Кери, приказна за злоупотреба на училиште

Фотографија на Сиси Спасек во која глуми.

Сиси Спасек, starвезда на „Кери“, филм базиран на истоимениот роман напишан од Стивен Кинг.

Кери беше објавена во 1974 година во САД, тоа беше првото издание на писателот Стивен Кинг и го донесе до слава. Сепак, тоа беше неговиот четврти роман напишан. Имало 4 адаптации за тоа, 3 филма, 2 за кино и една за телевизија.

Авторот ја напишал драмата заснована на малтретирање претрпено од две девојчиња во училиште, и дека може да цени директно. Нејзината приказна е слика на многу млади жени кои се злоупотребени во просторите што треба да бидат безбедни за нив. Ова е твојот глас.

Злоупотреба дома, ниска самодоверба

Кери е ќерка на религиозно лудата мајка, Маргарет Вајт. Сметајќи се дека е грешна затоа што имала односи со таткото на Кери, кој ги напуштил и двајцата, жената смета дека девојчето е казна од Бога затоа што им подлегнала на своите телесни желби. Да бидат работите уште полоши, Маргарет верува дека има мисија да спречи Кери да стане грешник како таа.

За да ја зачува својата чиста ќерка, жената ја подложува на психолошка тортура: користи систем на физичко казнување, страв од Бога и изолација од надворешниот свет. Благодарение на постојаното малтретирање на нејзината мајка, Кери порасна како слаба птица, секогаш влажна, што не може да лета.

Злоупотреба на училиште, катастрофален крај

Lивеејќи во изолација, Кери немаше идеја како да се дружи со младите во нејзиното училиште и тие ја исмејуваа. Како дел од желбата на Маргарет да ја задржи својата ќерка чиста, таа не ги објасни промените во растот на женското тело, и кога претрпе промена од девојче во жена, Кери изгуби контрола над себе, откако беше малтретирана од нејзините врсници.

Фотографија на Стивен Кинг.

Стивен Кинг, Кери Писател - (EFE)

Како резултат на целата таа злоупотреба, малата птица стана агресивна харфија. Сè се случува со голема брзина, оставајќи го читателот вознемирен како што напредува приказната. Книга што треба да ја прочита секој lубител на жанрот, не залудно Стивен Кинг се смета за една од најдобрите американски писатели.

Малку за Стивен Кинг

Стивен Кинг Роден во Портланд, Мејн, на 21 септември 1947 година, е еден од најистакнатите писатели на хорор романи денес. Тој исто така се истакнува по пишување натприродна фантастика, научна фантастика, мистерија и фантастична литература.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.