Биографија на Хуан Карлос Онети

Хуан Карлос Онети е роден на 1 јули 1909 година во Монтевидео.

Татко му се викаше Карлос Онети и неговата мајка Борж на хонорија (од BБорхес на аргентинскиот писател), имал постар брат и помала сестра. Во својата младост, тој работел во разни занаети за да преживее, најмногу неповрзан со литературата. Тој се ожени со неговиот братучед и за неколку години се разведе и се ожени со неговиот друг (помлад) братучед.

Но, ништо од ова не се појавува во неговото дело, или со други зборови, сето тоа се појавува во неговата работа, но на таков сложен и преработен начин што е невозможно да се разликуваат реалните настани од соништата.

Livedивееше сив живот помеѓу Монтевидео y Буенос Аирес но тој основал град наречен Санта Марија по што се прослави.

Од неговиот прв брак се роди неговиот син Хорхе Онети Онети Борхес. Од неговиот трет брак, со Елизабет Марија Пекелхаринг, се роди ќерка ти Изабел Марија (Лити).

Во 1950 година објавува Краток живот, ремек-дело кое можеби никогаш не го цениме во целосното значење.

 

Онети тој е писател кој (како во случајот со музичари на кои им се восхитуваат скоро исклучиво други музичари) го ценат само малцинство читатели. Многу размислувања може да се направат за ова, но надвор од тие рефлексии, ниската популарност на Онети тоа е факт на реалноста.

Во 1955 Онети се ожени со Доротеа Мур, кој беше до него до крајот.

Од неговото дело се издвојуваат следниве: Бунарот (1939), Краткиот живот (1950), Збогумите (1954), Бродоградилиштето (1961), Толку стравуваниот пекол и други приказни (1962), Хунтакадаверес (1964), Нека ветрот (1979).

Во 1975 година, поради диктатурата што беше воспоставена во Уругвај, Онети отиде во егзил во Мадрид, каде што ги живеел последните години од својот живот, речиси без да стане од кревет ...

Во 1980 година ја доби наградата СервантесОттогаш тој доби одредено меѓународно признание.

Во 1993 година го објави својот последен роман Кога веќе не е важно.

Почина на 30 мај 1994 година. Можеме само да се надеваме дека останува необјавен материјал ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   graciela dijo

    Може ли да ги вклучите изворите од кои сте ги добиле информациите? Тоа е да го цитирате вашиот текст во универзитетско дело. Ако ги имате, ценам што ги испраќате по пошта до gracielilla92@hotmail.com