Даниел Мартин Серано. Интервју со авторот на Несоница

Даниел Мартин Серано е премиерно прикажан во романот со црна титула, Insomnio. Но, овој мадрилеанец веќе има долга историја како сериски сценарист телевизија меѓу кои се Централна болницаПамучно кадифеСлепи за состаноциПринцот, Предавство y Отворено море. Покрај тоа, тој е професор по Телевизиско сценарио на Мадридската филмска школа. Во ова интервју Тој ни раскажува за неговиот роман и многу повеќе. Јас многу ја ценам nessубезноста и времето што тој ми го посвети.

Даниел Мартин Серано - Интервју

 • ЛИТЕРАТУРА ДЕНЕС: Толку студена, ритамска и сценариска техника или роман ритам и техника? Или зошто да изберам?

ДАНИЕЛ МАРТИН СЕРАНО: На крајот сè е за раскажување приказна. Техниките се различни, да, но што прави најмногу разлика сценарио за роман е начин на работа. Пишувањето скрипти е тимска работа во која учествуваат неколку луѓе и имате мислење од продуценти, мрежи и платформи, така што многу од одлуките се донесуваат заедно. Пред роман, јас сум единствениот кој ги донесува овие одлуки, јас сум тој што одлучува што ќе се случи и како ќе се случи. И за разлика од начинот на работа на сценариото, понекогаш се цени слободата што ми ја дава романот.

Но, немам преферирање за сценариото или романот, или барем ми е тешко да изберам еден или друг. Во повеќето прилики приказната што сакате да ја раскажете одлучува како таа сака да биде раскажана, ако е во форма на сценарио, роман, приказна, па дури и претстава. 

 • АЛ: Со долга кариера како сценарист, сега дебитирате во чиста и едноставна литература со роман во црна боја, Insomnio. Зошто и што сме во тоа?

ДМС: Како и во скоро секоја професија што некој предлага нови предизвици и пишувањето на овој роман за мене беше. Откако со години пишував сценарија и започнав романи, решив да завршам еден, покажи ми дека е способен да го стори тоа. Тоа беше мојата прва мотивација. Бидејќи веќе можев да го објавам, ги надминува моите први очекувања. 

En Insomnio читателот ќе најде а црн роман, многу мрачен, со две заплети, еден смета во минатото и други во сегашноста. Во првиот, главниот јунак, Томас Абад, е инспектор на полицаец задолжен за наоѓање на асесино на разни жени. Како што напредува случајот, ќе го откриете тоа неговиот брат е некако вклучени. Обидот да ве заштитиме ќе ја изгубите работата. 

Во сегашниот дел, Томас работи ноќи како обезбедување од гробиштата и таму, малтретиран од некој што се крие во сенка, сфаќа дека случајот сè уште не е затворен. 

Insomnio е роман со а заговор што се повеќе закачува и тоа не му дава одмор на читателот. Има многу добра атмосфера, водечки лик на оние што влегуваат во твојата душа и, погрешно е да го кажам тоа, но тоа е така многу добро напишано. Сега читателите ќе треба да судат за тоа. 

 • АЛ: Враќајќи се во времето, дали се сеќавате на првата книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша? 

ДМС: Моите први читања, како и на многу од мојата генерација, беа книгите од колекцијата Б.Лак на пареа, Петте, lesил Верн, Агата Кристи...

Што се однесува до првото нешто што го напишав, немам чиста меморија, го знам тоа на училиште кога требаше да направиш некое пишување порано се истакнуваше. Малку по малку, да, почнав да пишувам приказна и така создавав некаква потреба тоа ме натера да пишувам сè повеќе и повеќе. Песоа рече дека пишувањето за него е неговиот начин да се биде сам и јас се согласувам со таа изјава. 

 • АЛ: Таа книга што ти ја допре душата беше ...

ДМС: Многумина. Не можев да изберам еден. Оние книги во кои сум свесен за работата на писателот зад нив ме обележаа. Би можел да те именувам Кошница, од Села, Мека е ноќтаод Фицџералд, Градот и кучињата, од Варгас losоса, Крикот на бувот, од Хајсмитих, Нефандо од Моника Оеда, повеќето романи на Маријас ...

 • АЛ: И тој омилен референтен писател или инспирација? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ДМС: Можеби е Хавиер Маријас писателот што може да каже најмногу што влијае врз мене. Почнав да му читам на таа возраст кога стана јасно дека сакам да се посветам на пишувањето. Неговиот стил, неговиот начин на раскажување е нешто што многу го имам на ум. Но, има многу други: Варгас Лоса, Гарсија Маркез, Лобо Антунес, Ричард Форд, Патриција Хајсмит, Oyојс Керол Оутс, Софи Оксанен, Мартин Гаит, Достоевски, Песоа...

