Кармен грофот Абелан. Годишнина од неговото раѓање. избрани песни

Фотографија: Кармен Конде. РАЕ

Кармен грофот Абелан е роден во Картагена (Мурсија) на 15 август од 1907. Работел како рурален учител и исто така го основал Популарниот универзитет во неговиот град. Таа беше пријателка со Азорин, Хуан Рамон Хименез, Мигел Ернандез, Марија Чегара или Висенте Алеисандре и Антонио Буеро Ваљехо. Студирал литература кај Дамасо Алонсо и објави проза и стих. Дали беше првата жена што влезе како редовен академик на Кралската шпанска академија во 1979 година и го зазема столот К. Меѓу неговите дела се и некои наслови Живее против твоето огледало (роман) или дувам што оди и не се враќа (приказни). Ова се некои избрани песни како спомен за неговиот спомен.

Кармен Конде Абелан — Избрани песни

Испорака

Бидејќи телото
целото тело засолниште живот
нејзината нејасна, но славна семоќ,
Секогаш е тука, секогаш ќе биде.
А кој сака и кој сака, сака
поседуваат и се предаваат поседувајќи.

Вечер и ноќ, зори или утро,
љубов, љубовта тврди телото
во слаба прошетка или бурно
по патека исполнета со лава:
мрачната вечност што дава живот
вградена смрт.

Леден вулкан; дали се тие океани
луциден и збунет
Бесен да умрам додека сакам?
Затоа што ова е испорака на оној што сака:
деспотска катастрофа.

Дали сум ваков, дали сум ваков, се прашува тој,
расте од диви раскрсници,
живеејќи од мојата смрт што ја спасувам,
со бес да умрам кога сакам?
Телото кротко слуша внатре
а друг јас се гуши во прашањето.

Колку е недопрено будењето. веќе соголување
инвазијата на самата себе, телото стенка.
Морето се враќа тврдејќи дека е апсорбирачко
и повторно пропаѓа и закрепнува.

дожд во мај

Колку си убава, ненаспаната!
Те зема и ти обликува сладок ветер
над градините и статуите.
Вашето тело е она на Венера на брегот
вечно море внатре во зората.

Секогаш доаѓај кај мене, биди ми погодна.
Празникот на лисјата на неговите гранки
витките сонувачи се откажуваат од вас
дека во движењето кластери се издигаат.

Јас немам цвет... Само моето стебло
има ѕвоно за овошје.
Дожд на кој размислувам, меланхоличен:
не ми растеј Живеам поплавен.

сите очи

Погледите се дрвја кои ги губат лисјата.
Мора да навлезете во компактното,
да ја пробие мистеријата за да ја открие земјата
покриени со тополи, брестови,
од кедри со веб-нога.

Тесната вегетација понижува под тежината на времето
неговата сјајна изобилство, влажни етери...
Ах брзата брзање
на гранките, на погледите
отсекувајќи се од стеблата!

Само нешто, само кисела пареа што се шири
забите на немилосрдното стадо
кога ќе ја гризе тревата...
Невидлив чад од искинато зеленило,
топол облак на мириси.

Ги губиме, сечејќи ги во несвест
на долго размислување.
И останавме во пустински земји,
на опустошените брегови,
во лажни оази без вода или палми.
Зошто, до кога, во кое време
Сите тие погледи ќе се сретнат во френетичен зрак,
да стане краток дефинитивен зрак?

Овој лигав лизгав под,
плимата и осеката на лисјата што беа очи
држејќи се за нештата, за битијата, за илузијата на гледање!

Прва љубов

Какво изненадување вашето тело, каква неискажлива жестокост!
Да биде сето ова твое, да можеш да уживаш во се
без да го сонуваш, без никогаш
мала надеж ќе вети среќа.
Ова огнено блаженство што ти ја празни главата,
што те турка назад,
ве соборува во бездна
што нема мерка или длабочина.
бездна и само бездна
од тебе до смрт!
Твоите раце!
Твоите раце се исти како и другите денови,
и трепери и затвори околу неговото тело.
Градите твои, оние што воздивнуваат, туѓи, потресени
на работи што ги игнорираш,
на световите што го движат…
О, градите на вашето тело, толку цврсти и толку чувствителни
дека маглата го заматува
и бакнеж го прободува!
Ако никој никогаш не рече дека толку многу се сакале!
Можеш ли да очекуваш да ти гори косата,
дека се што си ќе падне како оган
во крик без број,
од планински венец извикан до зори?

Пепел ќе си еден ден? пепел ова лудило
што правиш со новоизникнатиот живот во светот?
Никогаш не завршуваш, никогаш не се исклучуваш!
Овде го имате огнот, тој што фаќа сè
да го запали небото подигајќи ја земјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.