Август. Избор на уреднички вести

Август Тоа е месец на одмор par excellence и, иако е уште едно нетипично лето, она што воопшто не е атипично е да продолжите да читате. Ова е едно избор на 6 новини едиторијали што вклучува наслови како што се lo new de Фернандо Арамбуру o Пилар Наваро и некои од стрип повеќе класични и поактуелни, меѓу другите. Погледнуваме.

Свифтс - Фернандо Арамбуру

По феноменот и меѓународниот успех што беше Patria, Арамбуру го претставува овој нов роман. Протагонистот Тони, професор во средно училиште лут на светот, кој решава да изврши самоубиство само измината година. Но, дотогаш секоја вечер, во неговиот стан со своето куче и библиотека од која се расфрла, ќе пишува а тешка и неверлива витална хроника, но не без нежност и хумор. Во оваа хроника, тој ќе ја анализира причината за неговата одлука, приватноста и минатото, семејството и врските и турбулентните политички вести во Шпанија. Многу причини да заминете, но можеби и да продолжите понатаму.

Како воздишка - Ферзан Озпетек

Ферзан Озпетек е италијански национализиран турски филмски режисер и сценарист, кој исто така пишува. Во овој роман н us запознава Giована и Серхио, дека секоја недела ги покануваат своите пријатели да јадат и да уживаат во пријатна после-вечера. Но, се појавува една од тие недели жена која тврди дека живеела во таа куќа во минатото и сакам да го посетам уште еднаш. Секој ќе биде фасциниран од неговата приказна, оној на животот што ќе ги одведе до сугестивните улици на Истанбул и тајната што ја чуваат wallsидовите на нивната куќа, тајна способна да ги промени животите и на Giована и на Серхио и нивните пријатели.

Од никаде - Јулија Наваро

Новото од Јулија Наваро ветува нов успех, уште еден од многуте што ги има писателот. Главниот јунак е Абир Наср, адолесцент кој е сведок на убиство на неговото семејство за време на мисијата на израелската армија во јужен Либан. Така ќе се заколнеш во тоа ќе ги лови виновните до крајот на животот.

Во исто време, таа закана исто така прогонува Јаков Баудин, еден од војниците кои учествуваа во акцијата при исполнување на задолжителната воена служба. Син на француски родители, тој с still уште се чувствува како емигрант во Израел и се обидува да се помири со својот еврејски идентитет.

Абир е пречекан од роднините во Париз, каде што се чувствува заробено помеѓу задушното семејно јадро и отвореното општество што му нуди слобода и што го отелотворуваат двајца млади луѓе: su прва Нура, кој се бунтува против наметнувањата на верскиот фундаментализам на неговиот татко, и Marion, Еден тинејџер во која се в obsубува опсесивно.

Но, животот на Абир и Jacејкоб повторно ќе се вкрсти со години подоцна во Брисел.

Не барај ме - Сара Медина

Сара Медина претставува а трилер глуми две жени: Силвија, извршен директор кој живее во најлуксузната област на Барселона и кој го открива тоа неговиот син Марти исчезна. С All што има е порака која вели: „Не барај ме“.

Откако се обидела да го пријави исчезнувањето во полиција, Салвија решава сама да спроведе истрага и успева да контактира Мони, на поранешна девојка на Марти, млада жена која сообраќај со кокаин со цел да го исполни својот сон: да се пресели во Тонга, островски рај во Јужното Море. Таа исто така открива дека има причина да го најде Марти, бидејќи тој го украл последниот пакет што го чувал дома.

Двете жени, кои немаат доверба во едни со други, ќе мора да влезат во опасното подземје на Барселона, со насилство и насилство. закана од тигар, капо на странска мафија, како Дамоклов меч врз нив.

Маус - Ограничено Ед 40 -годишнина - Арт Шпигелман

Во светот на стриповите или, поточно оној на графичкиот роман, критичарите го сметаат Маус за еден од најдобрите на историјата. Покрај тоа, тој има заслуга една од престижните награди Пулицер. И исполнува 40 години.

Сега ова целосно издание со оригиналниот формат на два тома. Вклучува и а необјавена книшка од шеснаесет страници дизајнирани од самиот автор.

Запомни го тоа Маус е приказна за А Преживеаниот од Аушвиц, Владек Шпигелман, му раскажа на својот син Арт. Неопходно е да се спомене што е сигурно највпечатливиот аспект на ова дело: карактери имаат карактеристики на лицето на animales, што се користи за наративни цели. Така, Евреите се глувци а нацистите се мачки.

Сладок заб: Враќање - ffеф Лемир

И од класика завршуваме со еден од актуелните наслови со најголемо влијание и слава, Слатки заби, од признатиот автор. Ffеф Лемир и колористот Хозе Виларрубија. Прогонувачката приказна за Гус, хибридното дете помеѓу човек и елени, продолжува на планетата која долго време е уништена од смртоносен вирус. неговата телевизиска адаптација може да се види на Netflix.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.