Британските писатели тежат за Брегзит

ЈК Рволинг

23 јуни резултатот од референдумот за Брегзит, политичката цел на Велика Британија за напуштање на ЕУ, заврши со 52% од гласовите во прилог на прекинот со еврозоната, факт што покрај тоа што не го задоволи мнозинството кое гласаше за останување, почнува да создава одредена вина кај оние кои гласаа за да, крстено веќе како регресија.

Настан кој исто така направи револуција во интернетот и меѓу чии последици ја наоѓаме интеракцијата на тие многумина Британски писатели кои се занимаваат со Брегзит на социјалните мрежи како Твитер, една од најчестите за кратки, но остри мисли.

Магија во проблематични времиња

Рок Ролинг алудираше на магија да го реши проблемот со Брегзит минатиот викенд, бидејќи Пола Хокинс, автор на бестселерот „Девојчето на возот“, продолжи да работи и покрај тоа што не сочувствуваше со распадот на Велика Британија и еврозоната.

Примери за тоа како социјалните мрежи станаа канали за мислења од целиот свет, вклучително и некои писатели кои како интелектуалци и модели ширум светот не беа во можност да избегнат да го покажат своето мислење за Брегзит.

На Роулинг или Хокинс им се придружија многу други автори како Нил Гајман или Салман Ружди, сите во полза на продолжување во ЕУ и осудување на сивата иднина на Велика Британија, неговата економија и да, нејзината култура исто така.

Галеријата со мислења е обемна, присилна и многу внимателна:

Овие Британски автори кои тежат за Брегзит потврди одбивање на голем дел од Велика Британија да ја напушти ЕУ.

Друга работа е дека одредени одлуки можат да бидат реверзибилни.

Што мислите за Брегзит?

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)