Вилијам Блејк. 261 година од англискиот генијалец за поезија и уметност. 7 песни

Портрет на Вилијам Блејк од Томас Филипс. Гравура: Христос во гробот што го чуваат Ангели, дело на Вилијам Блејк

Денес тие се исполнети 261 година од раѓањето на Вилијам Блејк, поет, сликар и гравура, и еден од најголемите експоненти на уметник со големи букви кој се истакнуваше во сите свои аспекти. Исто така го означи почетокот на англиски романтичен период и тој се смета за претходник на надреализмот. Јас избирам 7 песни во неговата меморија. Затоа што најдоброто нешто е да го прочитате.

Вилијам Блејк

Роден е во соседството на Сохо во Лондон, во семејство од средна класа, од трговец татко и религиозна мајка. Тој беше пример за совладување на сите свои уметности и за постигнување задоцнет, но вечен успех кога тоа го направи.

И најдоброто нешто да се направи со тоа е да му се восхитувам. Како сликар и гравурач, за оние уникатни црти на неговата работа. Што поет, по пат на компонирање на неговите теми како што се природата и, се разбира, loveубовта. Сепак, поезија инспирирана од мистични визии, и се смета за еден од најоригиналните и најпророчките на времето и на англискиот јазик воопшто.

7 песни

Овие 7 песни се само една минимален примерок што го делам во неговата меморија.

Вечност

Кој ќе си синџир радост за себе
тоа ќе го расипе крилестиот живот.
Но, кој ќе ја бакне радоста во нејзиниот трепет
живеј во зората на вечноста.

***

Болните се искачија

Вие сте болни, о, роза!
Невидливиот црв
што лета ноќе
при завивање на ветрот,

твојот кревет откриен
од црвена радост,
и неговата мрачна и тајна убов
троши го својот живот.

***

Сон

Еднаш сонот плетеше сенка
на мојот кревет што ангел го заштити:
тоа беше мравка која се изгуби
Покрај тревата каде што мислев дека сум

Збунет, збунет и очаен,
темно, опкружено со темнина, истоштено,
Се сопнав низ раширениот сплет,
скршено срце и го слушнав како вели:
„О, мои деца! Дали плачат?
Youе го чуете ли татко ти како воздивнува?
Дали се висат околу мене и ме бараат?
Дали се враќаат и липаат за мене? “

Сочувствителен, пуштив солза;
но во близина видов светулка,
кој одговори: „Кое човечко стенкање
го повикува чуварот на ноќта?

На мене е да ја осветлам шумичката
додека бубата прави кругови:
сега следи зуењето на бубачката;
мал скитник, врати се дома наскоро “.

***

Радост

„Немам име:
но јас сум роден пред два дена “.
Како ќе те викам
"Среќен сум.
Моето име е радост “.
Нека е слатката радост со тебе!

Убава радост!
Слатка радост, едвај стара два дена,
Те викам слатка радост:
па се насмевнуваш,
додека јас пеам.
Нека е слатката радост со тебе!

***
До ноќната везда

Ти, русокос ангел на ноќта,
Сега, додека сонцето лежи на планините, се пали
твојот светла teaубовен чај! Ставете ја сјајната круна
и насмевка на нашиот ноќен кревет!
Насмевнете им се на нашите lovesубови и, додека ја трчате
сини драперии на небото, посеј ја својата сребрена роса
над сите цвеќиња што ги затвораат нивните слатки очи
до поволниот сон. Нека спие вашиот западен ветер
езерото. Кажете ја тишината со сјајот на очите
и измијте ја прашината со сребро. Престо, престо,
престанавте; а потоа волкот лути насекаде
и лавот фрла оган низ неговите очи во темната шума.
Волната на нашите бачила е покриена со
твојата света роса; заштити ги со твоја корист.

***

Ангелот

Сон што го сонував, значи?
Јас бев девица со владеење
Еден добар ангел ме чуваше,
(Проклет плач никој не го сакаше!)

Плачев ноќе, плачев дење,
Моите солзи што ги собра
Плачев дење, плачев ноќе,
Јас знаев како да го скријам моето уживање од него.

Утрото поцрвене
Ги извади крилјата и полета.
Го исушив лицето, го вооружив стравот:
Штитови, копја, десет илјади или повеќе.

Наскоро мојот Ангел се врати:
Бев вооружен, тој залудно дојде;
Па, младото време исчезна
И така, косата ми стана сива.

***

Самовилата

Дојди, моите врапчиња,
моите стрели.
Ако солза или насмевка
тие го заведуваат човекот;
ако aубовно одложување
го покрива сончевиот ден;
ако удар на чекор
го допира срцето од корените,
тука е бурмата,
преобразувајте ја секоја самовила во крал.

Така пееше самовила.
Од гранките скокнав
и таа ми избегна,
обидувајќи се да побегне.
Но, заробена во мојата капа
нема да потрае долго за да се научи
кој може да се смее, кој може да плаче,
затоа што тоа е мојата пеперутка:
Го отстранив отровот
на бурмата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.