Емилија Пардо Базан

Емилија Пардо Базан.

Емилија Пардо Базан.

Грофицата на Пардо Базан Таа беше најважната женска интелектуална фигура во Шпанија во последните децении на XNUMX век и почетокот на XNUMX век.. Благодарение на богатата едукативна обука обезбедена од нејзиниот татко, Емилија Пардо Базан се истакна како писател, новинар, драматург, преведувач, предавач и пионер за правата на жените.

Неговото литературно дело е многу широко, опфаќа романи, поезија, есеи, уредување и критика. Контроверзноста беше периодична ситуација во неговиот живот, бидејќи тој секогаш користеше авангардни уметнички пристапи (како претходник на натурализмот) и цврсто ја бранеше родовата еднаквост. Од оваа причина, и покрај тоа што собра повеќе од доволно заслуги, таа никогаш не беше примена во Кралската шпанска академија.

Детство, млади и први работни места

Емилија Пардо-Базан и де ла Раја Фигероа Роден е на 16 септември 1851 година во аристократско семејство од Ла Коруња, Шпанија. Таа беше писателка од предвремени години, уште од адолесценцијата покажа голема предиспозиција кон читање и интелектуално дело. На 13-годишна возраст го напиша својот прв роман, Опасни хобија (објавено во 2012 година).

Откако наполни 16 години (1868) се омажи за Хозе Квирога и отиде да живее во Мадрид. Двојката патуваше многу низ Европа; Според летописците, тоа било прилично хармоничен сојуз. Доња Емилија ги објави хрониките на ова патување во весникот Ел Импарцијал, исто така во нејзината книга За католичка Европа (1901), каде што тој препорачува патување најмалку еднаш годишно за едукативна самообука, како и изразување на потребата од „европеизација“ на Шпанија.

Двојката имаше три деца: Хаиме (1876), Бланка (1879) и Кармен (1881). Во тој период, таа ги направи своите први публикации како писател, есејот Критичко проучување на делата на отец Феихо и книгата песни Jaime (посветено на неговиот прв син), обете дела од 1976. Исто така, тој во 1877 година ја искажа својата позиција спротивна на теориите на Дарвин за потеклото на видовите во списанието Христијанска наука. Ако и Емилија Пардо Базан се истакна во нешто, тоа беше заради нејзините славни фрази.

Во следните години, Емилија Пардо Базан добиваше озлогласеност со, Пасквал Лопез, автобиографија на студент по медицина (1879) y Меден месец (1881), два романтични романи во реален наративен стил. Со второто, се појавуваат јасни карактеристики што го ставаат галицискиот аристократ како еден од претходниците на натурализмот, благодарение на деталните описи на физиологијата на природните елементи и карактери.

фраза на Емилија Пардо Базан.

фраза на Емилија Пардо Базан.

Книжевна зрелост

Од 1881 година, Емилија Пардо Базан ќе одржува епистоларна комуникација со Бенито Перез Галдос. Првично, тоа беше книжевна врска, сепак, по објавувањето на Горењето прашање (1883 година) беше покрената многу силна полемика околу книгата што го скандализираше нејзиниот сопруг и доведе до пријателска разделба. Дури и многу нејзини најблиски пријатели ја нападнаа грофицата за наводно атеистичко дело, поволно за „француската порнографија“.

Една година пред тоа (1882), Доша Емилија објави Говорницата, дело со социо-политички карактеристики изработено со натуралистички техники, се сметаше за едно од неговите први дела за оправдување на правата на жените. Дополнително, во ова дело тој го вметнува пролетаријатот како важен елемент на аргументот.

Тоа е фаза во која таа ја брани шпанската литература и го воведува натуралистичкиот предлог преку неговите новинарски есеи за Емили Зола, објавени во списанието Епоха. Во 1885 година лансирањето на Младата дама, осврнувајќи се на брачна криза.

Во 1886 година се појави најпознатиот роман на Емилија Пардо Базан, Пазос де Улоа. Тоа е натуралистичко дело поставено на село на Галиција што го одразува судирот помеѓу рафинираното општество на градовите и луѓето од најзаостанатите рурални области. Таму, ликовите ги рефлектираат просториите на Зола за влијанието на околината врз човечката етиологија.

