Gañadores dos premios Eisner 2013

Eisner
Os Premios Eisner, ou Will Eisner Comic Book Industry Awards, son a máxima honra da industria do cómic por logros creativos no campo nos Estados Unidos. O seu nome é un homenaxe ao autor Will Eisner, que participou habitualmente na cerimonia ata a súa morte en 2005.

As candidaturas en cada categoría son propostas por un grupo de cinco membros e logo votadas por profesionais do cómic. Os gañadores son revelados durante a Convención Internacional do Cómic en San Diego, California, a máis importante do sector nos Estados Unidos, onde ten lugar a entrega de premios. Os premios Eisner adoitan considerarse como o equivalente a os Óscar da industria do cómic.

Este ano hai catro nomes propios destes premios, que se atopan coa gran obra de David Aja para O ollo do falcón, o xenial Juanjo Guarnido para Blacksad e o imprescindible Brandon Graham para a reedición de King City e Brian Vaughan polo magnífico guión de Saga,

Abaixo amósanse as candidaturas en cada tema e o gañador en negra, con dúas destacadas en cada campo se o fracaso fora un empate:

MELLOR CONTO CURTO

"A Birdsong Shatters the Still", de Jeff Wilson e Ted May, en Injury # 4 (Ted May / alternativa)
"Elmview", de Jon McNaught, en Dockwood (Nobrow)
"Moon 1969: a verdadeira historia do lanzamento da lúa de 1969", de Michael Kupperman, en Tales Designed to Thrizzle # 8 (Fantagraphics)
"Moving Forward", de drewscape, en Monstros, milagres e maionesa (libros Epigram)
"Momento do arco da vella", de Lilli Carré, en Cabezas ou colas (Fantagraphics)

MELLOR EDICIÓN SIMPLE

Perde # 4: "The Fashion Issue", de Michael DeForge (Koyama Press)
The Mire, de Becky Cloonan (autoeditado)
Pope Hats # 3, de Ethan Rilly (AdHouse Books)
Post York # 1, de James Romberger e Crosby (Libros incivilizados)
Tales Designed to Thrizzle # 8, por Michael Kupperman (Fantagraphics)

MELLOR SERIE (CONTINUACIÓN)

Fatale, de Ed Brubaker e Sean Phillips (Imaxe)
Hawkeye, de Matt Fraction e David Aja (Marvel)
Os proxectos Manhattan, de Jonathan Hickman e Nick Pitarra (Imaxe)
Profeta, de Brandon Graham e Simon Roy (Imaxe)
Saga, de Brian K. Vaughan e Fiona Staples (Imaxe)

MELLOR SERIE NOVA

Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline e Braden Lamb (kaboom!)
Bandette, de Paul Tobin e Colleen Coover (Monkeybrain)
Fatale, de Ed Brubaker e Sean Phillips (Imaxe)
Hawkeye, de Matt Fraction e David Aja (Marvel)
Saga, de Brian K. Vaughan e Fiona Staples (Imaxe)

MELLORES PRIMEIROS LECTORES DE PUBLICACIÓN (ATA 7 ANOS)

Babymouse for President, de Jennifer L. Holm e Matthew Holm (Random House)
Benny e Penny in Lights Out, de Geoffrey Hayes (Toon Books / Candlewick)
Kitty & Dino, de Sara Richard (Yen Press / Hachette)
Maya Makes a Mess, de Rutu Modan (Toon Books / Candlewick)
Zig e Wikki en The Cow, de Nadja Spiegelman e Trade Loeffler (Toon Books / Candlewick)

MELLOR PUBLICACIÓN PARA NENOS (8-12 ANOS)

Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline e Braden Lamb (kaboom!)
Amuleto Libro 5: Príncipe dos Elfos, de Kazu Kibuishi (Escolástico)
Cow Boy: A Boy and His Horse, de Nate Cosby e Chris Eliopoulos (Archaia)
Crogan's Loyalty, de Chris Schweizer (Oni)
Hilda and the Midnight Giant, de Luke Pearson (Nobrow)
Road to Oz, de L. Frank Baum, adaptado por Eric Shanower e Skottie Young (Marvel)

