Dúas nominacións

MELLOR CONTO CURTO
"Unha breve historia da forma de arte coñecida como Hortisculpture", por Adrian Tomine, en Optic Nerve # 12 (debuxado e trimestral)
"Colleita de medo" de Jim Woodring en Treehouse of Horror # 17 dos Simpson (Bongo)
"The Phototaker" de Guy Davis, en Metal Hurlant vol. 2 (Humanoides)
"The Seventh", de Darwyn Cooke, en Richard Stark's Parker: The Martini Edition (IDW)
"O altofalante", de Brandon Graham, en Dark Horse Presents # 7 (Dark Horse)

MELLOR NÚMERO ÚNICO
Daredevil # 7, de Mark Waid, Paolo Rivera e Joe Rivera (Marvel)
Ganges # 4, de Kevin Huizenga (Fantagraphics)
Locke & Key: Guía das claves coñecidas, de Joe Hill e Gabriel Rodriguez (IDW)
Princeless # 3, de Jeremy Whitley e M. Goodwin (Action Lab)
The Unwritten # 24: "Stairway to Heaven" de Mike Carey, Peter Gross e Al Davison (Vertigo / DC)

MELLOR SERIE
Daredevil, de Mark Waid, Marcos Martin, Paolo Rivera e Joe Rivera (Marvel)
Naoki Urasawa's 20th Century Boys, de Naoki Urasawa (VIZ Media)
Rachel Rising de Terry Moore (Abstract Studio)
Ultimate Comics Spider-Man, de Brian Michael Bendis e Sara Pichelli (Marvel)
Usagi Yojimbo, de Stan Sakai (Dark Horse)

MELLOR SERIE LIMITADA
Robo atómico e a pantasma da estación X, de Brian Clevinger e Scott Wegener (Red 5)
Criminal: The Last of the Innocent, de Ed Brubaker e Sean Phillips (Marvel Icon)
Flashpoint: Batman - Knight of Vengeance, por Brian Azzarello e Eduardo Risso (Vertigo / DC)
The New York Five, de Brian Wood e Ryan Kelly (Vertigo / DC)
Quen é Jake Ellis? por Nathan Edmondson e Tonci Zonjic (Imaxe)

MELLOR PUBLICACIÓN PARA NENOS (ata 7 anos)
A fermosa e os osos agachados, de Émile Bravo (Yen Press)
Benjamin Bear en Fuzzy Thinking, de Philippe Coudray (Candlewick / Toon Books)
Dragon Puncher Island, de James Kochalka (Estante superior)
Nursery Rhyme Comics, editado por Chris Duffy (primeiro segundo)
Patrick nun picnic de oso de peluche, de Geoffrey Hayes (Candlewick / Toon Books)

MELLOR PUBLICACIÓN PARA NENOS (8-12)
The All-New Batman: The Brave and the Bold, de Sholly Fisch, Rick Burchett e Dan Davis (DC)
Regras Amelia: o sentido da vida. . . And Other Stuff, de Jimmy Gownley (Ateneo)
The Ferret's a Foot, de Colleen AF Venable e Stephanie Yue (Universo gráfico / Lerner)
Princeless, de Jeremy Whitley e M. Goodwin (Action Lab)
Snarked por Roger Langridge (kaboom!)
Zita the Space Girl, de Ben Hatke (primeiro segundo)

MELLOR PUBLICACIÓN PARA MOZOS (12-17 anos)
A pantasma de Anya, de Vera Brosgol (primeiro segundo)
A volta ao mundo, de Matt Phelan (Candlewick)
Level Up, de Gene Yang e Thien Pham (primeiro segundo)
Life with Archie, de Paul Kupperberg, Fernando Ruiz, Pat e Tim Kennedy, Norm Breyfogle et al. (Archie)
Mystic, de G. Willow Wilson e David Lopez (Marvel)

MELLOR ANTOLOXÍA
Dark Horse Presents, editado por Mike Richardson (Dark Horse)
Nelson, editado por Rob Davis e Woodrow Phoenix (Blank Slate)
Nursery Rhyme Comics, editado por Chris Duffy (primeiro segundo)
The Someday Funnies, editado por Michel Choquette (Abrams ComicArts)
Yiddishkeit: Jewish Vernacular and the New Land, editado por Harvey Pekar e Paul Buhle (Abrams ComicArts)

