Антонио Гала наполни 90 години. Избор на сонети

Фотографирање. CC (c) Национална библиотека на Шпанија

Антонио Гала е еден од писателите, драматурзите и поетите најчитани и воодушевени. И тој е роден на ден како денес 90 години во Бразатортас (Сиудад Реал), иако е така посвојување кордован. Ги играше сите костуми, од театарот, новинарството, сценариото, есејот и приказната. Тој исто така има добиено многу награди во текот на толку обемна кариера, како што е Национална литература, Град Барселона или Планетата. Со такви добро познати наслови како Турската страст o Црвениот ракопис, меѓу другите, се издвојува неговото поетско творештво Сонети од Ла Зубија o Loveубовни песни. Денес го славам неговиот роденден со ова избор на 6 сонети.

Антонио Гала - Сонети

Зелен сонет

Кога во октомври loveубов кон семето
заговор со погледот на Април
Ме потчини погрешна роза:
ако срцето е зелен, жолт.

Од една вечер до друго чудо
- веќе аграз, веќе искривено пенкало -
Зората се врати, чиста и остра,
чист образ.

Зелен затвор и длабока, зелена ливада,
дека ја храниш непослушната надеж
со цветна трева, насмевката на мојот сопственик:

смртта воскресне и убиј ме покрај тебе,
какви смарагди, кантариди и нане
ми организираа длабок зелен сон.

***

Твојата loveубов, вчера толку цврста, е толку туѓа ...

Твојата loveубов, вчера толку цврста, е толку туѓа,
толку туѓа твојата уста и половината,
таа горчина ми изгледа малку
дека денес околу мене размислувам полн.

Злото што го сторив, го зедов за добро;
како лекување на твојата солза:
ниту пак ги отворам градите за рана што не трае
ниту со вина на заборав споковам.

Моето срце те има толку присутно
дека понекогаш, затоа што живее, не верувам
нека го почувствува кршењето на срцето како што го чувствува.

Јас победив во сетот заобиколен пат:
само на нашата тажна историја
оружјето е твое; Цела болка, моја

***

Реченица

Ме осудува на присилна работа
моето срце, од кое ти го дадов клучот.
Не сакам маките да завршат,
и од челик го тврдам мојот синџир.

Ниту, пак, мојот ум замислува поголема тага
каква слобода без бакнеж да ја врзе,
ниту казната замислува помалку сериозна
дека ќелијата ofубов со вас ја исполнува.

Не верувам во пекол повеќе од твоето отсуство.
Рај без тебе, јас го отфрлам.
Ниту еден судија нека не прогласи моја невиност

затоа што, во овој долгорочен процес
Само ќе ја барам реченицата
до доживотен затвор од твојата прегратка.

***

Месечината нè бараше од борбената ...

Месечината нè бараше од борбената борба,
пееше ров, заборавот пулсираше.
Моето срце, бестрашно и заробено,
ги испружи рацете, верни на твојот ланец.

Какви листови трева и полна месечина
вклучи одлучувачки акт.
Какво испотено и живо напладне
варосуваме крин ноќ.

Низ зелените агли на состанокот
милувањата, вознемирени, беа изгубени
како во грмушка, тело внатре.

Бог и неговите работи нè препознаа.
Повторно светот се сврте, и во неговиот центар
се испија две усти, една по една.

***

Кој може полека да ве гризне ...

Кој може полека да те гризе
како горчливо овошје на кора.
Кој би можел да спие во твојата грубост
како денот во Сиера дел Пониенте.

Кој би можел да се откаже од размачканиот веѓа
наспроти суровиот раб на твојата убавина,
и се соочува со тага насмеана,
расипан мир и рамнодушен чекор.

Кој може, loveубов моја, суета
отпор на расеаната душа
доведе вашиот парва смири.

Кој може да се пофали, како узда,
невиденото виножито на погледот
од твојата светлина до мојата падната црна боја.

***

Ella

В inубеното време пиеше во твојата уста
и го здрви со бакнежи на гулаб.
Вратот ти е чист, на златото се појавува
само за негуваното злато.

Лунадо косата, срцето лунадо,
руменило само од миризливиот воздух.
Ритуал афион ви треба трупот
и ве оддалечува од сино-зелено море.

Вашиот изглед на мед, гори мочуриште,
старата светлина со новите светла
-само буден и веќе уморен- алиа.

Победата ве повредува, и кротко
ја носиш својата судбина на loveубовта,
нежен и крвав мој живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.