Nomineret til Eisner 2015

Nomineret til Eisner 2015.

Nomineret til Eisner 2015.

Nomineringer til Eisner Awards 2015 og blandt det store antal kategorier er nogle spanske forfattere som f.eks David Aja, Marcos Martin, Meritxell Bosch, Max, Juan Diaz Canales y Juanjo Guarnido pladsholderbillede. Den fulde liste nedenfor:

Bedste novelle

'Beginning's End' af Rina Ayuyang på muthamagazine.com
'Corpse on the Imjin!', Af Peter Kuper, i Masterful Marks: Cartoonists Who Changed the World (Simon & Schuster)
'Rule Number One', af Lee Bermejo, i Batman Black and White # 3 (DC)
'The Sound of One Hand Clapping', af Max Landis og Jock, i Adventures of Superman # 14 (DC)
'When the Darkness Presses', af Emily Carroll, på emcarroll.com/comics/darkness/

Bedste enkelt nummer (One-Shot)

'Astro City # 16: Wish I May', af Kurt Busiek og Brent Anderson (Vertigo / DC)
'Beasts of Burden: Hunters and Gatherers' af Evan Dorkin og Jill Thompson (Dark Horse)
'Madman in Your Face 3D Special', af Mike Allred (Billede)
'Marvel 75-års jubilæum fejring # 1? (Vidunder)
'The Multiversity: Pax Americana # 1?, Af Grant Morrison og Frank Quitely (DC)

For at fortsætte med at se hele listen kan du klikke på Fortsæt læsning.

Bedste serie regelmæssigt

'Astro City', af Kurt Busiek og Brent Anderson (Vertigo)
'Bandette', af Paul Tobin og Colleen Coover (Monkeybrain)
'Hawkeye', af Matt Fraction og David Aja (Marvel)
'Saga', af Brian K. Vaughan og Fiona Staples (billede)
'Southern Bastards', af Jason Aaron og Jason Latour (Billede)
'The Walking Dead' af Robert Kirkman, Charlie Adlard og Stefano Gaudiano (Billede / Skybound)

Bedste begrænsede serie

'Daredevil: Road Warrior' af Mark Waid og Peter Krause (Marvel Infinite Comics)
'Little Nemo: Return to Slumberland', af Eric Shanower og Gabriel Rodriguez (IDW)
'The Multiversity', af Grant Morrison et al. (DC)
'The Private Eye' af Brian K. Vaughan og Marcos Martin (Syndicate Panel)
'The Sandman: Overture', af Neil Gaiman og JH Williams III (Vertigo / DC)

Bedste nye serie

'The Fade Out', af Ed Brubaker og Sean Phillips (billede)
'Lumberjanes', af Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson og Brooke A. Allen (BOOM! Box)
'Frk. Marvel ', af G. Willow Wilson og Adrian Alphona (Marvel)
'Rocket Racoon', af Skottie Young (Marvel)
'The Wicked + The Divine', af Kieron Gillen og Jamie McKelvie (Billede)

Bedste publikation for unge læsere (op til 7 år)

'BirdCatDog', af Lee Nordling og Meritxell Bosch (Lerner / Graphic Universe)
'A Cat Named Tim And Other Stories', af John Martz (Koyama Press)
'Hello Kitty, Hello 40: A Celebration in 40 Stories', redigeret af Traci N. Todd og Elizabeth Kawasaki (VIZ)
'Mermin, Book 3: Deep Dives', af Joey Weiser (Oni)
'The Zoo Boox', af Ariel Cohn og Aron Nels Steinke (første sekund)

Bedste børnepublikation (8-12 år)

'Batman Li'l Gotham, vol. 2 af Derek Fridolfs og Dustin Nguyen (DC)
'El Deafo', af Cece Bell (Amulet / Abrams)
'I Was the Cat', af Paul Tobin og Benjamin Dewey (Oni)
'Little Nemo: Return to Slumberland', af Eric Shanower og Gabriel Rodriguez (IDW)
'Tiny Titans: Return to the Treehouse', af Art Baltazar og Franco (DC)

Bedste ungdomspublikation (13-17 år gammel)

'Doomboy' af Tony Sandoval (Magnetic Press)
'The Dumbest Idea Ever', af Jimmy Gownley (Graphix / Scholastic)
'Lumberjanes', af Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson og Brooke A. Allen (BOOM! Box)
'Meteor Men', af Jeff Parker og Sandy Jarrell (Oni)
'The Shadow Hero', af Gene Luen Yang og Sonny Liew (første sekund)
'The Wrenchies', af Farel Dalrymple (første sekund)