Поврзана статија:
„Пазос де Улоа“ од Емилија Пардо Базан

Пазос де Улоа ја освети Емилија Пардо Базан како една од најголемите литературни фигури на Шпанија на сите времиња. Романот приоѓа со реален изглед кон падот на улогата на аристократијата во општеството. Во 1887 година објавува Мајка природа, натуралистички роман што раскажува за инцестуална заatубеност помеѓу двајца млади луѓе кои не знаат дека се браќа.

Оддалечување од натурализмот

Откако се раздели од сопругот, таа можеше слободно да се посвети на истражување на неговите интелектуални склоности. Таа често интервенираше во политичкото новинарство и во борбата за женска еманципација. На овој начин, есеи како што се Револуцијата и романот во Русија (1987) или Шпанка (1890), признат од јавноста и литературната критика.

Мајка природа, книга на Емилија Пардо Базан.

Мајка природа, книга на Емилија Пардо Базан.

Иако тој никогаш не престана да се восхитува на доктрините на Зола, 1890-тите го означија пристапот на Емилија Пардо Базан кон идеализмот и симболиката, на штета на натурализмот. Оваа еволуција е потврдена во дела како што се Христијанин (1890), Избрани приказни (1891), Г-ѓа Милагрос (1894), Химера (1895), Мемоари на диплома (1896) Светопрофани приказни (1899), Црната сирена (1908) y Слатка сопственичка (1911), меѓу другите.

Друга причина што го натера Пардо Базан да се дистанцира од натурализмот беа асоцијациите со расен детерминизам, латентни во нивните повици за расно наследство и расен атавизам. Тоа беше позиција во која дојде да се оправда Уметничката илустрација (1899), во врска со антисемитизмот на аферата Драјфус. Сепак, потребно е да се разјасни дека таа никогаш не се дефинирала себеси како расист (факт потврден од неколку специјалисти по литература).

Нов критички театар

По смртта на нејзиниот татко во 1890 година, Доња Емилија го користел огромното татковско наследство за финансирање на создавањето на Нов критички театар.Саид публикација беше социјално и политичко списание напишано од неа во чест на нејзиниот воодушевен Бенито ónеронимо Феихо. Опфаќаше есеи, литературни критики, информации за други писатели и политички истражувања и социјални студии со цел да се прикаже интелектуалната реалност од неговото време.

За време на нејзините први денови, Нов критички театар беше многу добро прифатен поради неговиот директен, концизен и искрен стил. Но, ова списание и донесе нови омаловажувачи (особено во конзервативниот свет на шпанската аристократија), кои ја нарекуваа стоичка и револуционерна (навестување на бунтовна, само затоа што е жена).

По три години, Пардо Базан се прости од своите читатели тврдејќи дека списанието му предизвикало „губење пари и хумор“.

Наследството на Емилија Пардо Базан

Насилството беше постојан елемент во делата на грофицата. Повеќе од ресурс за да го закачите читателот преку детални описи, тоа беше начин за осудување на физичката, емоционалната и психолошката злоупотреба што ја претрпеа најранливите во општеството.

Иако не исклучуваше форми на агресија кон возрасни машки ликови, нејзината најимпресивна суровост се рефлектираше во злоупотребите што ги претрпеа доенчињата и - особено - жените. Поради оваа причина, таа важи за една од првите активисти за правата на жените. Квалитетот, разноврсноста и огромноста на неговата работа не беа ценети целосно дури неколку децении по неговото физичко исчезнување.

Емилија Пардо Базан во читање.

Емилија Пардо Базан во читање.

И покрај неговиот статус и интелектуално признание, до крајот на неговите денови, шпанското мачо општество не престана да напаѓа до Базан. На писателот и беа ускратени просторите што таа повеќе од ги заработи преку своето дело, особено во Кралската академија (беше одбиена трипати).

Емилија Пардо Базан почина на 12 мај 1921 година, на број 27 Кале де ла Принцеза, Мадрид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.