Името на розата

Името на розата

Името на розата

Името на розата (1980) е дело што го натера Италијанецот Умберто Еко да ги вкуси медовите на литературниот успех. И не е за помалку, денес, ова дело е продадено во повеќе од 50 милиони примероци. Станува збор за историски роман со длабока нијанса на мистерија чиј заговор се врти околу истрагата на серија загадочни злосторства што се случиле во текот на XNUMX век во еден италијански манастир.

Набргу по објавувањето во јавноста, текстот доби две важни награди: наградата Вештерка (1981) и Медичи Вонземјанин (1982). По пет години - и трогнат од влијанието предизвикано од делото - Еко објави: Апостил до Името на розата (1985). Со ова дело, авторот се обиде да одговори на некои прашања поставени во неговиот роман, но без да ги открие енигмите што ги содржи.

Содржина на Името на розата

Во зимата 1327 година, Францисканскиот Гиilleермо де Баскервил патува со неговиот ученик Адсо на Мелк да одржи совет. Дестинација: бенедиктински манастир во северна Италија. По пристигнувањето, тие ја договорија средбата со монасите и делегатите на папата Јован XXII. Целта: дискутираат за случаи на корупција (ереси) што го валкаат апостолскиот завет на сиромаштија и дека - наводно - ги управува фракција на Францисканците.

Средбата се покажа како успешна, но атмосферата е заматена од ненадејната и мистериозна смрт на илустраторот Аделмо да Отранто. Човекот бил пронајден мртов на подот од библиотеката на опатијата - извонреден лавиринт од полици за книги исполнети со книги - откако паднал од врвот на Аетициумот октагон. Откако ќе се појави фактот, Абон - Абад од храмот - го прашува Гиilleермо да испита за тоа, оттогаш се сомневаат дека станува збор за убиство.

Прашањата траат седум дена. Во тој период, повеќе монаси се појавуваат мртви, сите во исти околности: со прстите и јазиците обоени во црно мастило. Очигледно, смртта е поврзана со книга на Аристотел, чии лисја биле намерно отруени. За време на неговите истраги, Гиilleермо не само што ќе наиде на повеќе енигми, туку и ќе се соочи лице в лице со воплотеното зло, многу совршено симулирано под превезот на староста и мудроста во ликот на слепиот свештеник Хорхе де Бургос.

Анализа на Името на розата

структура

Името на розата е историски мистериозен роман што се случува во 1327 година. Заплетот се одвива во бенедиктински манастир лоциран во северна Италија. Приказната се одвива во 7 поглавја, И секој од нив е еден ден во рамките на истрагите на Гиilleермо и почетникот Адсо. Вториот, патем, е оној што го раскажува развојот на фикцијата во прво лице.

Главни карактери

Вилијам од Баскервил

Од англиско потекло, Тој е францискански фраер кој некогаш служел како свештеник на дворот на инквизицијата. Тој е вешт, набудувачки и интелигентен човек, со повеќе детективски вештини. Тој ќе биде одговорен за решавање на мистериозната и ненадејна смрт на монасите во опатијата.

Неговото име потекнува од Гиilleермо де Окам, историска личност кого Еко уште од самиот почеток мислеше да го постави како главен лик. Како и да е, Многу критичари тврдат дека дел од истражувачката личност на Баскервил произлегува од иконскиот Шерлок Холмс.

Алсо на Мелк

Од благородно потекло - син на баронот де Мелк -, е раскажувач на приказната. По мандат на неговото семејство, Вилијам од Баскервил е поставен под команда, како писар и ученик. Следствено, тој исто така соработува за време на истрагата. За време на развојот на заговорот, тој раскажува дел од своите искуства како бенедиктински почетник и она што го живеел на патувањата со Ги Guермо де Баскервил.

Хорхе де Бургос

Тој е стар монах со шпанско потекло чие присуство е клучно во развојот на заплетот.. Од својата физиономија, Еко ја истакнува бледилото на неговата кожа и неговото слепило. Во однос на неговата улога, ликот буди спротивставени емоции кај останатите жители на манастирот: восхит и страв.

