Доминго Вилар. Презентација на „Последниот брод“ во Мадрид. Неговата трилогија

Фотографии (в) Мариола ДЦА.

Минатиот понеделник бев во презентација на Последниот брод, новиот роман на писателот Доминго Вилар, од Виго со седиште во Мадрид. Се одржа на Галиција куќа во срцето на главниот град и имаше апсолутно полно.

Едноставно, скромно и претерано Поради одличниот прием по долги 10 години чекање на оваа книга, Вилар ни даде А. опуштен разговор и сета твоја добрина. Значи, оди ова artículo за него дејствува и на една од најдобри трилогии за криминалистички романи што сум прочитал.

Галиција, Доминго, Лео, Рафа и јас

Одам на одмор во Буе, на јужниот брег на Вливот на Понтеведра, секој јуни повеќе од 20 години. Y преминете преку Виго од Кангас гледајќи го мостот на Ранде настрана и островите Сис другиот е за мене еден од најголеми задоволства на целата година.

Всушност тие денови во Галиција обично се секогаш најдобрите во годината. Поради климата, храната, луѓето и музиката во нејзиниот акцент и пејзажот, сосема различни од моите суви и рамни земји на потекло. Така со време Иако сум роден како сирење Манчего, се чувствувам и како октопод до феира.

Затоа еден ден ми скокна тој дел од срцето кога во една книжарница и барајќи без да барам нешто особено, видов пар книги со црно-бели корици и привлечни наслови. Јас зедов еден и на задниот капак читав имиња како Виго или Панксон. Еден Водени очи жртвата била од Буеу и во Плажата на удавениот настанот се случил во Панксон, така Не се двоумев да ги земам.

Потоа ги запознав ликовите: Инспектор Лав Калдас, резервиран, сериозен, со малку зборови, мирен, донекаде заглавен личен живот и обележан со односот со неговиот татко и раната смрт на неговата мајка. Има помошник, Рафаел Естевез, од Сарагоса, 193 сантиметри силна и директна рака, тешка брза постапка што го доведоа во повеќе од една неволја и му заработија еден вид егзил во Галиција со додадено: тоа да мора да се справи и со поговорната галициска двосмисленост што обично го спречува да го спречи.

Едвај ме издржаа Лудо се за inубив во Лео Калдас и ќе го обожавам тој кафеав astвер на Рафаел Естевез засекогаш, совршена контрапункт во овој пар полицајци, како наши, единствени. Сега го изедов и третиот и, патем, тие се зголемуваат во големината, како и кај читателите.

Презентација на Последниот брод во Мадрид - 25 март - Каза де Галиција

Во презентацијата на овој трет роман, Доминго Вилар разговараше со новинарката Сузана Сантаолала скоро еден час. Многу возбуден и срамежлив На почетокот, Вилар го покажа двојното чувство на неверување и неизвесност толку многу за прием на книгата по толку долго, бидејќи тоа исто време ќе и беше предодредено заборавот. Ништо не е подалеку од реалноста. Тоа беше непосреден успех во критика на сите нивоа и во продажба.

Вилар ни раскажа за зошто е потребно десет години да се издаде оваа трета книга, која првично беше насловена Камени крстови. Личен удар на патот, смрт на неговиот татко, го натера да го преиспита напишаното. Значи одлучи да започне одново. Бидејќи како што ние што пишуваме добро знаеме, кога музите ќе се одморат, ќе се блокираат или ќе ве игнорираат, мора да дадете време. И секоја приказна има своја.

Процес на создавање

Тој исто така зборуваше за процесот на создавање, што тешко и фрустрирачки Тоа понекогаш може да испадне. И ние исто така знаеме за ова. Потребни се 10 години за да ги скицирате и обликувате настаните, средините и ликовите, што ги ставате на масата емоција што исто така сакате да ја пренесете читателот. И сакате да ја постигнете таа приказна да остане импрегнирана и да ги земете или да ги сметате засекогаш нејзините протагонисти за свои пријатели.

И потоа потребни се само неколку дена за читателите да го зафатат. Јас едвај ми требаа две недели, и затоа што ги распоредував моментите на читање што, според тоа, посакувано, за добро и за одлично структурирано, треба да продолжите со да или да веднаш штом ќе го започнете.

Тоа им се случи на претходните два, па како не можеше да биде сега исто? И заборавивте? Заборави го тоа Дождливо Виго, оној сив влив на облаци и несакано море, оние контрасти меѓу урбаните и руралните? Заборавете на добрината, едноставноста, сочувството и осаменоста на меланхоличниот Лео Калдас? Луцидност и приврзаност кон неговиот татко? Кон неподносливото Сантијаго Лосада? До ефективните Клара Барсија? До комесарот Soto? Заборави го тоа диво животно од Рафа Естевез, кого ги мразат сите кучиња на светот и кои е невозможно да не ги обожаваат?