 • АЛ: Кој литературен лик би сакале да го запознаете и создавате?

ДМС: Роман што обично го препрочитувам многу е Големиот Гетсби и тој е еден од ликовите што најмногу ми се допаѓа во литературата. Целото дело на Фицџералд е полно со карактери со многу слоеви што ги откривате при секое ново читање. И Гетсби е еден од моите омилени ликови. 

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ДМС: Немам некоја многу забележителна манија кога станува збор за пишување. Она што можам да го кажам е тоа Јас сум прилично совесен, пишувам и препишувам многу се додека не сум задоволен од резултатот. Јас не сум брз писател, многу размислувам и медитирам за чекорите што треба да се направат и во роман и во сценарио, бидејќи сум убеден дека добрата работа плаќа добри резултати.

И професијата пишување е сè уште работа и, како таква, Се обидувам да пишувам секој денЈас го имам својот распоред, не сум од оние што ги понесува инспирацијата, тоа трае премалку. исто така, Сакам да имам неколку проекти во исто времеЗначи, кога ќе заглавам со еден, можам да земам друг и да продолжам да напредувам. Тоа е најдобриот начин да се надминат блокадите, да се остават приказните да одморат некое време.

Y во времето на читање можеби единственото хоби што можам да го имам е тоа ми треба тишина, ништо да ми го одвлекува вниманието. 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ДМС: Јас обично пишувам дома, но од време на време сакам да го менувам одењето во А. кафетерија, Еден библиотека. Таа промена на сценографијата, така да се каже, Ми помага да се издишувам и немајќи рутинско чувство дека секогаш работите на исто место. Точно е дека пандемијата ја смени оваа навика за мене, но се надевам дека во одреден момент ќе можам да ја обновам. 

 • АЛ: Повеќе литературни жанрови што ве привлекуваат? 

ДМС: Фактот дека мојот прв роман е од криминал или криминал жанр не значи дека тој е мојот омилен жанр, всушност, јас не сум голем читател на криминалистичка фантастика. Всушност што сакам, иако се чини труизам, се добрите книги. И, што е добра книга за мене? Оној кој кога ќе завршиш со читање, знаеш дека ќе те придружува цел живот, оној во кој сфаќам дека зад себе стои добар писател и го гледам делото што го има романот, што ме тера да размислувам, што ме остава зад себе. И добра книга е исто така онаа што произведува одредена завист кај мене, здрава завист, за да не знам дали еден ден ќе можам да напишам такво нешто. 

 • АЛ: Вашето моментално читање? И, можете ли да ни кажете што пишувате?

ДМС: Читањата се акумулираат, Купувам повеќе отколку што имам време да читам. Имам тенденција да доцнам за вести, затоа сега читам Берта Исла, од Хавиер Маријас, и имам многу други на масата кои чекаат свој ред. 

А што се однесува до она што го пишувам, сега сум работејќи на серија за која сè уште не можам да кажам многу но тоа ќе ја види светлината следната година и се обиде да обликува што би сакал да биде мојот втор роман. Промена на регистар, поинтимен и личен роман што зборува за loveубовта, не за aубовен роман, туку за роман за loveубовта и за тоа како ја перцепираме или живееме низ годините, од адолесценција до она што го нарекуваме средна возраст. 

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ДМС: Комплицирано. Мислам дека постои еден вид итна потреба за објавување што понекогаш преовладува нешто поважно отколку што е сакаат да пишуваат. Секоја книга, без разлика дали е роман, есеј или кој било друг жанр, бара време на работа, многу пишување и препишување и ми дава чувство дека се објавуваат романи кои не се доволно работени и, пред сè, се самообјавени.

Целта за оние што пишуваат е да објавуваат, се разбира, но писателот мора да бара многу сам со себе, не само што било што е корисно да се објави, колку и да сака тоа, мора да го минимизирате егото максимално кога пишувате. Друга негативна поента колку што е објавена во моментов е да видиме колку многу добри романи остануваат незабележани, а други кои не се толку брилијантни се успешни. Понекогаш промоцијата на социјалните мрежи работи повеќе од квалитетот на самиот роман. Се надевам дека ова ќе се промени. 

 • АЛ: Дали би замислиле сценарио за виталниот момент во кој живееме? Можете ли да задржите нешто позитивно или корисно за идните приказни?

ДМС: Отсекогаш имало приказни од апокалиптичен тип, кои со овој ковид се најблиску до нив. Точно е да се живее во прва личност е различно, но ако морав да останам со нешто позитивно, тоа е со менталната издржливост што сите научивме да ја развиваме. Вистина е дека на моменти се чини дека некој ја достигна границата на изолација, досада и не гледајќи го крајот на овој кошмар. Но, мислам дека, во принцип, кој друг кој најмалку знаеше како да се справи на најдобар можен начин. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.