Bedste humoristiske udgivelse

'The Complete Cul de Sac', af Richard Thompson (Andrews McMeel)
'Dog Butts and Love. Og sådan noget. Og katte. ' af Jim Benton (NBM)
'Groo vs. Conan ', af Sergio Aragonés, Mark Evanier og Tom Yeates (Dark Horse)
'Rocket Raccoon', af Skottie Young (Marvel)
'Superior Foes of Spider-Man', af Nick Spencer og Steve Lieber (Marvel)

Bedste antologi

'In the Dark: A Horror Anthology', redigeret af Rachel Deering (Tiny Behemoth Press / IDW)
Little Nemo: Dream Another Dream, redigeret af Josh O'Neill, Andrew Carl og Chris Stevens (Locust Moon)
'Massive: Gay Erotic Manga and the Men Who Make It', redigeret af Ann Ishii, Chip Kidd og Graham Kolbeins (Fantagraphics)
'Masterful Marks: Cartoonists Who Changed the World', redigeret af Monte Beauchamp (Simon & Schuster)
'To End All Wars: The Graphic Anthology of The First World War', redigeret af Jonathan Clode og John Stuart Clark (Soaring Penguin)

Bedste digitale tegneserie / webkomic

'Bandette', af Paul Tobin og Colleen Coover, Monkeybrain / comiXology.com
'Failing Sky' af Dax Tran-Caffee, failingsky.com
'The Last Mechanical Monster' af Brian Fies, lastmechanicalmonster.blogspot.com
'Nimona' af Noelle Stephenson, gingerhaze.com/nimona/comic
'The Private Eye' af Brian K. Vaughan og Marcos Martin, panelsyndicate.com

Bedste virkelighedsbaserede arbejde

'Kan vi ikke tale om noget mere behageligt?' af Roz Chast (Bloomsbury)
'Dragon's Breath and Other True Stories', af MariNaomi (2d Cloud / Uncivilized Books)
'El Deafo', af Cece Bell (Amulet / Abrams)
'Hip Hop Family Tree, bind. 2?, Af Ed Piskor (Fantagraphics)
Nathan Hales farlige fortællinger: traktater, grøfter, mudder og blod, af Nathan Hale (Abrams)
'To End All Wars: The Graphic Anthology of The First World War', redigeret af Jonathan Clode og John Stuart Clark (Soaring Penguin)

Bedste grafiske album (nyt)

'The Gigantic Beard That Was Evil' af Stephen Collins (Picador)
'Here', af Richard McGuire (Pantheon)
'Kill My Mother', af Jules Feiffer (Liveright)
'The Motherless Oven', af Rob Davis (SelfMadeHero)
'Sekunder' af Bryan Lee O'Malley (Ballantine Books)
'This One Summer', af Mariko Tamaki og Jillian Tamaki (første sekund)

Bedste grafiske album (genudskrivning)

'Dave Dorman's Wasted Lands Omnibus' (Magnetic Press)
'How to Be Happy', af Eleanor Davis (Fantagraphics)
'Jim' af Jim Woodring (Fantagraphics)
'Sock Monkey Treasury', af Tony Millionaire (Fantagraphics)
'Through the Woods', af Emily Carroll (McElderry Books)

Bedste arkivsamling eller -projekt - tegneserier

'The Complete ZAP Comix Box Set', redigeret af Gary Groth, med Mike Catron (Fantagraphics)
'Steranko Nick Fury Agent of SHIELD Artist's Edition', redigeret af Scott Dunbier (IDW)
'Walt Disneys Donald Duck: Trail of the Unicorn', af Carl Barks, redigeret af Gary Groth (Fantagraphics)
'Walt Disney's Uncle Scrooge and Donald Duck: The Son of the Son', af Don Rosa, redigeret af David Gerstein (Fantagraphics)
'Walt Kellys Pogo: The Complete Dell Comics, bind. 1–2, redigeret af Daniel Herman (Hermes)
'Witzend', af Wallace Wood et al., Redigeret af Gary Groth, med Mike Catron (Fantagraphics)

Bedste arkivsamling eller -projekt - Press Strips

'Winsor McCays Complete Little Nemo', redigeret af Alexander Braun (TASCHEN)
'Edgar Rice Burroughs Tarzan: The Sunday Comics, 1933-1935, af Hal Foster, redigeret af Brendan Wright (Dark Horse)
'Moomin: The Deluxe Anniversary Edition', af Tove Jansson, redigeret af Tom Devlin (Drawn & Quarterly)
'Pogo, vol. 3: Evidence to the Contrary 'af Walt Kelly, redigeret af Carolyn Kelly og Eric Reynolds (Fantagraphics)
'Walt Disneys Mickey Mouse, bind. 5-6, af Floyd Gottfredson, redigeret af David Gerstein og Gary Groth (Fantagraphics)

