Артур Рембо. Неколку песни за неговото раѓање

Артур Рембо е роден на ден како денес Чарлевил, Франција, во 1854. Највисок претставник на симболика од деветнаесеттиот век и еден од оние проколнати и извонредни поети кои воделе живот исто толку интензивен, колку што му било судено да трае премалку. Првото нешто што го прочитав за Рембо е неговата поема Орманот, што го привлече моето внимание токму затоа што ме потсети на онаа што беше во куќата на моите баба и дедо, исто така врежана и предизвикувачка на илјада работи и приказни, исто како што тој ги напиша. Значи, за да ја прославам таа нова годишнина од неговото раѓање, ја одбрав првата од уште неколку. Но сè за овој француски поет, репортер, фотограф и генијалец заслужува да се прочита внимателно и вкуси го со задоволство.

Некои песни

Орманот

Голем врежан трпезар - даб од темна боја
произлегува добрината на старото, толку старо;
Тој е отворен, а неговото дно се прелива, како старо вино,
темни бранови на опсесивни ароми.

Спакувано, тоа е центар на стари антиквитети,
ароматични и жолти чаршафи, крпи за миење
на жени и деца, врзана чипка,
Балови шалови со насликани змејови.

Во него би пронашле медалјони и нагласи
бела или руса коса, портрети, исушени цвеќиња
чиј мирис и мирис на овошје се мешаат.

О, стара трпеза, колку приказни знаеш!
и би сакал да ги броиш, затоа неизвесен, скрикаш
Кога полека ќе ви се отворат црните врати

***

Ветерот

Во твојот памучен повлек,
со мек здив, аурата спие:
во неговото гнездо од свила и волна,
весела брада аура

Кога аурата го крева крилото,
во неговото повлекување памук
и цветот го вика
неговиот здив е зрел плод.

Ох, квинтесенцијалната аура!
Ох, квинтесенција на loveубовта!
Со роса избришана,
колку добро ми мириса во зори!

Исус, Јосиф, Исус, Марија.
Тоа е како крило на сокол
што напаѓа, спие и смирува
на оној што заспива во молитва.

***

Сензација

Goе одам, кога вечерта ќе пее, сино, во лето,
ранет од пченица, да стапне на ливадата;
сонувач, ќе ја почувствувам нејзината свежина на моите растенија
И ќе дозволам ветрот да ми ја мие главата

Без зборување, без размислување, ќе одам низ патеките:
но loveубовта без граници ќе расте во мојата душа.
Goе си одам, среќен, како со девојка,
Низ полињата, сè додека Циганот талка.

***

Повторно го најдовме!

Повторно го најдовме!
Што? Вечност.
Тоа е мешано море
со сонцето.

Мојата вечна душа,
исполнете го ветувањето
и покрај осамената ноќ
и денот во пламен.

Па ти се пушти
на човечки работи,
Од едноставни импулси!
Летате според ...

Никогаш не се надевај,
нема исток.
Наука и трпеливост.
Мачењето е безбедно.

Утре нема
сатенски жар,
вашиот жар
тоа е должност.

Повторно го најдовме!
-Што? - -Вечност.
Тоа е мешано море
со сонцето.

***

Зарем не си замислуваш

Не можете да замислите зошто умирам од loveубов?
Цветот ми вели: Здраво! Добро утро, птица.
Пролетта пристигна, сладоста на ангелот.
Не можете ли да погодите зошто врием од пијанство!
Сладок ангел на моето креветче, ангел на баба ми,
Не можете ли да претпоставите дека се претворам во птица
да ми чука лирата и да ми чукаат крилјата
како ластовичка?

***

Злото

Додека црвените грла на шрапнели
тие свират преку синото небо, ден за ден,
и тоа, црвена или зелена, во близина на кралот што се смее
тоне баталјони што огнот масовно се пали;

додека незадржливото лудило здроби
и претвора илјада мажи во прекривка за пушење;
Сиромашен мртов! потонат во лето, во тревата,
во твојата радост, Природа, што си ги создал свети,

Постои Бог кој се смее во дамаската
од олтарот, до темјан, до златни чаши,
лулка во Хосанас слатко заспива.

Но, тоа е запрепастено, кога мајките помазани
да се мачат и кои плачат под своите црни капачиња
Тие му нудат очаво завиткано во марамчето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.