Иако старецот го изгубил видот и повеќе не е надлежен за библиотеката, неговите простори се познати инч по инч и неговиот збор го ценат и го сметаат за пророчки од другите монаси. За создавањето на овој антагонист, авторот бил инспириран од познатиот писател Хорхе Луис Борхес.

Историски актери

Кога станува збор за историска фантастика, неколку реални ликови можат да се најдат во заплетот, кои претежно тие припаѓале на верската сфера. Меѓу нив се: Бертрандо дел Погето, Убертино да Казале, Бернардо Гуи и Аделмо да Отранто.

Романи адаптации

Шест години по успехот на романот, Ова го донесе на големото платно режисерот Jeanан-quesак Анауд. Во истоимениот филм глумеа познати актери Шон Конери - како Фрах Вилијам - и Кристијан Слејтер - како Адсо.

Како книгата, филмската продукција уживаше одлично прифаќање од јавноста; покрај тоа, таа доби 17 награди на меѓународни натпревари. Сепак, по неговата премиера, критичарите и италијанските медиуми дадоа силни изјави против филмот, бидејќи сметаа дека не е до рекламираната книга.

Во 2019 година беше премиерно прикажана серија од осум епизоди кои уживаа успех споредлив со романот и филмот. Тоа беше италијанско-германска продукција направена од iaакомо Батијато; Дистрибуиран е во повеќе од 130 земји и постигна многу озлогласеност во Италија.

Curубопитен факт

Авторот ја базираше приказната на Ракопис на Дом Адсон де Мелк, книга што ја доби во 1968 година. Овој ракопис е пронајден во манастирот Мелк (Австрија) и неговиот творец го потпишал како: „Абе Валет“. Ова вклучува неколку историски докази за тоа време. Покрај тоа, кој и да го напишал, тврди дека тоа е точна копија на документот пронајден во текот на XNUMX век во опатијата Мелк.

За авторот, Умберто Еко

Во вторникот, на 5 јануари 1932 година, во италијанскиот град Алесандрија се роди Умберто Еко Бисио. Тој е син на Giулио Еко - сметководител - и ovanована Бисио. По започнувањето на Втората светска војна, неговиот татко бил повикан да служи војска. Од оваа причина, мајката се преселила со детето во градот Пиемонт.

Студии и први работни искуства

Во 1954 година, докторирал филозофија и писма на Универзитетот во Торино. По дипломирањето, Јас работам во РАИ како културен уредник и ја започна својата кариера како универзитетски професор во студиските куќи во Торино, Фиренца и Милано. Во тоа време, тој се сретна со важни уметници од Групо 63, луѓе кои подоцна би влијаеле на неговата кариера како писател.

Од 1966 година, тој го диктираше столот за визуелна комуникација во градот Фиренца. Три години подоцна, Тој беше еден од основачите на Меѓународната асоцијација за семиологија. Повеќе од 30 години предаваше час по семиотика на Универзитетот во Болоња. На тоа место, тој ја основа Вишата школа за хуманистички студии за факултет на повисоко ниво.

Книжевна трка

Во 1966, писателот дебитираше со неколку илустрирани приказни за деца: Бомбата и генералот y Тројцата космонаути. Четиринаесет години подоцна тој објави романот што го доведе до ardвезда: Името на розата (1980). Дополнително, авторот напиша шест дела, меѓу кои се издвојуваат следниве: Нишалото на Фуко (1988) y Баудолино Реина Лоана (2000).

Echo тој исто така тапкаше во проба, жанр во кој тој претстави скоро 50 дела во текот на 60 години. Меѓу текстовите, се издвојуваат следново: Отворена работа (1962), Апокалиптични и интегрирани (1964), Блажениот на Лиебана (1973), Трактат за општа семиотика (1975), Втор дневен минимум (1992) y Изгради го непријателот (2013).

Смрт

Умберто Еко долго време се бореше против рак на панкреасот. Сосема погодена од болеста, почина во вторникот на 19 февруари 2016 година во градот Милано.

Автори романи

 • Името на розата(1980)
 • Нишалото на Фуко(1988)
 • Островот на претходниот ден(1994)
 • Баудолино(2000)
 • Мистериозниот пламен на кралицата Лоана(2004)
 • Гробиштата во Прага(2010)
 • Број нула(2015)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)