Луис Росалес. Поетот на генерацијата од 36. Избрани песни

Фотографија на фрагменти за заборавање

Луис Росалес е еден од најистакнатите поети на Генерација на 36 и почина денес пред 27 години. Исто така беше есеист, член на Кралска шпанска академија и од Хиспанското друштво на Америка за нивните студии за шпанското златно доба. Тој победи Награда Сервантес en 1982 во текот на целата негова работа. Денес во негово сеќавање ги избирам овие 4 песни.

Луис Росалес Камачо

Тој е роден во Гренада на 31 мај 1910 година. Студирал Филозофија, писма и закон на неговиот универзитет и на 1930 отиде во Мадрид. Таму тој се дружи со имиња како Леополдо Панеро, Дионисио Ридрухо или Хозе Гарсија Нието и е на чело на таканаречената генерација на '36.

Вашиот први песни беа објавени во списанијата Четирите ветровиКрст и линијаТеме y Петел. И веќе во Мадрид објавува книга со loveубовна поезија, Април, каде влијанието на Гарсиласо де ла Вега. Куќата на, објавено во 1949 година и Дневник за воскресение во 1979 година се сметаат за работи самитот.

4 песни

Вчера ќе дојде

Попладнето ќе умре; на патиштата
е слеп тажен или здив запира
слаба и без светлина; помеѓу високите гранки,
смртоносен, скоро жив,
останува последното сонце; земјата мириса,
почнува да мириса; птиците
кршат огледало со својот лет;
сенката е тишината на вечерта.
Имам чувство дека плачете: Не знам кого плачете.
Има далечен чад
воз, кој можеби се враќа, додека ти велиш:
Јас сум твоја болка, дозволи ми да те сакам.
***

Автобиографија

Како и методичкиот отпад кој ги броеше брановите
кои недостасуваат да умрат,
и ги изброја и ги преброја повторно, за да се избегнат
грешки, до последниот,
дури и оној што има раст на дете
и го бакнува и му го покрива челото,
така, живеев со нејасна претпазливост на
картонски картон во бањата,
знаејќи дека никогаш не сум згрешила во ништо,
но во работите што најмногу ги сакав.

***

И напиши ја својата тишина на вода

Не знам дали е сенка на стаклото, дали е само
топлина што расипува сјај; никој не знае
ако оваа птица лета или плаче;
никој не го угнетува со раката, никогаш
Почувствував дека чука, и паѓа
како сенка од дожд, внатре и слатка,
од шумата со крв, додека не ја оставам
скоро клин и вегетаријанска, мирна.
Не знам, секогаш е вака, твојот глас ме достигнува
како мартовскиот воздух во огледало,
како чекор што мрда завеса
зад погледот; Јас веќе се чувствувам
темно и скоро одеше; Јас не знам како
Toе пристигнам, барајќи те, до центарот
на нашето срце, и таму да ти кажам,
мајка, што треба да правам додека живеам,
не сираче како дете,
дека не остануваш сам таму на твоето небо,
дека не ми недостигаш како што ми недостигаш.

***

Затоа што сè е исто и вие го знаете тоа

Стигнавте во вашата куќа
и сега би сакале да знаете што е користа од седење,
каква корист е да седиш како брканица
меѓу твоите сиромашни секојдневни работи.
Да, сега би сакал да знам
Кои се номадските кабинети и домот за кои никогаш не било осветлено,
и Витлеем од Гранда
- Витлеем што беше дете кога сè уште заспивавме пеејќи -
и за што може да биде овој збор: сега
токму овој збор „сега“,
кога ќе започне снегот,
кога ќе се роди снегот,
кога снегот расте во животот што можеби е мој,
во живот кој нема трајно сеќавање,
тоа нема утре,
дека едвај знае дали бил каранфил, дали бил розов,
ако беше крин кон попладневните часови.

да сега
Би сакал да знам за што служи оваа тишина што ме опкружува,
оваа тишина што е како жалост на осамени мажи,
оваа тишина што ја имам,
оваа тишина
дека кога Бог сака да се умориме во телото,
нè одведува,
заспиваме да умреме,
затоа што сè е исто и вие го знаете тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.