и изненадувачка неговата фигура. Аспекти кои, за жал, живеат во сенката на неговото дело.  И покрај ова, со неговото знаење и анализа, сите овие прашања ни даваат малку светло кога станува збор за разбирање на личноста на сметаниот татко на детективскиот роман.

Логично, сите го знаеме по литературното творештво. Дело што го направи шкотскиот писател еден од најважните романсиери во историјата. Во секој случај, неговиот живот не се темелеше само на неговата улога како писател но се карактеризираше со многу други активности што го наведоа да ја постигне својата слава и престиж.

Пред сè, треба да запомните дека Конан Дојл, во својата младост, тој никогаш не помислувал да стане успешен писател. Поради оваа причина, тој одлучи да студира медицина. Студии кои завршиле со докторат во 1885 година преку теза за невролошката болест „Табес грбна“.Неговото знаење во медицината му беше од голема помош во пишувањето на неговите романи..

Иако ова знаење, заедно со други проблеми, го зеде и полицаецот и графичар, úесус Делгадо, за да потврди во неговата работа, „Вистинскиот идентитет на Jackек Мевосек“, дека писателот навистина бил мистериозниот убиец кој го тероризирал Лондон кон крајот на XNUMX век.

Ризична, но интересна претпоставка што уште повеќе ја исполнува фигурата на писателот ако е можно со мистицизам. Иако не можеме да го увериме ова обвинување, можеме да потврдиме дека едно од неговите најважни хобија било спортот. Конан Дојл беше голман на фудбалот во аматерскиот тим Фудбалски клуб Асоцијација Портсмут. Опрема што еволуирала во струјата Фудбалски клуб Портсмут.

Затоа, англискиот клуб има привилегија да има таков славен карактер како првиот голман во својата историја. Освен во фудбалот, писателот вежбаше и други спортови во кои се истакнаа боксот, голфот и крикетот. Во второто, тој дури стана професионалец во Клуб за крикет Мерилебоун.

Од друга страна, постои aубопитност што мене лично ми се чини многу поинтересна. Сигурно сите го прифаќаме како вистина фактот дека, поради неговото литературно дело, тој беше замислен како џентлмен на Британската империја. Нешто што ако веруваме ќе направиме сериозна грешка.

Конан Дојл, спротивно на оваа идеја, ја доби оваа награда поради неговата поддршка за таканаречената „Војна на бурите“. Овој колонијален конфликт предизвика силна критика кај британското население. Нешто што ги разниша социјалните основи на империјата, генерирајќи одредена недоверба кон луѓето околу владејачката класа.

Романсиерот, за да ја покаже својата поддршка и да убеди дел од незадоволното население за потребата од учество во овој конфликт, објави брошура со наслов: „Војната во јужна Африка: причини и развој“. Токму за оваа соработка со колонијалните интереси на империјата таткото на Шерлок доби такво признание..

Конечно уште еден од неговото главно хоби беше спиритуализмот и сè што беше поврзано со парапсихологијата. На овој начин, тој учествуваше во бројни сеанси и комуницираше со најзначајните медиуми од неговото време. Дури и дојде да има блиско пријателство со магионичарот ескапист Худини. Пријателство кое, сè да се каже, конечно се расипа од разни причини.

Многу интензивен и изненадувачки живот што го прави Конан Дојл еден од најинтересните ликови во светската литература.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)