Карло Фрабети и Нандо Лопез ги добија наградите SM El Barco de Vapor и Wide Angle Awards

Денес Награди за пароброд и широк агол до најдобрата книга на Детска и младинска литература. Одлуката на жирито беше соопштена утрово на виртуелен состанок со победниците заради деновите во затворање што ги доживуваме. Победничките дела во ова 42-то издание се Кој сакате да бидете ?, од Карло Фрабети и Верзија на Ерик, од Нандо Лопез, кои добиле по 35 евра, што е највисока сума во светот што зборува шпански во нивните категории.

Награда SM El Barco de Vapor 2020: Кој сакате да бидете?

Напишано од Карло Фрабети, Италијански автор роден во 1945 година, е илустрирана од anоан КазарамонаЕ биде објавено во издание на мека и картон, а е наменето за читатели на возраст од 8 години и повеќе. Workирито го оцени ова дело како најдобро од детската литература затоа што „од литературен квалитет, му се допаѓа на интелигентен читател и посветеност на дијалогот како алатка за познавање на себе си и светот во кој живееме".

Книгата раскажува приказната за тоа како Ева, 12 години, со многу curубопитност и многу прашања над сите, запознајте го Реј, мудар пронаоѓач нешто лудо. Така тој открива дека не е сè во животот е она што изгледа, и дека одговорите не се секогаш најважните. Авторот, на оваа виртуелна средба, објасни дека се обидел да разговара со денешните деца за „ нови етички и психолошки проблеми изведен од напредна технологија, и дека ќе мора да се соочат кога ќе пораснат.  

Награда SM Gran Angle 2020: Верзија на Ерик

Напишано од Нандо Лопез, Автор на Барселона роден 1977 година и илустрирана од Рафаел Мартин Коронел, ќе бидат објавени во редакција на меки и се упатуваат на читателите на од 14 години.

Одлуката на жирито да ја додели оваа награда на најдоброто дело на малолетничката литература се заснова на фактот дека станува збор за „роман што Тоа нè учи дека животот не е лесен за никого, но за одредени луѓе, уште помалку ». Тие исто така нагласуваат дека затоа што е «а трилер и приказната за прифаќање нè принудува да го смениме погледот, така што секогаш е од срце; и нè учи дека, во овој свет на изглед, замолчувањето или криењето не се опција.

Овој роман ги меша неизвесност со интимен тон што го дава својот протагонист и наратор. Се јавува во а Полициска станица, во зори. Eric чека таму за да разговара со полицијата од кривично дело тоа само се случи и потсети се на неговиот живот до тој момент. Неговиот татко го напуштил домот кога имал 9 години. Сега Lивее со неговата мајка, го обожава својот дедо, е момче со Високи капацитети и тоа чини тврди се како транс.

Авторот забележа дека „одличната тема на овој роман е идентитет, неотуѓиво право да бидеме тоа што сме и да се брани кој сакаме да бидеме ».

Извор: соопштение за јавноста - Уреднички СМ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.