Патот на Сантијаго. Избор на книги и романи

Денес е голем ден на ова Јакобејска година нетипично, многу поразлично, сиво и попразно отколку што би било вообичаено. Но Патот на Сантијаго сепак ќе биде таму и аџии од целиот свет, исто така, продолжуваат да го посетуваат и покрај сè. Ете го многу читања и специјализирани и фикција за него, неговите приказни, мистерии или откритија. И повеќето се сведоштва на оние аџии со или без имиња кои сакале да го искажат своето искуство. Ова е едно многу краток избор од неколку наслови.

Магичен водич на Камино де Сантијаго - Франциско Контрерас Гил 

Објавено во 2015 година, авторот и издавачот ни го продаваат овој наслов повеќе од водич. Тие предлагаат поинаква Патека од која не само што се основните информации за нивно преземање или повторно откривање, туку и податоците, местата, приказни и мистерии да се заврши она што честопати е уникатно, а понекогаш и трансформативно искуство.

Тие се повеќе од двесте места илустрирани со слики и во ова издание има два нови дела на Камино: од Сент Jeanан Пјед де Порт-Рончесвалс и Сомпорт-aака до Компостела и Финистер.

Легенди за Камино де Сантијаго: Јакобејската патека низ нејзините обреди, митови и легенди - Хуан Гарсија Атиенца

Врти со претходната титула ја имаме оваа фокусирајте се повеќе на тие легенди и митови на Камино де Сантијаго. Авторот, голем истражувач на оваа тема, ни го покажува од перспектива која има за цел да нè зачуди и да ја разбуди нашата ityубопитност во еднаква мерка. Вака, меѓу многу други, е приказната за дванаесет синови на Свети Марсел во Сахаган или приказни за доаѓањето на телото на Сантијаго до Галиција. Вкупно, повеќе од сто легенди собрани

Објавено е во 1998 година.

Кодексот на аџија - Хозе Луис Корал

Фокусирај се сега на безбројните измислени приказни Со Камино во позадина, го имаме овој од Хозе Луис Корал, едно од најголемите национални имиња на историски романи. Тој го објави во 2012 а протагонистите се Диего и Патриша, неколку меѓународни трговци со луѓе на уметнички дела. Француски милионер ќе ги ангажира да го украдат Кодекс Каликстино, ракопис од XNUMX век што се чува во катедралата на Сантијаго де Компостела.

И скриен со средновековна техника, на своите страници се крие непознато евангелие каде што податоците за историјата на семејството на Исус Христос, потеклото на христијанството, гробница на апостол Сантијаго и култот на неговите наводни мошти, што довело до развој на Камино.

Душата на камењата  - Палома Санчез-Гарница

Објавено во 1989 година, авторот нè води до годишен 824, до приказна што нè запознава со три curубопитни ликови: пустиникот Пајо, Владиката Теодомиро и неговиот помошник Мартин де Билибио, дека еден ден ќе најдат А. Тумба. Тие тврдат дека остатоците припаѓаат Апостол Сантијаго и создадете вака, во близина на фина тера или крај на светот, иокусот Санкти Јакоби.

Два века подоцна, млада благородничка, Мабилија, дека за предавство на нејзиниот татко е принудена да влезе во светот на мажите, открива, благодарение на каменорезецот, а марка на камен што води до Ла Инвенцио, свиток напишана од монахот Мартин де Билибио во која чудесно откритие што направи. Така, Мабилија одлучи да го придружува Арно, каменорезецот, во потрага по вистината.

Во тоа патување Тие ќе ја знаат и добрината, изградбата на градови, манастирите, патиштата и мостовите, како и потемната страна на каменоубистите и нивната чудна работа на „искорнување на душата од камења“, за да избегнат да бидат заборавени.

Перегринацио - Матилде Асенси

Матилде Асенси го објави овој роман во 2004 година и ни треба 1324. Поранешниот господин гостопримлив Галцеран де Роден, Перквизиторе, загрижени за веста за несоодветно однесување на вашиот син Јона на дворот на Барселона, тој одлучи да му пише со многу прецизни наредби дека ќе стане негов бесплатен аџилак.

Така, Јонас де Роден, придружуван од Христов витез, ќе го позајми свечена заклетва на иницијаторско витештво, со што стана џентлмен и шампион на античката мудрост и знаење. За тоа, ќе оди по патот од Сантијаго како уште еден аџија, тој долго и сериозно ќе размислува за својата иднина и ќе ги спроведува сите ритуали на неговото започнување.

Објавен во 2018 година, овој роман нè води кон годината 827 каде Алфонсо Втори Чиста, крал на Астуриас и сојузник на Карло Велики, добива вонредна вест во неговиот двор: Во шума покрај Ирија Флавија се појавија остатоците на апостол Јаков. Затоа, тој одлучи да оди на тоа место за да ја разјасни мистеријата.

Во придружба тие маршираат благородници заплеткан во интриги, жесток салададо, заробеници Сарацените o монаси чувари на матни тајни во верен одраз на тие бурни времиња. Заедно со кралот, исто така, оди Alana, надевајќи се дека ќе ја најдам исчезнат син и предизвикот да се раскажува, без да се знае за тоа прв аџилак Јакобејски историски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)