Bedste nordamerikanske udgave af internationalt materiale

'Beautiful Darkness', af Fabien Vehlmann og Kerascoët (Drawn & Quarterly)
'Blacksad: Amarillo', af Juan Díaz Canales og Juanjo Guarnido (Dark Horse)
'Corto maltesisk: under tegnet af Stenbukken', af Hugo Pratt (IDW / Euro Comics)
'Jaybird', af Lauri og Jaakko Ahonen (Dark Horse / SAF)
'The Leaning Girl' af Benoît Peeters og François Schuiten (Alaxis Press)

Bedste nordamerikanske udgave af internationalt materiale (Asien)

'All You Need Is Kill' af Hiroshi Sakurazaka, Ryosuke Takeuchi, Takeshi Obata og yoshitoshi ABe (VIZ)
'In Clothes Called Fat', af Moyoco Anno (lodret)
'Master Keaton, bind 1, af Naoki Urasawa, Hokusei Katsushika og Takashi Nagasaki (VIZ)
'One-Punch Man', af One og Yusuke Murata (VIZ)
'Showa 1939–1955 og Showa 1944–1953: A History of Japan' af Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
'Wolf Children: Ame & Yuki', af Mamoru Hosada og Yu (Yen Press)

Bedste manuskriptforfatter

Jason Aaron, 'Original Sin', 'Thor', 'Men of Wrath' (Marvel); 'Southern Bastards' (Billede)
Kelly Sue DeConnick, 'Captain Marvel' (Marvel); 'Pretty Deadly' (Billede)
Grant Morrison, 'The Multiversity' (DC); 'Annihilator' (legendariske tegneserier)
Brian K. Vaughan, 'Saga' (billede); 'Private Eye' (Syndicate Panel)
G. Willow Wilson, 'fru. Marvel '(Marvel)
Gene Luen Yang, 'Avatar: The Last Airbender' (Dark Horse); 'The Shadow Hero' (første sekund)

Bedste forfatter / tegneserie

Sergio Aragonés, 'Sergio Aragonés Funnies' (Bongo); 'Groo vs. Conan '(Dark Horse)
Charles Burns, 'Sugar Skull' (Pantheon)
Stephen Collins, 'Det gigantiske skæg, der var ondt'
Richard McGuire, 'Here' (Pantheon)
Stan Sakai, 'Usagi Yojimbo: Senso', 'Usagi Yojimbo Color Special: The Artist' (Dark Horse)
Raina Telgemeier, 'Sisters' (Graphix / Scholastic)

Bedste ordfører / farvetone eller skuffe / trykfarveteam

Adrian Alphona, 'fru. Marvel '(Marvel)
Mike Allred, 'Silver Surfer' (Marvel); 'Madman in Your Face 3D Special' (Billede)
Frank Quitely, 'Multiversity' (DC)
François Schuiten, 'The Leaning Girl' (Alaxis Press)
Fiona hæfteklammer, 'Saga' (billede)
Babs Tarr, 'Batgirl' (DC)

Bedste tegner / multimediekunstner (interiør kunst)

Lauri og Jaakko Ahonen, 'Jaybird' (Dark Horse)
Colleen Coover, 'Bandette' (Monkeybrain)
Mike Del Mundo, 'Elektra' (Marvel)
Juanjo Guarnido, 'Blacksad: Amarillo' (Dark Horse)
JH Williams III, 'The Sandman: Overture' (Vertigo / DC)

Bedste coverartist

Darwyn Cooke, 'DC Comics Darwyn Cooke Month Variant Covers' (DC)
Mike Del Mundo, 'Elektra', 'X-Men: Legacy', 'A + X', 'Dexter', 'Dexter Down Under' (Marvel)
Francesco Francavilla, 'Efterlivet med Archie' (Archie); 'Grindhouse: Doors Open at Midnight' (Dark Horse); 'The Twilight Zone', 'Django / Zorro' (Dynamite); 'X-Files' (IDW)
Jamie McKelvie / Matthew Wilson, 'The Wicked + The Divine' (Billede); 'Frk. Marvel '(Marvel)
Phil Noto, 'Black Widow' (Marvel)
Alex Ross, 'Astro City' (Vertigo / DC); 'Batman 66: The Lost Episode', 'Batman 66 Meets Green Hornet' (DC / Dynamite)