MELLOR POST DE HUMOR
The Art of Doug Sneyd: A Collection of Playboy Cartoons (Dark Horse Books)
Chimichanga de Eric Powell (Dark Horse)
Coffee: It's What's for Dinner, de Dave Kellett (Peixe pequeno)
Kinky & Cozy, de Nix (NBM)
Milk & Cheese: Dairy Products Gone Bad, de Evan Dorkin (Dark Horse Books)

MELLOR WEBCOMIC
Bahrein, de Josh Neufeld
Battlepug de Mike Norton
Delilah Dirk e o tenente turco, de Tony Cliff
outfoxadopor Dylan Meconis
Sarah e a sementepor Ryan Andrews

MELLOR TRABALLO BASADO NA REALIDADE
A volta ao mundo, de Matt Phelan (Candlewick)
Green River Killer: A True Detective Story, de Jeff Jensen e Jonathan Case (Dark Horse Books)
Marzi: A Memoir, de Marzena Sowa e Sylvain Savoia (Vertigo / DC)
En diante cara ás nosas nobres mortes, por Shigeru Mizuki (debuxado e trimestral)
Vietnamerica, por GB Tran (Villard)

MELLOR NOVELA GRÁFICA (ORIXINAL)
Bubbles & Gondola, de Renaud Dillies (NBM)
Autopista, de Mark Kalesniko (Fantagraphics)
Habibi, de Craig Thompson (Panteón)
Ivy de Sarah Olekysk (Oni)
O conto de area de Jim Henson, adaptado por Ramón K. Pérez (Archaia)
One Soul, de Ray Fawkes (Oni)

MELLOR NOVELA GRÁFICA (REEDICIÓN)
Grandes preguntas, de Anders Nilsen (debuxado e trimestral)
O raio da morte, de Dan Clowes (debuxado e trimestral)
Richard Stark's Parker: The Martini Edition, de Darwyn Cooke (IDW)
WE3: The Deluxe Edition, de Grant Morrison e Frank Quitely (Vertigo / DC)
Zahra's Paradise, de Amir e Khalil (primeiro segundo)

MELLOR PROXECTO DE RECUPERACIÓN DE TIRAS DE PRENSA OU COLECCIÓN
Flash Gordon e Jungle Jim, de Alex Raymond e Don Moore, editado por Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Forgotten Fantasy: Sunday Comics 1900–1915, editado por Peter Maresca (Sunday Press)
Príncipe Valiant vols. 3-4, de Hal Foster, editado por Kim Thompson (Fantagraphics)
Tarpé Mills's Miss Fury Sensational Sundays, 1944–1949, editado por Trina Robbins (IDW / Library of American Comics)
Volumes Mickey Mouse de Walt Disney. 1-2, de Floyd Gottfredson, editado por David Gerstein e Gary Groth (Fantagraphics)

MELLOR PROXECTO OU COLECCIÓN DE RECUPERACIÓN DE CÓMICOS
Edición do goberno: Comics for the People: 1940 - 2000, editado por Richard L. Graham (Abrams ComicArts)
The MAD Fold-In Collection de Al Jaffee (Crónica)
Revista PS: o mellor do mantemento preventivo mensual, de Will Eisner (Abrams ComicArts)
Os arquivos Sugar and Spike, vol. 1 de Sheldon Mayer (DC)
Edición de artista The Mighty Thor de Walt Simonson (IDW)

MELLOR EDICIÓN DE MATERIAL ESTRANXEIRO
Bubbles & Gondola, de Renaud Dillies (NBM)
Isle of 100,000 Graves, de Fabien Vehlmann e Jason (Fantagraphics)
Like a Sniper Lining Up His Shot, de Jacques Tardi e Jean-Patrick Manchette (Fantagraphics)
A Biblioteca Manara, vol. 1: Indian Summer and Other Stories, de Milo Manara e Hugo Pratt (Dark Horse Books)
Animales nocturnos: un díptico sobre o que se precipita polos arbustos, de Brecht Evens (andel superior)