MELLOR PUBLICACIÓN PARA MOZOS (13-18 ANOS)

Tempo de aventura: Marceline and the Scream Queens, de Meredith Gran (kaboom!)
Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, de Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies / Disney Hyperion)
Ichiro, de Ryan Inzana (Houghton Mifflin)
Spera, vol. 1, de Josh Tierney et al. (Archaia)
A Wrinkle in Time, de Madeleine L'Engle, adaptado por Hope Larson (FSG)

MELLOR POST DE HUMOR

Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline e Braden Lamb (kaboom!)
BBXX: Baby Blues Decades 1 & 2, de Jerry Scott e Rick Kirkman (Andrews McMeel)
Darth Vader and Son, de Jeffrey Brown (Crónica)
Naked Cartoonists, editado por Gary Groth (Fantagraphics)

MELLOR CÓMIC DIXITAL

Ant Comic, de Michael DeForge (http://kingtrash.com/ants/index.html)
Bandette, de Paul Tobin e Colleen Coover (http://www.comixology.com/Bandette/comics-series/8519)
It Will All Hurt, de Farel Dalrymple (http://studygroupcomics.com/main/it-will-all-hurt-by-farel-dalrymple/)
Our Bloodstained Roof, de Ryan Andrews (http://www.ryan-a.com/comics/roof.htm)
Oyster War, de Ben Towle (http://oysterwar.com/)

MELLOR ANTOLOXÍA

Dark Horse Presents, editado por Mike Richardson (Dark Horse)
No Straight Lines: Four Decades of Queer Comics, editado por Justin Hall (Fantagraphics)
Nobrow # 7: Brave New World, editado por Alex Spiro e Sam Arthur (Nobrow)
2000 dC, editado por Matt Smith (Rebellion)
Where Is Dead Zero?, Editado por Jeff Ranjo (Where Is Dead Zero?)

MELLOR TRABALLO BASADO NA REALIDADE (Empate)

Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, de Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies / Disney Hyperion)
A familia Carter: Non esquezas esta canción, de Frank M. Young e David Lasky (Abrams ComicArts)
Unha vida chinesa, de Li Kunwu e P. Ôtié (Autohéroe feito)
A espera infinita e outras historias, de Julia Wertz (Koyama Press)
Canicas: Mania, Depression, Michelangelo & Me, de Ellen Forney (Gotham Books)
Nunca o saberás, libro 3: Un corazón de soldado, de C. Tyler (Fantagraphics)

MELLOR ÁLBUM GRÁFICO

Construíndo historias, por Chris Ware (Panteón)
Goliath, de Tom Gauld (debuxado e trimestral)
A colmea, de Charles Burns (Panteón)
Unterzakhn, de Leela Corman (Schocken)
Nunca o saberás, libro 3: Un corazón de soldado, de C. Tyler (Fantagraphics)

MELLOR ADAPTACIÓN AO CÓMIC

Chico e Rita, de Fernando Trueba e Javier Mariscal (Self Made Hero)
Homer Odyssey, adaptado por Seymour Chwast (Bloomsbury)
Parker de Richard Stark: The Score, adaptado por Darwyn Cooke (IDW)
Road to Oz, de L. Frank Baum, adaptado por Eric Shanower e Skottie Young (Marvel)
A Wrinkle in Time, de Madeleine L'Engle, adaptado por Hope Larson (FSG)

MELLOR REPRINT ÁLBUM GRÁFICO

Cruisin 'with the Hound, de España (Fantagraphics)
Ed o payaso feliz, de Chester Brown (debuxado e trimestral)
Todo xuntos: historias recollidas, de Sammy Harkham (PictureBox)
Cabezas ou colas, de Lilli Carré (Fantagraphics)
King City, de Brandon Graham (TokyoPop / Image)
Sailor Twain, ou A serea de Hudson de Mark Siegel (primeiro segundo)

MELLOR COLECCIÓN (TIRAS)

