2015 Harveys har allerede nomineringer

Harveys fra 2015 har allerede nomineringer.

Harveys fra 2015 har allerede nomineringer.

Hvis du ikke gør noget, var vinderne af de prestigefyldte Eisner Awards kendt (nej, bliv ikke ved med at sige «tegneseriens Oscars»Venligst), i dag lærer vi, at andre mangeårige priser som f.eks Harvey Awards de har deres nominerede. Fra vores gentage holdet af Blacksad: GulIe Juan Diaz Canales y Juanjo Guarnido pladsholderbillede, Plus Marcos Martin som en komponent i gruppen, der gør det muligt Det private øje. og du er nødt til at tilføje tegneren Robert af tårnet, der er nomineret til sit arbejde Den dødsbekæmpende læge Mirage for Valiant. Her er en liste over de mulige vindere inden for hver kategori:

Bedste manuskriptforfatter.
Aubrey Aiese, Lumberjanes, Boom! Studier
Deron Bennett, Hacktivist, Boom! Studier
Ed Dukeshire, The Woods, Boom! Studier
Jack Morelli, efterlivet med Archie, Archie Comics
Josh Reed, Damsels in Excess, Aspen

Bedste farvelægger.
Elizabeth Breitweiser, fløjl, Image Comics
Jordie Bellaire, Moon Knight, Marvel Comics
Laura Martin, rustningjægere, Valiant Entertainment
Dave Stewart, Hellboy in Hell, Dark Horse Comics
Matthew Wilson, The Wicked + The Divine, Image Comics

For at se den komplette liste skal du bare klikke på Fortsæt læsning.

Bedste syndikerede linje.
Dick Tracy, Joe Staton og Mike Curtis, Tribune Media Services
Dilbert, Scott Adams, Universal Uclick
Fox Trav, Bill Amend, Universal Uclick
Få Fuzzy, Darby Conley, Universal Uclick
Mutts, Patrick McDonnell, King Features Syndicate

Bedste online tegneserie.
Albert the Alien, Trevor Mueller og Gabriel Bautista, albertthealien.com
Battlepug, Mike Norton, battlepug.com
Piger med slyngeskud, Danielle Corsetto, girlswithslingshots.com
Space Mullet, Daniel Warren Johnson, space-mullet.com
The Private Eye, Brian K. Vaughan, Marcos Martin og Muntsa Vicente, panelsyndicate.com

Bedste amerikanske udgave af fremmed materiale.
Smuk mørke, tegnet & kvartalsvis
Blacksad: Gule, Dark Horse Comics
Corto Maltese: Under Stenbukkenes tegn, Eurocomics / IDW
Samleren, bom! Studios
The Killer Omnibus vol. 2, bom! Studios

Bedste blæk.
Roger Langridge, Jim Hensons The Musical Monsters of Turkey Hollow, Boom! Studios
Danny MikiBatmanDC tegneserier
Mark Pennington, Armour Hunters: Bloodshot, Valiant Entertainment
Joe Rivera, The Valiant, Valiant Entertainment
Wade von Grawbadger, helt nye X-Men, Marvel Comics

Bedste nye serie.
Bitch Planet, Image Comics
Lumberjanes, Boom! Studier
Ms Marvel, Marvel Comics
Southern Bastards, billedtegneserier
The Wicked + The Divine, billedtegneserier

Bedste lovende nye talent.
Steve Bryant, Athena Voltaire-kompendium, Dark Horse Comics
Daniel Warren Johnson, Ghost Fleet, Dark Horse Comics
Chad Lambert, Kill Me fra Dark Horse Presents, Dark Horse Comics
Babs Tarr, Batgirl, DC Comics
Jen Van Meter, The Death-Defying Doctor Mirage, Valiant Entertainment

Speciel pris for humor i tegneserier.
James Asmus, Quantum & Woody, Valiant Entertainment
James Asmus og Fred Van Lente, The Delinquents, Valiant Entertainment
Ryan Browne, Gud hader astronauter, Image Comics
Fred Van Lente, Archer og Armstrong, Valiant Entertainment
Chip Zdarsky, sexkriminelle, billedtegneserier

Bedste originale grafiske publikation for unge læsere.
Jim Hensons The Musical Monsters of Turkey Hollow, Boom! Studios
Lumberjanes, Boom! Studier
Søstre, Scholastic-Graphix
Spongebob Comics, United Plankton Pictures
Denne ene sommer, første sekundbøger

Bedste tidligere udgivne grafiske album.
Hit: 1955, Boom! Studier
Musebeskyttelse: Baldwin the Brave og andre fortællinger, Boom! Studios
Rai vol. 1: Velkommen til New Japan, Valiant Entertainment
Six-Gun Gorilla, Boom! Studier
The Love Bunglers, Fantagraphics

