Zotërat e kohës

Zotërinjtë e kohës.

Zotërinjtë e kohës.

Zotërat e kohës është libri i tretë i Trilogjia e Qytetit të Bardhë krijuar nga shkrimtarja spanjolle Eva García Sáenz de Urturi. Ashtu si librat paraardhës, në këtë këste protagonist është Inspektori i Divizionit të Hetimit Penal të Vitoria, Unai López de Ayala, me nofkën "Kraken". Kush, megjithëse ruan sjelljen e tij kokëfortë, vazhdon të evoluojë drejt një sjelljeje më të dashur.

Karakteret dytësore të Zotërat e kohës - Veçanërisht partneri i Kraken, Estíbaliz - janë mjaft të rëndësishëm. Po kështu, hetimet e një çështjeje të re çojnë në një familje të çuditshme të lidhur me Unai që nga Mesjeta. Në të vërtetë, mbyllja e trilogjisë është dy romane në një: një thriller policor në të tashmen dhe një roman historik për shoqërinë e Vitoria gjatë mesjetës.

Sinteza bibliografike e autorit

Pjesa më e madhe e Trilogjia e Qytetit të Bardhë Ajo është vendosur në qytetin e lindjes të Eva García Sáenz de Urturi, Vitoria. Ajo ka një diplomë në Optikë dhe Optometri. Ajo ka selinë në Alicante që nga viti 1985. Në atë qytet ai ka spikatur për punën e tij në kurse të ndryshme gjuhësore dhe letrare në Universitetin e Alicante.

Në vitet më të fundit, Eva García Sáenz de Urturi ka qenë një folëse në kongrese dhe konferenca të rëndësishme letrare Spanjolle. Romani i tij i parë, Saga e të vjetrave (2012) e publikoi vetë në Amazon. Ishte një sukses i jashtëzakonshëm në internet që lehtësoi shtypjen fizike nga Esfera de Libros. Që nga viti 2013 ai ka punuar me Planeta, botuesi përgjegjës për pjesën tjetër të librave të tij deri më sot.

Lista e punimeve të tij plotësohet nga:

Trilogji të Qytetit të Bardhë

 • Heshtja e Qytetit të Bardhë (2016).
 • Ritet e ujit (2017).
 • Zotërat e kohës (2018).

Analiza dhe Përmbledhja e Zotërat e kohës

Të gjithë anëtarët e familjes López de Ayala marrin pjesë në prezantimin e një libri epik që është bërë një bestseller, Zotërat e kohës. Publikimi i vendosur në kohën mesjetare është nisur me një pseudonim (Diego Vela). Prandaj, audienca po pret të njohë identitetin e vërtetë të shkrimtarit. Por gala fillon edhe kur autori nuk mbaron së mbërrituri.

Eva Garcia Saenz.

Eva Garcia Saenz.

Menjëherë pas kësaj, Kraken njoftohet për pamjen e kufomës së një biznesmeni në të njëjtën ndërtesë ku po zhvillohej ceremonia. Vdekja do të kishte ndodhur në një mënyrë shumë të ngjashme me një nga vdekjet e përshkruara në roman. Konkretisht për shkak të dehjes së shkaktuar nga e ashtuquajtura "miza spanjolle" (e njohur më mirë si "Viagra e Mesjetës").

Dy romane në një

Modus operandi i vrasësit vazhdon të gjurmojë metodat mesjetare. Si pasojë, për të profilizuar kriminelin (specialiteti i Unai-t), është e domosdoshme të shqyrtohet me hollësi çdo detaj i mistereve të paraqitura në roman. Në këtë pikë, mjeshtëria e madhe e Eva García Sáenz de Urturi në zbërthimin e një komploti shumë kompleks është e dukshme.

Për ngjarjet zhvillohen në dy afate kohore paralele: e kaluara e Zotërat e kohës dhe zgjidhja e çështjes në të tashmen. Po kështu, aspekti historik tregon një dokumentacion të shkëlqyeshëm të bërë nga autori Alava. Sepse ai ishte në gjendje të rikrijonte në një mënyrë shumë sublime tiparet, traditat dhe veçoritë e shoqërisë Vitoria të kohës.

Ritualet mesjetare të imituara në të tashmen

Viktimat e radhës që u shfaqën u ekzekutuan me një metodë makabre të quajtur "betimi i errësirës" ose nënshtrimi. Ishte një lloj ekzekutimi me torturë nga mbyllja e përhershme e personit të dënuar brenda një hapësire shumë të ngushtë. Ato mund të jenë arkivole ose dhoma vertikale të mbyllura plotësisht në gusht; vdekja ndodhi nga uria ose dehidrimi.

Më vonë, një trup gjendet me shenja se i është nënshtruar një "mbulese". Në këtë teknikë mortore i burgosuri u hodh në një lumë në një fuçi së bashku me një gjel, një qen, një mace dhe një gjarpër. Përfundimisht, të gjitha provat që mblodhi Unai e çojnë atë në kullën Nograno. Një fortifikim i pushtuar vazhdimisht nga fëmija i parë mashkull i familjes sunduese për një mijëvjeçar.

Konflikti i së kaluarës

Informacioni i mbledhur tregon se banorët e kullës janë mjaft të prirur të vuajnë nga çrregullime të shumta të identitetit. Si pasojë, Estíbaliz - i cili ka një lidhje me një nga zotërit e kohës - është potencialisht në rrezik. Një element kryesor, si në të kaluarën dhe në të tashmen, është tragjedia sentimentale e Kontit mitik Don Vela, Diego Vela.

Historia tregon se akuza kaloi dy vjet të gjata në mes të një misioni të rrezikshëm të besuar nga mbreti Sancho VI. Kur u kthye, ai fitoi të fejuarën e tij të mëparshme - fisniken e bukur Onneca nga Maestu - martuar nga vëllai i tij, Nago. Kjo tradhti intime do të ishte fara e inatit e aftë për të zgjatur në shekuj.

Pjekuria emocionale e protagonistit

Ndërsa afrohet rezultati, lexuesit e librave të tjerë në trilogji e shohin evolucionin psikologjik të Kraken-it shumë të prekshëm. Kush kaloi nga të qenit një detektiv obsesiv (shpesh i pavëmendshëm), në një person i vëmendshëm ndaj mjedisit të tij më të afërt.

Citim nga Eva García Sáenz.

Citim nga Eva García Sáenz.

Arsyeja e këtij ndryshimi është pranimi i tragjedive të përjetuara nga Unai gjatë fëmijërisë së tij (kur ishte jetim). Në udhëtimin e brendshëm të protagonistit, ndikojnë veçanërisht dy figura femra shumë afër tij: partneri i tij Estíbaliz dhe shefi i tij, Alba. Për më tepër, Unai është babai i një vajze që bëhet nxitja e tij më e madhe për t'u përpjekur të jetë e lumtur.

Mbyllja e trilogjisë

Në fund, Unai zbulon lidhjen e saj me personazhet e romanit mesjetar. Në një marrëdhënie shumë më të afërt sesa mund të imagjinonte. Kjo zbulim transformon në mënyrë thelbësore ekzistencën e saj dhe jetën e të gjithë familjes së saj. Megjithëse kthesat në zhvillimin e trilogjisë janë të ndërlikuara, autori zgjidh me mjeshtëri secilën nga pyetjet e ngritura që nga fillimi i sagës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Clara dijo

  Sapo e lexova librin dhe është mirë, por nuk thotë kush e hodhi Estibalizin mbi kangjella, (ju mund ta imagjinoni), por nuk e shoh logjik, një libër duhet të ketë përfundimin e tij