Flash Gordon de Alex Raymond e Jungle Jim, vol. 2, editado por Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Mister Twee Deedle: Sprightly Cousin de Raggedy Ann, de Johnny Gruelle, editado por Rick Marschall (Fantagraphics)
Percy Crosby's Skippy, vol. 1, editado por Jared Gardner e Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, de Walt Kelly, editado por Carolyn Kelly e Kim Thompson (Fantagraphics)
O capitán Easy de Roy Crane: The Complete Sunday Newspaper Strips, vol. 3, editado por Rick Norwood (Fantagraphics)

MELLOR COLECCIÓN (LIBROS)

Arquivos do crime non paga, editado por Philip Simon e Kitchen, Lind & Associates (Dark Horse)
Daredevil Born Again: Artist's Edition de David Mazzucchelli, editado por Scott Dunbier (IDW)
Wally Wood's EC Stories: Artist's Edition, editado por Scott Dunbier (IDW)
O tío Scrooge de Walt Disney: só un vello pobre, de Carl Barks, editado por Gary Groth (Fantagraphics)
Young Romance: The Best of Simon & Kirby's Romance Comics, editado por Michel Gagné (Fantagraphics)

MELLOR EDICIÓN DE MATERIAL INTERNACIONAL

Abelard, por Régis Hautiere e Renaud Dillies (NBM)
Athos in America, de Jason (Fantagraphics)
Blacksad: Silent Hell, de Juan Díaz Canales e Juanjo Guarnido (Dark Horse)
The Making of, de Brecht Evens (debuxado e trimestral)
Monsieur Jean: The Singles Theory, de Philippe Dupuy e Charles Berberian (Humanoides)
New York Mon Amour, de Benjamin LeGrand, Dominique Grange e Jacques Tardi (Fantagraphics)

MELLOR EDICIÓN DE MATERIAL ASIÁTICO

Barbara, de Osamu Tezuka (Manga dixital)
Unha vida chinesa, de Li Kunwu e P. Ôtié (Autohéroe feito)
Naoki Urasawa's 20th Century Boys, de Naoki Urasawa (VIZ Media)
Nonnonba, por Shigeru Mizuki (debuxado e trimestral)
Thermae Romae, de Mari Yamazaki (Yen Press / Hachette)

MELLOR ESCRITOR

Ed Brubaker, Fatale (Imaxe)
Fracción Matt, Hawkeye (Marvel); Casanova: Avaritia (icona Marvel)
Brandon Graham, múltiples cabezas, profeta (Imaxe)
Jonathan Hickman, The Manhattan Projects (Imaxe)
Brian K. Vaughan, Saga (Imaxe)
Frank M. Young, The Carter Family (Abrams ComicArts)

MELLOR ARTISTA

Charles Burns, The Hive (Panteón)
Gilbert Hernández, Novas historias de amor e foguetes, vol. 5 (Fantagraphics)
Jaime Hernández, Novas historias de amor e foguetes, vol. 5 (Fantagraphics)
Luke Pearson, Hilda and the Midnight Giant, Everything We Miss (Nobrow)
C. Tyler, You Never Know, Libro 3: A Soldier's Heart (Fantagraphics)
Chris Ware, Construíndo historias (Panteón)

MELLOR "LÁPIS" (CAIXÓN)
(Corbata)

David Aja, Hawkeye (Marvel)
Becky Cloonan, Conan the Barbarian (Dark Horse); The Mire (autoeditado)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Sean Phillips, Fatale (Imaxe)
Joseph Remnant, Cleveland de Harvey Pekar (Zip Comics / Top Shelf)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Charge of Doom (IDW)

MELLOR ARTISTA MULTIMEDIA

Brecht Evens, The Making Of (debuxado e trimestral)
Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)
Teddy Kristiansen, The Red Diary / The RE [a] D Diary (MAN OF ACTION / Image)
Lorenzo Mattotti, The Crackle of the Frost (Fantagraphics)
Katsuya Terada, The Monkey King vol. 2 (Cabalo Oscuro)