MELLOR EDICIÓN DE MATERIAL ASIÁTICO
A Bride's Story, de Kaoru Mori (Yen Press)
Gotas de Deus, de Tadashi Agi e Shu Okimoto (vertical)
En diante cara ás nosas nobres mortes, por Shigeru Mizuki (debuxado e trimestral)
Saturn Apartments, vols. 3-4, por Hisae Iwaoka (VIZ Media)
Can estrelado, por Takashi Murakami (NBM)
Fillo errante, vol. 1 de Shimura Takako (Fantagraphics)

MELLOR GUIONISTA
Cullen Bunn, The Sixth Gun (Oni)
Mike Carey, The Unwritten (Vertigo / DC)
Jeff Jensen, Green River Killer: A True Detective Story (libros de Dark Horse)
Jeff Lemire, Animal Man, Flashpoint: Frankenstein and the Creatures of the Unknown, Frankenstein: Axente de SHADE (DC); Sweet Tooth (Vertical / CC)
Mark Waid, Irredemible, Incorruptible (BOOM!); Daredevil (Marvel)

MELLOR AUTOR COMPLETO
Rick Geary, As vidas de Sacco e Vanzetti (NBM)
Terry Moore, Rachel Rising (Estudio abstracto)
Sarah Oleksyk, Ivy (Oni)
Craig Thompson, Habibi (Panteón)
Jim Woodring, Congreso dos animais (Fantagraphics), "Colleita de medo", en A árbore do terror dos Simpson # 17 (Bongo)

MELLOR EQUIPO DE CAIXÓN OU ​​DE CAIXÓN
Michael Allred, iZombie (Vertigo / DC); Especial tolo xigantesco de tolo xigante (imaxe)
Ramón K. Pérez, O conto de area de Jim Henson (Archaia)
Chris Samnee, Capitán América e Bucky, Ultimate Spider-Man # 155 (Marvel)
Mark Martin, Daredevil (Marvel)
Paolo Rivera / Joe Rivera, Daredevil (Marvel)

MELLOR PORTADISTA
Michael Allred, iZombie (Vertigo / DC)
Francesco Francavilla, Pantera Negra (Marvel); Lone Ranger, Lone Ranger / Zorro, Dark Shadows, Warlord of Mars (Dinamita); Archie Meets Kiss (Archie)
Victor Kalvachev, Blue Estate (Imaxe)
Mark Martin, Daredevil, Amazing Spider-Man (Marvel)
Sean Phillips, Criminal: The Last of the Innocent (icona Marvel)
Yuko Shimizu, The Unwritten (Vertigo / DC)

MELLOR COLORISTA
Laura Allred, iZombie (Vertigo / DC); Especial tolo xigantesco de tolo xigante (imaxe)
Bill Crabtree, The Sixth Gun (Oni)
Ian Herring e Ramón K. Pérez, O conto de area de Jim Henson (Archaia)
Victor Kalvachev, Blue Estate (Imaxe)
Cris Peter, Casanova: Avaritia, Casanova: Gluttony (Marvel Icon)

MELLOR MARCADOR
Deron Bennett, Billy Fog, Crystal Dark de Jim Henson, Tale of Sand de Jim Henson, Mr. Murder Is Dead (Archaia); Helldorado, Puss N Boots, Richie Rich (APE Entertainment)
Jimmy Gownley, Amelia Rules! O significado da vida ... e outras cousas (Ateneo)
Laura Lee Gulledge, páxina de Paige (Amulet Books / Abrams)
Tom Orzechowski, Biblioteca de Manara, con L. Lois Buholis (Dark Horse); Manga Man (Houghton Mifflin); Dragón salvaxe (Imaxe)
Stan Sakai, Usagi Yojimbo (Cabalo Oscuro)