Bedste farvelægger

Laura Allred, 'Silver Surfer' (Marvel); 'Madman in Your Face 3D Special' (Billede)
Nelson Daniel, 'Little Nemo: Return to Slumberland', 'Judge Dredd', 'Wild Blue Yonder' (IDW)
Lovern Kindzierski, 'The Graveyard Book, bind. 1-2? (Harper)
Matthew Petz, 'The Leg' (øverste hylde)
Dave Stewart, 'Hellboy in Hell', 'BPRD', 'Abe Sapien', 'Baltimore', 'Lobster Johnson', 'Witchfinder', 'Shaolin Cowboy', 'Aliens: Fire and Stone', 'DHP' (Dark Horse) )
Matthew Wilson, 'Adventures of Superman' (DC); 'The Wicked + The Divine' (billede), 'Daredevil', 'Thor' (Marvel)

Bedste skilt maker

Joe Caramagna, 'fru. Marvel ',' Daredevil '(Marvel)
Todd Klein, 'Fables', 'The Sandman: Overture', 'The Unwritten' (Vertigo / DC); 'Nemo: The Roses of Berlin' (øverste hylde)
Max, 'Vapor' (Fantagraphics)
Jack Morelli, 'Efterlivet med Archie', 'Archie, Betty og Veronica osv.'. (Archie)
Stan Sakai, 'Usagi Yojimbo: Senso', 'Usagi Yojimbo Color Special: The Artist' (Dark Horse)

Bedste tidsskrift / journalistik relateret til tegneserier

'Alter Ego', redigeret af Roy Thomas (TwoMorrows)
'Comic Book Creator', redigeret af Jon B. Cooke (TwoMorrows)
'Comic Book Resources', redigeret af Jonah Weiland, www.comicbookresources.com
'Comics Alliance', redigeret af Andy Khouri, Caleb Goellner, Andrew Wheeler og Joe Hughes, www.comicsalliance.com
tcj.com, redigeret af Dan Nadel og Timothy Hodler (Fantagrapahics), www.tcj.com

Bedste bog relateret til tegneserier

'Comics Through Time: A History of Icons, Idols, and Ideas (4 vols.)', Redigeret af M. Keith Booker (ABC-CLIO)
'Creeping Death from Neptune: The Life and Comics of Basil Wolverton', af Greg Sadowski (Fantagraphics)
'Genius Animated: The Cartoon Art of Alex Toth, vol. 3 af Dean Mullaney og Bruce Canwell (IDW / LOAC)
'What Fools These Mortals Be: The Story of Puck' 'af Michael Alexander Kahn og Richard Samuel West (IDW / LOAC)
'75 Years of Marvel Comics: From the Golden Age to the Silver Screen ', af Roy Thomas og Josh Baker (TASCHEN)

Bedste akademiske arbejde

'American Comics, Literary Theory, and Religion: The Superhero Afterlife', af A. David Lewis (Palgrave Macmillan)
'Overvejer Watchmen: Poetics, Property, Politics', af Andrew Hoberek (Rutgers University Press)
'Funnybooks: The Improbable Glories of the Best American Comic Books', af Michael Barrier (University of California Press)
'Grafiske detaljer: Jewish Women's Confessional Comics in Essays and Interviews', redigeret af Sarah Lightman (McFarland)
'The Origins of Comics: From William Hogarth to Winsor McCay', af Thierry Smolderen, tr. af Bart Beaty og Nick Nguyen (University Press of Mississippi)
'Wide Awake in Slumberland: Fantasy, Mass Culture, and Modernism in the Art of Winsor McCay', af Katherine Roeder (University Press of Mississippi)

Bedste indlægsdesign

'Batman: Kelley Jones Gallery Edition', designet af Josh Beatman / Brainchild Studios (Graphitti / DC)
'The Complete ZAP Comix Box Set', designet af Tony Ong (Fantagraphics)
'Little Nemo: Dream Another Dream', designet af Jim Rugg (Locust Moon)
'Street View', designet af Pascal Rabate (NBM / Comics Lit)
'Winsor McCays Complete Little Nemo', designet af Anna Tina Kessler (TASCHEN)


Indholdet af artiklen overholder vores principper for redaktionel etik. Klik på for at rapportere en fejl her.

Vær den første til at kommentere

Efterlad din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort.

*

*

  1. Ansvarlig for dataene: Miguel Ángel Gatón
  2. Formålet med dataene: Control SPAM, management af kommentarer.
  3. Legitimering: Dit samtykke
  4. Kommunikation af dataene: Dataene vil ikke blive kommunikeret til tredjemand, undtagen ved juridisk forpligtelse.
  5. Datalagring: Database hostet af Occentus Networks (EU)
  6. Rettigheder: Du kan til enhver tid begrænse, gendanne og slette dine oplysninger.

bool (sandt)