MELLOR ARTISTA DE TAPA

David Aja, Hawkeye (Marvel)
Brandon Graham, King City, Múltiples cabezas, Elephantmen # 43 (Imaxe)
Sean Phillips, Fatale (Imaxe)
Yuko Shimizu, The Unwritten (Vertigo / DC)
J, H. Williams III, Batwoman (DC)

MELLOR "COR"

Charles Burns, The Hive (Panteón)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Brandon Graham, Múltiples cabezas (Imaxe)
Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Imaxe); BPRD, Conan o bárbaro, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)
Chris Ware, Construíndo historias (Panteón)

MELLOR "CARTAS"

Paul Grist, Mudman (Imaxe)
Troy Little, Angora Napkin 2: Harvest of Revenge (IDW)
Joseph Remnant, Cleveland de Harvey Pekar (Zip Comics / Top Shelf)
C. Tyler, You Never Know, Libro 3: A Soldier's Heart (Fantagraphics)
Chris Ware, Construíndo historias (Panteón)

MELLOR CÓMIC XORNALISTA

Alter Ego, editado por Roy Thomas (TwoMorrows)
ComicsAlliance, editado por Joe Hughes, Caleb Goellner e Andy Khouri (http://comicsalliance.com/)
The Comics Reporter, editado por Tom Spurgeon (http://www.comicsreporter.com/)
Robot Six, producido por Comic Book Resources (http://robot6.comicbookresources.com/)
tcj.com, editado por Timothy Hodler e Dan Nadel (Fantagraphics) (http://www.tcj.com/)

MELLOR HISTORIA DE CÓMIC

The Art of Daniel Clowes: Modern Cartoonist, editado por Alvin Buenaventura (Abrams ComicArts)
Marie Severin: A amante alegre dos cómics, de Dewey Cassell (TwoMorrows)
Marvel Comics: The Untold Story, de Sean Howe (HarperCollins)
Mastering Comics, de Jessica Abel e Matt Madden (primeiro segundo)
Team Cul De Sac: Cartoonists Draw the Line at Parkinson's, editado por Chris Sparks (Andrews McMeel)
Carpintería: Wallace Wood 1927–1981, editado por Frédéric Manzano (CasalSolleric / IDW)

MELLOR TRABALLO EDUCATIVO

Cómics autobiográficos: escritura de vida en imaxes, de Elisabeth El Refaie (University Press de Mississippi)
Cómics contra arte, de Bart Beaty (University of Toronto Press)
Crockett Johnson & Ruth Krauss: How a Unlikely Couple Found Love, Dodged the FBI, and Transformed Children's Literature, de Philip Nel (University Press de Mississippi)
Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, de Susan E. Kirtley (University Press de Mississippi)
The Poetics of Slumberland: Animated Spirits and the Animating Spirit, de Scott Bukatman (University of California Press)

MELLOR DESEÑO DE PUBLICACIÓN

Construíndo historias, deseñado por Chris Ware (Panteón)
Dal Tokyo, deseñado por Gary Panter e Family Sohn (Fantagraphics)
Daredevil Born Again: Artist's Edition de David Mazzucchelli, edición de artista, deseñado por Randy Dahlk (IDW)
Mister Twee Deedle: Sprightly Cousin de Raggedy Ann, deseñado por Tony Ong (Fantagraphics)
Wizzywig, deseñado por Ed Piskor e Chris Ross (Top Shelf)

Máis información - Battle Royale


O contido do artigo adhírese aos nosos principios de ética editorial. Para informar dun erro faga clic en aquí.

Sexa o primeiro en opinar sobre

Deixa o teu comentario

Enderezo de correo electrónico non será publicado. Os campos obrigatorios están marcados con *

*

*

  1. Responsable dos datos: Miguel Ángel Gatón
  2. Finalidade dos datos: controlar SPAM, xestión de comentarios.
  3. Lexitimación: o seu consentimento
  4. Comunicación dos datos: os datos non serán comunicados a terceiros salvo obrigación legal.
  5. Almacenamento de datos: base de datos aloxada por Occentus Networks (UE)
  6. Dereitos: en calquera momento pode limitar, recuperar e eliminar a súa información.