Bedste antologi.
Dark Horse Presents, Dark Horse Comics
In The Dark: En rædselantologi, IDW
Lille Nemo: Drøm en anden drøm, Locust Moon Press
Masterful Marks: Cartoonists who Changed the World, Simon & Schuster
Wild Ocean, Fulcrum Publishing

Bedste genoptryk af hjemmet.
Harvey Kurtzman's Jungle Book: Essential Kurtzman Volume 1, Kitchen Sink Books / Dark Horse Comics
Sterankos Nick Fury-agent for SHIELD Artist's Edition, IDW
Den komplette Quantum & Woody Classic Omnibus, Valiant Entertainment
Valiant Masters: HARD Corps Vol. 1 - Search & Destroy, Valiant Entertainment
Walt Disneys Donald Duck & Uncle Scrooge: The Son of the Sun (Don Rosa Library vol. 1), Fantagraphics

Bedste coverartist.
Mike of the World, Elektra, Marvel Comics
Francesco Francavilla, efterlivet med Archie, Archie Comics
Jenny Frison, Revival, Image Comics
Chris Samnee, Daredevil, Marvel Comics
Fiona hæfteklammer, Saga, Image Comics

Bedste biografiske, historiske eller journalistiske præsentation.
Back Issues, Comic Pop
Tegneserieskaber, Tomorrows Publications
Comics Heroes: Portraits of the Legends of Comic Books, Drew Friedman, Fantagraphics
Masterful Marks: Cartoonists who Changed the World, Monte Beauchamp, Simon & Schuster
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Ultimate Visual History, Andrew Farago, Insight Editions

Særlig pris for fremragende præsentation.
Armor Hunters, Josh Johns og Warren Simons, Valiant Entertainment
Harvey Kurtzman's Jungle Book: Essential Kurtzman Volume 1, John Lind and Philip R. Simon, Kitchen Sink Books / Dark Horse Comics
Lille Nemo: Drøm en anden drøm, Andrew Carl, Josh O'Neill og Chris Stevens, Locust Moon Press
Jim Hensons The Musical Monsters of Turkey Hollow HC, Scott Newman, Boom! Studios
The Valiant, Kyle Andrukiewicz og Warren Simons, Valiant Entertainment

Bedste originale grafiske album.
Athena Voltaire-kompendium, Dark Horse Comics
Jim Hensons The Musical Monsters of Turkey Hollow, Boom! Studios
Sekunder, Ballantine Books
The Wrenchies, First Second Books
Denne ene sommer, første sekundbøger

Bedste kontinuerlige eller begrænsede serie.
Efterlivet med Archie, Archie Comics
Daredevil, Marvel Comics
Saga, billedtegneserier
Southern Bastards, billedtegneserier
The Valiant, Valiant Entertainment

Bedste forfatter.
Jason Aaron, Southern Bastards, Image Comics
Jen Van Meter, The Death-Defying Doctor Mirage, Valiant Entertainment
Brian K. Vaughan, Saga, Image Comics
Mark Waid, Daredevil, Marvel Comics
G. Willow Wilson, fru Marvel, Marvel Comics

Bedste kunstner.
Clayton Crain, Rai, Valiant Entertainment
Roberto de la Torre, The Death-Defying Doctor Mirage, Valiant Entertainment
Chris Samnee, Daredevil, Marvel Comics
Fiona hæfteklammer, Saga, Image Comics
Jillian Tamaki, This One Summer, First Second Books

Bedste tegneserie.
Steve Bryant, Athena Voltaire-kompendium, Dark Horse Comics
Howard Chaykin, Bloodshot # 25, Valiant Entertainment
Farel Dalrymple, The Wrenchies, First Second Books
Terry Moore, Rachel Rising, Abstrakte Studios
Dan Parent, Kevin Keller, Archie Comics
Andy Runton, XO Manowar # 25, Valiant Entertainment

Bedste individuelle historie.
Armor Hunters # 1, Valiant Entertainment
Breaking Out, Dark Horse præsenterer nr. 35, Dark Horse Comics
Jim Hensons historiefortæller: hekse nr. 4, Boom! Studios
Multiversitet: Pax Americana, DC Comics
Rai # 1, Valiant Entertainment


Indholdet af artiklen overholder vores principper for redaktionel etik. Klik på for at rapportere en fejl her.

Vær den første til at kommentere

Efterlad din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort.

*

*

  1. Ansvarlig for dataene: Miguel Ángel Gatón
  2. Formålet med dataene: Control SPAM, management af kommentarer.
  3. Legitimering: Dit samtykke
  4. Kommunikation af dataene: Dataene vil ikke blive kommunikeret til tredjemand, undtagen ved juridisk forpligtelse.
  5. Datalagring: Database hostet af Occentus Networks (EU)
  6. Rettigheder: Du kan til enhver tid begrænse, gendanne og slette dine oplysninger.

bool (sandt)