MELLOR PUBLICACIÓN XORNALÍSTICA EN CÓMIC
The AV Club Comics Panel, de Noel Murray, Oliver Sava et al.
The Beat, de Heidi MacDonald et al.
The Comics Journal, editado por Gary Groth, e a web O xornal de banda deseñada, editado por Timothy Hodler e Dan Nadel (Fantagraphics)
The Comics Reporter, de Tom Spurgeon
Publicacións TwoMorrows: Alter Ego, editado por Roy Thomas; Back Issue, editado por Michael Eury; Debuxo editado por Mike Manley; e Jack Kirby Collector editado por John Morrow

MELLOR TRABALLO EDUCATIVO OU ACADÉMICO
Alan Moore: Conversations, editado por Eric Berlatsky (University Press de Mississippi)
Cartooning: Philosophy & Practice, por Ivan Brunetti (Yale University Press)
Critical Approaches to Comics: Theories and Methods, editado por Matthew J. Smith e Randy Duncan (Routledge)
Hand of Fire: The Comics Art of Jack Kirby, de Charles Hatfield (University Press de Mississippi)
Proxeccións: banda deseñada e historia do conto XXI, de Jared Gardner (Stanford University Press)

MELLOR LIBRO DE CÓMIC
Archie: A Celebration of America's Favorite Teenagers, editado por Craig Yoe (IDW / Yoe Books)
Caniff: A Visual Biography, editado por Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Drawing Power: A Compendium of Cartoon Advertising, editado por Rick Marschall e Warren Bernard (Fantagraphics / Marschall Books)
Genius Isolated: The Life and Art of Alex Toth, editado por Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
MetaMaus, por Art Spiegelman (Panteón)

MELLOR DESEÑO
Genius Isolated: The Life and Art of Alex Toth, deseñado por Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Tale of Sand de Jim Henson, deseñado por Eric Skillman (Archaia)
Kinky & Cozy, deseñado por Nix (NBM)
A colección Fold-In MAD, deseñada por Michael Morris (Crónica)
Richard Stark's Parker: The Martini Edition, deseñado por Darwyn Cooke (IDW)

Mellores páxinas para colorear de cómics
As fabulosas crónicas do rato Taciturno, de Martín Romero (ed. Apa Apa Còmics + Sins Entido)
Meta Maus, por Art Spiegelman (ed. Random House Mondadori)
Pagándoo, por Chester Brown (ed. The Dome)

Mellor cómic anti-crise
3 × 1, de Jano e Ricardo Mena (ed. Polaqia)
Colibrí Fanzine, de varios autores
Así falou Zaratustra, o manga, de autor descoñecido. (ed. Herder)

Mellor "Non me gustan os cómics pero creo que quedará ben no meu salón"
Bodyworld, de Dash Shaw (ed. Apa Apa Comics + Sins Entido)
Habibi, de Craig Thompson (ed. Astiberri)
Seth's Wimbledon Green (ed. Sins Entido)

Mellor novela non gráfica
Ultraviolence, de Miguel Noguera (ed. Blackie Books)
El Roto, viñetas para unha crise, de El Roto (ed. Random House Mondadori)
España para os estranxeiros, de Javi Cejas (ed. Morsa)

Mellor final
RIP, de Felipe Almendros (ed. Random House Mondadori)
Prison of love, de Sergi Puyol (ed. Apa Apa Còmics)
Aventuras dun empregado de oficina xaponés, de José Domingo (ed. Bang Ediciones)

Mellor "Pride Underground"
Akelarre, de Irkus M. Zeberio
Atalanthyda, de varios autores.
Daredevil Fanzine, de Gráfica Valiente

Fuente: Entrecómica.


O contido do artigo adhírese aos nosos principios de ética editorial. Para informar dun erro faga clic en aquí.

Sexa o primeiro en opinar sobre

Deixa o teu comentario

Enderezo de correo electrónico non será publicado. Os campos obrigatorios están marcados con *

*

*

  1. Responsable dos datos: Miguel Ángel Gatón
  2. Finalidade dos datos: controlar SPAM, xestión de comentarios.
  3. Lexitimación: o seu consentimento
  4. Comunicación dos datos: os datos non serán comunicados a terceiros salvo obrigación legal.
  5. Almacenamento de datos: base de datos aloxada por Occentus Networks (UE)
  6. Dereitos: en calquera momento pode limitar, recuperar e eliminar a súa información.