Божиќни книги и приказни. Избор

Ниту еден Божиќ без А. избран избор на книги и приказни за, од и за неа и целата публика. Во ова се појавуваат и дела на класиците и Дикенс, што не може да се пропушти, дури ни од Труман Капот, преку оние на неколку шпански автори како Емилија Пардо Базан и други имиња како JRR Толкин. Погледнуваме.

Посета од Свети Никола - Клемент Ц. Мур

Оваа песна на Американецот Clement C. Moore е претставник на Божиќ ширум светот. Објавен во 1823 година, ја револуционизираше Божиќната иконографија од воведе за прв пат Дедо Мраз облечен во црвено, во санки влечени од ирваси и полнење на чорапите што висат од оџаците со играчки. Ова издание вклучува илустрации на Илсе Бишоф и Артур Ракам и е преведено од Луис Алберто од Куенка во спарени стихови како метар на оригиналот.

Целосни Божиќни приказни - Чарлс Дикенс

Дикенс незаменлив во време кое не може да биде повеќе негово, за нешто што велат дека го измислил Божиќ. И тоа е тоа што малку писатели евоцирале со толку многу мајсторија и го погоди духот на овој период од годината. Тука се вклучени, покрај познатите Божиќна приказна, четири други приказни за божиќното опкружување илустрирани од Хавиер Оливарес.

Божиќни приказни и кралеви - Емилија Пардо Базан

Емилија Пардо Базан одлично го прикажа општествотоs разликите што тој ги детализираше ставајќи ја сиромаштијата заедно со најнаметливото богатство. Протагонистите на еовие приказни отелотворуваатаспекти како милосрдие, помирување или посветеност повеќеs мистичен на начин кој може да изгледа необичен да не беше затоа што се случуваат на Божиќ. Вклучете наслови како Бадник на папата, Исуса, Искушението на сестра Марија, Бадник на играчот, Сцената на раѓањето, Јетвојот на Земјата o Страница лабава.

Божиќни приказни - Енид Блајтон

Друго класично имеДетската и младешката психа за овие датуми е онаа на суштинскиот британски автор на овие жанрови. Eова е компилација која вклучува 6 приказни на Божиќ каде децата, самовилите, играчките и џуџињата се протагонисти.

Шпански божиќни приказни: од Бекер до Галдос - Разни автори

Eе можеби еден од las Поцелосноs антологијаs на шпанската Божиќна приказна во текот на сто години. Во овој том околукако не ниту еден од великаните не недостасува автори од втората половина на XNUMX век како Аларкон, Бекер, Галдос, Кларин или Бласко Ибањез. Присутни се и помалку познати писатели, но тие беа подеднакво добро прифатени од читателите од тоа време, како што се Ортега Мунила или Октавио Пикон, меѓу другите.s.

Писма од Дедо Мраз - Џ.Р.Р. Толкин

Во овој збирка на букви и цртежи се соберат сите дека познатиот британски автор секоја година им пишувал на своите деца. Во неаs Дедо Мраз преку генијални авантури раскажува некои тајни како на пример што таа обично го прави остатокот од годината кога не мора да дели подароци низ светот.

Три приказни. Божиќен спомен, Божиќ, гостин за Денот на благодарноста - Труман Капоти

Конечно, довој наслов дополнителни од Труман Капоте каде што си собираат тројца од негово повеќе незаборавни напади на територијата на меморијата, минатото и детството. ДОако имаме три сеќавања на семејни собири и празнични прослави како два Божиќ и еден Ден на благодарноста. Тоаѕвездите Бади, трапредмет на Момчето Труман, кое дели две од нив (Божиќен спомен y Гостинот на Денот на благодарноста) со Госпоѓица Сук, ексцентричен спинстер роднина со кого се чувствуваше многу близок во времето што го помина живеејќи со роднините на неговата мајка во Алабама.

Во третата, Божиќ, Бади патува во Њу Орлеанс за да се сретне со својот татко, кого тој околукако не познат. во текот наавторот размислува и зборува на невиност, љубов и зло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)