Не, сите оние карактери толку добро вткаени и прикажани се незаборавни. Како приказни и карактери споредно, и парцели толку добро замислен и вткаен во неколку сценарија исто како протагонисти.

Фотографија: (в) Ediciones Siruela на Твитер.

Теми, ликови, хоби на писателот

Вилар го призна тоа Бев презаситен. Но, тоа е она што се случува кога работите се прават добро, без оглед колку време е потребно за да се создаде. Секако, она што го прашавме е тоа не чекајте уште 10 години за следната роман Јас сигурно веќе сакам повеќе.

Тој продолжи со коментирање на нов заговор, ликови и теми на овој трет роман: многуте и различните односи родител-дете, на осаменост во преполн град што, сепак, може да се прикаже празно од рамнодушност кон другите како што се бездомниците и бездомниците. Или, во нај руралното опкружување, отфрлање и страв кон оние што се наводно различни.

Тој зборуваше и за оние хоби лични информации на секој автор, како што се неговите прочитај на глас што пишуваш помалку или повеќе блиски слушатели кои даваат свое мислење или водат или едноставно слушаат. И како одговор на прашање од новинарот, таа коментираше дека може пишува и на галициски и на шпански јазик, особено дијалозите. И како тогаш тој продолжува со полирање и вклопување на преводите во последниот текст.

И секако тој зборуваше за тоа хумор тоа е исто така во неговите романи. Тоа Галициска ретранка дека „ни фрлаат при раѓање“ и што е така куќа марка. Хумор кој сјае повеќе за тоа маестрален контрапункт меѓу сите Галициски ликови и оној што не е: Рафа Естевез.

Крајната точка

Дали беше искрена и возбудена благодарност на семејството, пријателите, уредниците и читателите за ова време на чекање и трпеливост со оваа осамена и внатрешна работа што пишува. Благодарам што беше меѓусебно од уредниците и, се разбира, од сите присутни.

Во добро познатото потпис По завршувањето на актот, Вилар присуствуваше на нас со потрошена nessубезност и неговата "Ви благодарам" на моја пофалба, восхит и благодарност за нивните приказни беа завршен допир на друг од оние литературни моменти што веќе ги чуваш за тешки остатоци.

Трилогија

Водени очи

Кој ја познава Виго надвор од нејзините жители, тоа ќе го видел монструозна станбена кула изолиран покрај плажа. Таму А. саксофонист, со впечатливи чисти очи и повикан Луис Ригоса, се појави убиен со порочност што упатува на злосторство од страст. Но не нема ништо на местото на злосторството, нема стапалки, нема знаци на тепачка, ниту каква било лична врска да се сомневате.

Плажата на удавениот

Во овој втор роман веќе пообемна имаме наод на труп на човек на плажата Панксон. Тоа е од Justасто Кастело, Еден морнар појавувајќи се со врзани раце. Нема сведоци ниту трага на бродот на починатиот. Beе биде многу тешка истрага затоа што секој ги прикрива сомневањата или ги пренасочува по премногу комплицирани патеки.
Од оваа приказна а прилично пристојна филмска адаптација во 2015 година што им ги стави на Калдас и Естевез лицата во Кармело Гомез и Антонио Гаридо.

Последниот брод

Исчезнување на една млада девојка, Моника Андраде, ќерка на познат хирург и која живее во Тиран, веднаш до Моаша, е вклучена во мистерија Од почетокот. Јас работев во Виго школа за уметност и занаетчиство, тој немаше очигледна причина да замине или непријатели што претставуваа закана. Или можеби да.

La темелна истрага де Калдас и Естевез презема чекори што се чини дека се изгубени во илјада веројатности и етикети за сите како осомничени. Покрај тоа, лични животи на двајцата полицајци тие ќе имаат многу промени што многу читатели сигурно веќе им се заблагодарија.

Resumiendo

Ако сè уште не сте го прочитале, мора да започнете сега. За неговите литературен квалитет и негово агилно читање синтаксата е разработена колку што е јасна. Исто така и за оние кратки поглавја и секогаш воведен од марката на куќата: различни значења на еден збор што има во нив.

Но, пред сè заради капацитетот г.влезете во средина толку блиска, но маглива и со магичен допир со кој секогаш се дружам Галициска тераса. И за тоа карактери да, тие стануваат пријатели со вас од првиот пат кога ќе ги запознаете, од оние за кои секогаш мислите дека посакувам да беа вистински за нејзината автентичност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.